שתף קטע נבחר

14 הרוגים ביום הזעם בלוב: "נשבר מחסום הפחד"

כמו בתוניסיה ובמצרים, עשרות הפגנות נערכות במדינה הצפון אפריקנית בקריאה להדחתו של השליט מועמר קדאפי. ההרג ההמוני החל מרגע שכוחות הביטחון ונאמניו של קדאפי התנגשו עם מתנגדי השלטון. "היום שברו הלובים את מחסום הפחד. זהו שחר של יום חדש", אמר מנהיג אופוזיציה הנמצא בגלות

לפחות 14 בני אדם נהרגו היום (יום ה') בלוב בהתנגשויות אלימות בין מפגינים המתנגדים לשלטון לבין כוחות הביטחון ותומכיו של השליט מועמר קדאפי במסגרת "יום הזעם" שתוכנן בהשראת האירועים בתוניסיה ומצרים. כך דיווחו כלי תקשורת מקומיים במדינה. "היום שברו אזרחי לוב את מחסום הפחד שלהם, זהו שחר של יום חדש" אמר פאיז ג'יבריל, אחד ממנהיגי האופוזיציה הלובית הנמצא בגלות.

 

 

ההפגנות במדינה הצפון אפריקנית נגד הממשלה המקומית נערכות בארבע ערים במסגרת "יום הזעם". במקביל, מאות מנאמניו של קדאפי מקיימים בעיר הבירה טריפולי עצרת גדולה משלהם להבעת תמיכתם בשליטם. כתב של סוכנות הידיעות רויטרס דיווח כי תומכי קדאפי התכנסו ב"כיכר הירוקה" בעיר הבירה, הסמוכה לעיר העתיקה, ושרו "אנו מגנים על קדאפי והמהפכה!" ו"המהפכה נמשכת!".

  

המהפכה אליה התכוונו תומכי המשטר הלובי היא זו שפרצה בשנת 1969, והביאה להעלתו של קדאפי לשלטון. אתמול צוטט המנהיג הלובי אומר ש"המהפכנים ימשיכו לנצח", אך הוא לא התייחס אופן ישיר למחאה העממית נגדו.

 

"הבובות של ארה"ב והציונות נופלות"

"הגיע זמנם של האויבים ליפול - בכל מקום. הגיע זמנן של הבובות ליפול בכל מקום, הבובות נופלות", ציטטה רשות השידור הבריטית BBC את המנהיג הלובי. "הבובות של ארה"ב ושל הציונות נופלות", אמר קדאפי.

 

מתנגדי השלטון בלוב דורשים להדיח את קדאפי מתפקידו לאחר 42 שנות שלטון ביד ברזל. בצעד חסר תקדים הם יצאו ביומיים האחרונים לרחובות המדינה כדי להביע את זעמם על מצבם הכלכלי הקשה ועל דיכוי זכויותיהם הבסיסיות.

 

ארגון זכויות אדם שבסיסו בניו יורק מסר כי שירות הביטחון הלובי עצר לפחות 14 בני אדם בהפגנות שנערכו היום נגד השלטונות. על פי הארגון, בעצרת שמקיימים נאמניו של מובארק בטריפולי חסמו המפגינים כמה רחובות בעיר.


אוהבים את קדאפי. הפגנת תמיכה בשליט לוב בטריפולי, היום (צילום: AFP) 

 

במקביל, שר הפנים הלובי פיטר היום את אחד מראשי שירותי הביטחון במדינה בעקבות מותם של שני מפגינים בעיר אל-ביידא, המרוחקת 1,200 קילומטרים מזרחית לטריפולי. כך דיווח העיתון העצמאי הלובי "קורינה" באתר האינטרנט שלו.

 

בין העצורים: עיתונאים שמסקרים את המהומות

לצד התגברות המהומות ברחוב, גוברת גם המחאה ברשתות החברתיות. בימים האחרונים נרשמו בפייסבוק ובטוויטר עוד ועוד קריאות להצטרף להפגנות היום במסגרת "יום הזעם" - יום השנה למהומות בעיר בנגזי ב-2006, אז הרגו כוחות הביטחון מספר מפגינים שהקיפו את שגרירות איטליה בעיר.

 

שלטונות לוב הידקו מאוד בימים האחרונים את השליטה על האינטרנט והרשתות החברתיות, אך למרות זאת המידע מהנעשה במדינה דולף החוצה. מדיווחים לא רשמיים עולה השלטונות עצרו בעיר בנגזי, השנייה בגודלה במדינה, עיתונאים רבים כדי למנוע מהם מלסקר את המתרחש.

 

כמו כן, מהדיווחים עולה כי הצבא איים על אזרחים בשימוש באש חיה אם ייצאו להפגנות בבנגזי. מרבית החנויות בעיר סגורות, ויש גם דיווחים כי במזרח המדינה נסגרו נמלי התעופה, האינטרנט הושבת ונרשמו הפסקות חשמל - במקום בו מתרכזות מרבית הפגנות המחאה נגד שלטון קדאפי.

 

כאוס בלוב: רכב כיבוי אש מפנה בכוח מפגינים מתנגדי שלטון 

 

"מפגינים מכל כיכר בארצנו האהובה צריכים להתכנס יחדיו, בכיכר אחת בעיר אחת, כדי לעורר פחד בקרב השלטון ותומכיו, ולהכריח אותם לנוס על נפשם, משום שהם פחדנים", כתב אתמול מוסטפה, באתר המזוהה עם האופוזיציה בלוב. בפייסבוק אף הוקם עמוד מיוחד, שקורא לאזרחים "להפוך את היום ליום של זעם בלוב". 

 

העימותים האלימים ברחבי לוב נערכים לאחר שאתמול נהרגו לפחות ארבעה בני אדם בהתנגשויות בין מפגינים לכוחות הביטחון בעיר אל-ביידא שבצפון-מזרח המדינה. רשת "אל-ג'זירה" פרסמה את שמותיהם של שניים מההרוגים: חאלד אל-נאג'י קאנפר ואחמד שושניה. "כל תושבי אל-ביידא נמצאים ברחוב", סיפר לרשת אחד המפגינים בעיר.

 

במקביל, בעיר זנטן הממוקמת דרומית לבירה טריפולי, נרשמה הפגנה בהשתתפות מאות בני אדם, שהציתו את מפקדת כוחות הביטחון בעיר וכן את תחנת המשטרה המקומית. המפגינים קראו: "העם רוצה לשים קץ למשטר", "אין אלוהים מלבד אללה" ותקפו את שליט לוב, מועמר קדאפי, בטענה כי "מועמר הוא אויבו של אללה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי הביתה! טריפולי
צילום: AFP
"הבובות של הציונות נופלות". קדאפי
צילום: AP
מומלצים