שתף קטע נבחר

ברק נפרד מאשכנזי: זמן לתודה, לא לחשבון נפש

שר הביטחון, שמסוכסך עם הרמטכ"ל, הודה לו באירוע הפרידה באוניברסיטת ת"א ולחץ יד: "ההישגים מאפילים על הכשלונות". אשכנזי הנרגש איחל לגנץ בהצלחה: "צה"ל זכה לרמטכ"ל ערכי, שישיב את השקט לציבור". פרס: "גבי, החיילים אהבו אותך"

סיבוב הפרידה של הרמטכ"ל גבי אשכנזי הגיע הערב (יום א') לתחנה הכמעט-אחרונה, פחות מיממה לפני שהוא פושט את המדים אותם לבש כמעט ללא הפסקה ב-39 השנים האחרונות. באירוע הפרידה באוניברסיטת תל-אביב לחץ אשכנזי יד לשר הביטחון אהוד ברק, שמסוכסך עימו. אלוף יואב גלנט, שהיה הרמטכ"ל המיועד, לא נכח באירוע, בו אמר אשכנזי הנרגש ליורשו, אלוף בני גנץ: "צה"ל זכה לרמטכ"ל מצוין וערכי. הוא ישיב את השקט לציבור".

 

ברק אמר בראשית דבריו כי "זה לא הזמן לחשבון נפש, אלא לומר תודה", כרמז לאותה מתיחות, שהגיעה לאחד משיאיה בפרשת ביטול מינויו של גלנט למחליפו של אשכנזי. "באנו לומר לך תודה על שירות של 40 שנים, על תרומה חשובה לביטחון המדינה", אמר.

 

שר הביטחון סיפר בנאומו הקצר על המבצעים השונים עליהם פיקד אשכנזי: "השגת את כל המטרות, גם בעופרת יצוקה וגם במבצעים מורכבים, רובם חסויים, הרחק מגבולות המדינה. היו גם כישלונות, אך ההישגים מאפילים על הכישלונות". בתום הנאום קם אשכנזי ממושבו, הושיט את ידו לשר הביטחון והשניים לחצו יד לזמן קצר.

 

"במשימה להחזיר את שליט לא עמדתי"

הרמטכ"ל היוצא חתם את האירוע, כשעלה לנאום ופנה למחליפו גנץ: "כשנפרדנו ממך בני, לפני פחות מחודשיים, כנראה שאף אחד לא העלה על דעתו שניפגש כה מהר, אך יש מקרים שהמציאות חזקה מאיתנו. למציאות היו בשבילך תוכניות שונות מחופשת שחרור". פרט לגנץ, נכחו בטקס רמטכ"לים קודמים וכל חברי המטכ"ל הנוכחי, פרט לאחד - האלוף גלנט.

 

אשכנזי ביקש "לשים בצד את הנסיבות שהובילו למינוי גנץ", והוסיף: "בסופו של דבר, אני חושב שצה"ל זכה לרמטכ"ל מצוין, ערכי, עם ניצחונות ועיטורים. רמטכ"ל שיכול להשיב את השקט לציבור ולהוביל את הצבא אל עבר אתגרי העתיד". הוא פנה לגנץ פעם נוספת: "בני, כמי שעבד איתך מקרוב בשנה האחרונה, ושנים רבות לפני כן, אני סומך עליך ויודע שביטחון המדינה מופקד בידיים הטובות ביותר. בהצלחה".


הרמטכ"ל לוחץ יד למרים פרץ. "ממך ינקתי את הכוח" (צילומים: דובר צה"ל)

 

הרמטכ"ל התייחס לסערת המינוי באופן יותר ישיר, בהמשך נאומו: "כמו החיטה, גם לנו זימן מזג האוויר בארבע השנים האחרונות לא מעט רוחות, אך האתגרים והאיומים המורכבים שעימם התמודדתי לא אפשרו לי להניח לרוחות הללו לערער את המחויבות שלי למלא את משימתי על הצד הטוב ביותר. מניסיון חיי אני יכול לומר שהרוחות הללו, שנראות לנו לעתים כסערה גדולה, ישככו בסופו של דבר".

 

בתחילת נאומו באולם סמולרש באוניברסיטה, הודה אשכנזי, שנראה נרגש מאוד, לבני משפחתו: "תודה שהייתם לצידי, ברגעים היפים ובמשברים, למרות המחיר הכבד שהצעידה הזו גבתה מאיתנו". הוא סיפר כי שאב עידוד מהמפגשים עם החיילים: "אמרתי תמיד שאם אתה רוצה למצוא את האמת, רד למטה לשטח ותקבל אותה אצל החיילים. לו היה אפשר, הייתי מזמין לכאן את כל חיילי צה"ל כולם, ולוחץ את ידיהם באופן אישי".


הילדים איתי וגלי. "זכינו להיות לצדך בכל דקה של חופש"

 

הרמטכ"ל העוזב לא שכח להזכיר את החיילים השבויים והנעדרים: "פיללתי וקיוויתי לראות כאן את גלעד שליט, שאת הוריו פגשתי בשיחות מרגשות וכואבות, אבל במשימה הזו לא עמדתי. חלמתי לפגוש את תמי ארד כאן, את איתן ורינה חבר, את בני משפחת כץ, פלדמן, באומל וחלבי, כשבידינו מידע חדש בנוגע לבניהם. לא אבדה תקוותי שאזכה לכך בעתיד הקרוב, לעולם לא נאבד את תקוותנו בחזית הזו. תהיה זו עבורי חובה מצפונית עליונה להמשיך ולסייע ככל שאתבקש כדי לקדם את היום הזה, בו נביט אל בני המשפחות ונאמר 'ושבו בנים לגבולם'".

 

מוקדם יותר הבוקר התפרסמו האשמות נגד אשכנזי בספר "הבור" של העיתונאים רונן ברגמן ודן מרגלית, בהם נטען בין היתר שסגן-אלוף בועז הרפז שימש מרגל של הרמטכ"ל בלשכת שר הביטחון במשך כשמונה חודשים. בתגובה אמר דובר צה"ל, תת-אלוף אבי בניהו: "מדובר בפרסום מגמתי שנראה על פניו כפרסום דיבתי, שמכוון לפגוע ברמטכ"ל ערב פרישתו מצה"ל ולהוציא את דיבתו רעה".

 

נתניהו: "תמיד עמדת על דעתך"

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלפי פרסומים היה חלוק על אשכנזי בנושא תקיפת איראן, הודה לו "על העבודה היסודית והמקצועית", ואמר כי "נהגת תמיד לומר את דעתך והערכתך, ולעמוד על דעתך". נתניהו אמר עוד כי אשכנזי "חיזק את תחושת הביטחון של צה"ל ולחוזקו של הצבא בתודעה האזורית". ראש הממשלה הוסיף והתפייט: "ראיתי אותך בשטח, וראיתי כמה אתה אוהב את החול, האבנים, הרוח, את השמש. אתה חייל, לוחם - וגם כרמטכ"ל נשארת חייל".

 

נתניהו אמר כי "הקרקע זזה ורוחשת זעזועים עמוקים, מפקיסטן ועד גיברלטר". הוא הזכיר כי בירך את אמירת הצבא המצרי, שהודיע כי יקיים את הסכם השלום: "זאת אמירה חשובה. השלום בין המדינות תורם ליציבות כל המזרח התיכון". ראש הממשלה סיפר עוד על מלכה, אימו של הרמטכ"ל הנכנס, אלוף בני גנץ, שנפטרה לאחרונה: "אמך, ששקלה 28 ק"ג כשיצאה מהגטו, לא חלמה שאחרי 66 שנים בנה יהיה רמטכ"ל. אבל זה יקרה מחר, זוהי מציאות חיינו".

  

פרס: "יחיד בדרגתו, אחד העם בנפשו"

הנשיא פרס הודה אף הוא לרמטכ"ל ותיאר אותו: "כאשר גבי נהיה למפקדם של בני עמו, הוא לא פסק מלהיות בן העם. יחיד בדרגתו, ואחד העם בנפשו". פרס התייחס להפיכה במצרים, לאחר שבשבועיים האחרונים הודה לנשיא המודח, חוסני מובארק. "עוד לפני שהספקת לסיים את ימי הפרידה, וכבר הוודאות האזורית שהייתה קיימת התרסקה", אמר פרס לאשכנזי. "נשאיר להיסטוריה לשפוט את היוצאים ונקבל בתקווה את הבאים. אנו נברך את העם המצרי שימומש רצונו בחופש ובתקווה".


אשכנזי ואמו. חוזר הביתה, אחרי כמעט 40 שנה במדים

 

פרס סיכם בנקודות את תקופת אשכנזי ואמר: "בסיכום אני חש כי החיילים אהבו אותך, הכלים התחדשו, הצבא אומן, הימ"חים נוקו והתמלאו, השטחים נפתחו, הטרור נאלץ לצאת להפסקה והעיקר - צה"ל התעצם ביכולות אנושיות וטכנולוגיות, שמעטים דוגמתם בעולם". בסיום נאומו, אמר פרס: "גבי, כנשיא המדינה, אני מביע לך תודה, בשם העם. תודה עבור שירות מעולה ומנהיגות מצוינת. צאתך לשלום והמשך תרומתך לעם". 

 

גנץ העניק עץ - וזוג משקפיים

המחליף גנץ, שיקבל מחר דרגות רב-אלוף, בירך את אשכנזי והעניק לו עץ עם סמלי יחידות צה"ל, וגם זוג משקפיים. זאת, לאחר שכאשר גנץ יצא לחופשת שחרור, שהתקצרה במהירות, אשכנזי התקשה לקרוא את הברכה באלבום, בגלל הפונט הקטן.

 

גם ילדיו של אשכנזי, גלי ואיתי, עלו על הבמה באולם סמולרש. "לא היית איתנו פיזית, אבל בגלל האכפתיות והרגישות שלך זכינו להיות לצדך בכל דקה של חופש", אמרו לאביהם. "עם ישראל יודע להוקיר לך תודה והצדעה קטנה".

 

מרים פרץ, שאיבדה את שני בניה, אוריאל ואלירז, סיפרה שאשכנזי תמיד התקשר והתעניין בשלומה. "ממך, אדוני הרמטכ"ל, ינקתי את הכוח. הייתי החיילת שלך", אמרה האם השכולה.

 

אדמירל מייקל מאלן, ראש המטות המשולבים של ארצות-הברית, שנפגש היום עם אשכנזי וגנץ ואמר כי הוא והרמטכ"ל הפורש חברים ופרטנרים, "כמו היחסים בין המדינות". מאלן החמיא לאשכנזי על העשייה ואמר שימשיך ללוות את גנץ.

  

בתחילת הטקס, הוצגו סרטונים שתיארו את עשייתו של הרמטכ"ל, ובהם דיברו בשבחו בכירי מערכת הביטחון, כראשי המודיעין הישראלי בתקופתו - עמוס ידלין, יובל דיסקין ומאיר דגן. במהלכו הפתיעו את אשכנזי חמישה חיילים וחיילות המשרתים ב"גולני" בתפקידי לחימה ושרו את המנון החטיבה בה צמח. גם הלהקות הצבאיות עשו לו כבוד, והופיעו בטקס הפרידה ממנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק ואשכנזי לוחצים יד, באירוע הפרידה
צילום: דובר צה"ל
אשכנזי מחבק את קרנית גולדווסר, היום
צילום: באדיבות דובר צה"ל
ראש הממשלה אומר שלום לרמטכ"ל
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים