שתף קטע נבחר

הרוג בעימותים בטהרן; ארה"ב: תומכים במפגינים

עשרות אלפי איראנים יצאו לרחובות טהרן וערים נוספות, בתקווה לשחזר את המהומות שהפילו את מובארק. הם צעקו בין היתר "מוות לדיקטטור", כוחות הביטחון פיזרו לעברם גז מדמיע, היכו מפגינים ועצרו עשרות. אדם נהרג וכמה נפצעו מירי בבירה

איראן התייצבה בשבועות האחרונים לצד המפגינים במצרים, אך נקטה הערב (יום ב') יד קשה נגד עשרות אלפי מפגיני אופוזיציה שיצאו לרחובות טהרן וערים נוספות ברפובליקה האיסלאמית. מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, לעגה למה שכינתה "צביעות" מצד המשטר, והביעה תמיכה "ברורה וישירה בשאיפות של האנשים שנמצאים ברחובות".

 

 

 

עשרות אלפי מפגיני אופוזיציה יצאו אחר הצהריים לרחובות הבירה טהרן, בתקווה לשחזר ברפובליקה האיסלאמית את ההתקוממות שהפילה בשבוע שעבר את נשיא מצרים חוסני מובארק. באופוזיציה דיווחו על עשרות מעצרים ועל עימותים קשים בין המפגינים לכוחות הביטחון. אדם אחד נהרג בטהרן, וסוכנות הידיעות הרשמית למחצה "פארס" הטילה את האחריות לכך על המפגינים עצמם.

 

שוטרים פיזרו גז מדמיע והיכו מפגינים, שמצדם הבעירו פחי אשפה. המפגינים זעקו בין היתר "מוות לדיקטטור", קריאות המכוונות בדרך כלל נגד המנהיג העליון, עלי חמינאי. הם גם הביעו תמיכה במנהיג האופוזיציה מיר חוסיין מוסווי, שנשלח למעצר בית, וצעקו שאיראני יכול למות - אך לא לספוג השפלה.

 

דיווחים על פצועים בטהרן 

עדי ראייה סיפרו כי  אנשי כוחות הביטחון רדפו על-גבי אופנועים אחר מפגינים, שיצאו לכיכרות המהפכה ואימאם חוסיין בבירת הרפובליקה האיסלאמית. סוכנות "פארס", אשר מקושרת למשמרות המהפכה, כינתה את המפגינים "צבועים, מונרכיסטים, פרחחים ומסיתים" ולעגה להם על כך שכלל לא הזכירו את המהומות במצרים, כפי שהבטיחו. אולם, בכמה קטעי וידאו נשמעו מפגינים קוראים לחמינאי "ללכת בעקבות מובארק ונשיא תוניסיה בן עלי".

 

אתר אינטרנט המזוהה עם האופוזיציה דיווח כי הפגנות דומות התקיימו גם בערים אספהאן ושיראז בדרום איראן, וגם שם השתמשו כוחות הביטחון בכוח כדי לפזר את מאות המפגינים. על התקשורת הזרה נאסר לסקר את האירועים.


המפגינים הציתו פחי אשפה. העימותים בטהרן (צילום: רויטרס)

 

דיווחים בלתי רשמיים מעידים על עימותים קשים בין כוחות הביטחון לסטודנטים באוניברסיטת שריף בטהרן. לפי הדיווחים, הסטודנטים הוכו וכמה מהם נפצעו ופונו לטיפול רפואי בבית חולים.

 

מנהיגי האופוזיציה, הרפורמיסטים מהדי כרובי ומיר חוסיין מוסווי, נשלחו בשבוע שעבר

למעצר בית לאחר שביקשו מהמשטר רשות לקיים את ההפגנה היום. אתר אינטרנט רפורמיסטי דיווח כי המשטרה הציבה כמה מכוניות מחוץ לביתו של מוסווי לקראת ההפגנה. בתחנת הטלוויזיה הרשמית דווח כי מוסווי וכרובי מבקשים להוציא לפועל מזימה שמאחוריה עומדים אויבי הרפובליקה האיסלאמית.

 

ביוני 2009 דיכאו כוחות הביטחון האיראנים ביד קשה את מחאת האופוזיציה, שטענה כי הנשיא אחמדינג'אד נבחר לכהונה נוספת בזכות הונאת בחירות. באופוזיציה טוענים כי כ-80 מפגינים נהרגו בהפגנות, אך המשטר טוען כי מדובר ב-30 בלבד.  


פורסם לראשונה 14/02/2011 20:13

 

בהכנת הידיעה השתתפו דודי כהן ויצחק בן-חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עשרות מפגינים נעצרו
צילום: רויטרס
קודם ניקח את קהיר, אחר כך את טהרן. קלינטון
צילום: AP
מומלצים