שתף קטע נבחר

המהומות באיראן: דיווחים על שני הרוגים

למרות אזהרות המשטר, המפגינים בכיכרות צעקו "מוות לדיקטטור" - ולפי עדי ראייה ספגו גז מדמיע וגם אש חיה. רשת BBC בפרסית דיווחה על יריות בעימותים בין אלפי מפגינים לכוחות הביטחון. בתו של הנשיא לשעבר רפסנג'אני נעצרה ושוחררה

המחאה נגד השלטון באיראן שוב מרימה ראש - וסופגת אש חיה. על פי דיווחים לא רשמיים במדינה, שני בני אדם נהרגו היום (א') בעת הפגנות אופוזיציה בשתי כיכרות בטהרן. המפגינים יצאו לרחובות לציון שבוע למותם של שני מפגינים בהפגנות ונתקלו באש כוחות הביטחון. ואילו כלי תקשורת ממלכתיים באיראן דיווחו כי בתו של הנשיא לשעבר האשמי רפסנ'גאני, פאיזה האשמי, נעצרה הערב בהפגנה בכיכר ולי עסר בטהרן, אך שוחררה.

 

  • עדכונים שוטפים גם בעמוד של ynet בפייסבוק

 

שעות מספר לפני שדווח על מפגין שנהרג בכיכר ונאק, דיווחו כמה אתרי אופוזיציה כי לפחות מפגין אחד נהרג בכיכר הפת תיר בבירה האיראנית ואחרים נפצעו. בשיראז נפצעו לפחות חמישה בני אדם. עדי ראייה דיווחו לאתרי אופוזיציה כי כוחות הביטחון הרבים מנסים לפזר את המפגינים בגז מדמיע ואש חיה. האתר "ראהסבז" והאתר "דנשג'ו ניוז", המזוהה עם איגודי הסטודנטים באיראן, דיווחו מפי עד ראייה כי כתוצאה מירי חי אל מפגינים בכיכר הפת תיר שבטהרן, אחד מהם נהרג, ועוד כמה נפצעו.

 

 

סרטון ביוטיוב: אזרח תיעד שוטרים על אופנועים מניסים מפגינים בשיראז
 

בניגוד לכל הדיווחים, סוכנות הידיעות "פארס" התומכת במשטר, דיווחה כי "המצב בטהרן רגוע לגמרי היום". סגן מושל מחוז טהרן, ספאר עלי ברטלו, אמר לסוכנות כי הטענה שמפגין נהרג בכיכר הפת תיר בטהרן היא "שקר גס". "בכלל לא היו עימותים בבירה. כלי התקשורת הזרים רוצים לייצר אווירה נגד המשטר האיסלאמי בטהרן", אמר ברטלו.

 

"עד השנה החדשה גם חמינאי"

סוכנות הידיעות "אירנ"א", דיווחה כי בתו של הנשיא לשעבר רפסנג'אני נעצרה לאחר שקראה "קריאות מתסיסות במטרה להפר את הסדר". לאחר זמן קצר דיווחה "פארס" כי האשמי שוחררה לאחר שטענה כי בסך הכל הלכה לקנות בגדים ברחוב. גם במהומות בקיץ 2009 נעצרה האשמי, הנחשבת לתומכת של התנועה הירוקה, לצד בנים נוספים של הנשיא לשעבר בניסיון להרתיע אותו מלתמוך באופוזיציה.

 

כתב CNN, רזה סאיה, צייץ בחשבון הטוויטר שלו דיווח מפי עד ראייה שטוען שראה כוחות ביטחון מכים באלות לפחות 15 בני אדם בכיכר המהפכה. הוא הוסיף כי לפחות ארבעה מפגינים נעצרו.

 

רשת BBC בפרסית דיווחה, על סמך עדי ראייה, על יריות בעבאס אבאד שבצפון טהרן. לפי דיווחים בלתי רשמיים, אלפי מפגינים התעמתו עם אנשי כוחות הביטחון בכיכר ולי עסר. הם קראו קריאות בגנות המנהיג העליון עלי חמינאי, כגון: "מוות לדיקטטור", "סייד עלי חייב ללכת, עם כרטיס לכיוון אחד", "מובארק, בן עלי, עד השנה החדשה גם חמינאי" (לפי לוח השנה הפרסי, השנה החדשה תחל ב-21 במרץ).

 

 

ג'ימייל נחסם, האתר של חמינאי הופל

משתמשים ברשתות החברתיות דיווחו כי אתרי אינטרנט רבים נחסמו היום, מעבר לרגיל, וכי גם שירות הדואר של ג'ימייל נחסם. אתר האופוזיציה ראהסבז דיווח כי מהירות האינטרנט איטית מאוד ומוגבלת על ידי השלטונות וכי רשת הטלפונים הניידים נותקה במרכז טהרן. לפי דיווח אחר, נחסמו כניסות שיחות טלפון מחוץ לאיראן לטהרן במטרה להגביל את יכולת הדיווח לכלי תקשורת זרים.

 

ומנגד, הצליחו האקרים שתומכים בתנועת האופוזיציה להפיל את אתר האינטרנט של המנהיג העליון אייתוללה עלי חמינאי.

 

מוקדם יותר היום החלו מפגיני האופוזיציה להתאסף במספר מוקדים בעיר הבירה האיראנית. לפי דיווחים באתרי אופוזיציה וברשתות חברתיות באינטרנט,

 קראו המפגינים "מוות לדיקטטור" בכיכר ולי עסר. במוקד אחר התאספו מפגינים מול בניין הטלוויזיה הממלכתי ג'אם ג'אם.

 

המשטר האיראני הזהיר אמש את האופוזיציה מקיום הפגנות, לאחר קריאות באתרי אינטרנט המזוהים עם מתנגדי המשטר לקיים עצרות מחאה בטהרן ובערים נוספות, לזכר שני המפגינים שנהרגו בעימותים בשבוע שעבר. "יש להילחם בדיקטטורה הדתית", נכתב באותם אתרים, המזוהים עם האופוזיציה. בשבוע שעבר קראו בפרלמנט האיראני להוציא להורג את מנהיגי האופוזיציה, מי חוסיין מוסווי ומהדי כרובי, שהושמו לפי הדיווחים במעצר בית.

 

אתרי האופוזיציה מדווחים כי מוסווי וכרובי עדיין נמצאים במעצר בית, וייתכן שאף נלקחו למעצר. שתי בנותיו של מוסווי אמרו כי לא שמעו מאביהן מיום שלישי.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים