שתף קטע נבחר

בכירי הפוסקים החרדים: אל תתנדבו במד"א

פסק הלכה של בכירי הרבנים בציבור החרדי קובע כי יש להתנדב רק בארגון שפועל "על פי דרך התורה וההלכה" ולהיזהר מהתנדבות שמביאה לידי "איסורים חמורים". מד"א בתגובה: "מקפידים לכבד את אורח חייהם של המתנדבים הדתיים"

מנהיגי הציבור החרדי קוראים שלא להתנדב לארגון "מגן דוד אדום", זאת משום שלטענתם, השירות בו כרוך באיסורי תורה חמורים, וגורם לסכנות רוחניות.

 

  

 

מחר (יום ו') יפרסמו עיתוני המגזר מודעה בעניין, בחתימת בכירי ההנהגה החרדית, ובהם "פוסק הדור" הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, והרבנים נסים קרליץ, חיים קנייבסקי, אהרון לייב שטיינמן, האדמו"רים מצאנז ומערלוי, ואחרים.

 

בקריאה, המופנית אל "המתנדבים היקרים העוסקים בהצלת נפשות בארץ הקודש", קובעים הרבנים כי יש לבחור בארגוני ה"הצלה" החרדיים הפועלים ברחבי הארץ, ואוסרים באופן גורף התנדבות במד"א - אף שהוא מציל חיים. מדובר בעליית מדרגה במאבק המתמשך בין החרדים לארגון הארצי, והיא מתרחשת על רקע ניסיונותיו לגייס צעירים במגזר לשירות אזרחי בשורותיו.

 

בעיות בצניעות ושמירת שבת

בין היתר כותבים הרבנים: "הנני להודיעכם דעת תורה, כי אין להתנדב בארגון מגן דוד אדום אף לצורך הצלת נפשות", וכי יש היתר להתנדב "אך ורק בארגון שהכל נעשה על פי דרך התורה וכפי ההלכה". לטענתם, "התנדבות שלא דרך הארגונים הללו עלולים חלילה וחס להביא לידי איסורים חמורים – הן בהנהגה כללית ובהשפעה ברוחניות, והן באיסור תורה ובפרט בהלכות שבת".

 

בשיחה עם ynet הצביעו גורמים המעורבים בהחתמת הרבנים, בעיקר על בעיות צניעות קשות איתן מתמודדים הפעילים החרדים בארגון. "מד"א זה הארגון הממלכתי היחיד במדינה שאין לו רב", הם אומרים. לטענתם, כל ארגון אחר - ואפילו צה"ל - מתאים מסגרות לחרדים, ורק מד"א פוגע בשילובם בשירות הלאומי-אזרחי.

 

דובר מד"א, זכי הלר, מסר ל-ynet בתגובה: "
מגן דוד אדום הוא ארגון ההצלה הלאומי של ישראל העוסק בהצלת חיים 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה. בדומה לשאר כוחות הביטחון כגון צה״ל, משטרה וכיבוי אש, מד״א מקפיד הקפדה יתרה בשמירה ובכיבוד אורח חייהם הדתי של מאות מעובדיו ומתנדביו העוסקים בהצלת חיים בשיגרה ובחירום, בימי חול, בשבתות ובחגים".

 

"שלא ילכו לרעות בשדות זרים"

לפני כשנתיים פורסם פסק הלכה דומה של רבנים מדרג נמוך יותר, בעקבות החלטת מד"א לחלק למתנדביו מכשירי קשר שישמשו לקריאות חירום, תוך דרישה ממתנדבי ארגוני ההצלה החרדיים לוותר על הקשר הפנימי ביניהם. אז חששו הרבנים כי המהלך יטשטש את ההבדל שבין מד"א ליחידה החרדית, ופסקו: "אין להתנדב בארגון מגן דוד אדום אף לצורך הצלת נפשות".

 

גם הרבנים עובדיה יוסף ומרדכי אליהו פרסמו באותה העת מכתבים המגנים את ההתנדבות במד"א.

הרב יוסף שיבח את ארגוני ההצלה החרדים, וקרא למתנדבים "שלא ילכו חלילה וחס לרעות בשדות זרים שרבים המכשולים שם", והרב אליהו זצ"ל קבע כי "חובה על כל יהודי שומר מצוות העוסק בעניינים חשובים אלו של הצלת חיים, לפעול אך ורק במסגרת של ארגוני ההצלה המודרכים תמידין כסדרן על ידי רבנים ופוסקי הלכה".

 

כאמור, פרסום הפסק בעיתונות החרדית מחר הוא עליית מדרגה במתיחות בין הארגונים, בשל התוקף המיוחד שנותנים לו חותמיו - בכירי הפוסקים החרדים בדורנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נחמה קליין
מתנדבים במד"א
צילום: נחמה קליין
חתם. הרב אלישיב
צילום: אביעד בטר
חתם. הרב קנייבסקי
מומלצים