שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הוסר איום הטייקונים מעל מתקן ההתפלה באשדוד
  נפתר הויכוח בין מקורות לאוצר על תעריפי המים בפרויקט: מחיר המים במתקן ההתפלה הגדול יעמוד על 2.4 שקלים למ"ק - כפי שדרשה החברה. פי לוחות הזמנים, המתקן אמור להתחיל לספק מים בספטמבר 2013

  מתקן ההתפלה הגדול שאמור להיבנות באשדוד עשוי לצאת סוף כל סוף לדרך? ועדת המכרזים הבין-משרדית להתפלת מי-ים הודיעה היום (ג') לחברה, כי מחיר המים בפרויקט יעמוד על 2.4 שקלים למ"ק. בכך נפתר הויכוח בין מקורות למשרד האוצר על תעריפי המים שייקבעו במתקן ההתפלה.

   

  מתקן ההתפלה אמור לספק חלק ניכר ממשק המים העתידי של ישראל - אך תקוע כבר שנים. מקורות קיבלה לאחריותה את הקמת את המתקן כבר לפני כ-10 שנים, במטרה לאפשר למדינה דריסת רגל במשק ההתפלה בישראל. פרויקט זה נחשב משמעותי מאוד מבחינת משק המים בישראל, אך יציאתו לדרך מתעכבת כבר זמן ארוך בעיקר בשל ויכוחים בין מקורות למשרדי הממשלה על תשלומים וזמני הקמה.

   

  לאחרונה חששו במקורות כי הפרויקט יישמט מידיהם וייצא למכרז פרטי, בין השאר בשל ויכוח מול האוצר על תעריפי המים שייקבעו בפרוייקט. אחת האפשרויות שעלתה היא האחים עופר ויצחק תשובה, שכבר שולטים על חלקים נכבדים ממשק המים המותפלים ונהנים מיתרון כשחקן משמעותי בו.

   

  המחיר המקורי שעליו התבססה מקורות עמד על 2.86 שקלים למ"ק מים, אך ועדת המכרזים דרשה ממקורות שתעריף המים יירד ויעמוד על 2.36 שקלים למ"ק, בשל המחירים הנמוכים שנקבעו למתקן ההתפלה בשורק - 2 שקלים בלבד. במקורות הסכימו רק לתעריף של 2.4 שקלים למ"ק ופער זניח זה, של 4 אגורות בלבד למ"ק מים, מנע את התקדמות המכרז.

   

  היום נעתרה ועדת המכרזים לדרישת מקורות וקבעה כי התעריף יעמוד על 2.4 שקלים למ"ק. בוועדה הסבירו, כי "המחיר המעודכן שנקבע לאחר שמיעת עמדת החברה, הינו מחיר ראוי וסביר ביחס למחיר השוק, בשים לב למצבו הקשה של משק המים. אנו מקווים כי חברת מקורות תעמוד בהתחייבויותיה ותקים את מתקן ההתפלה בלוחות הזמנים ובתנאים שנקבעו וללא כל עיכובים נוספים".

   

  עוד קבעה הוועדה, כי מקורות צריכה להגיש את הצעתה בתוך 21 ימים, ובתוך 6 חודשים ממועד ההגשה היא נדרשת להגיע לסגירה פיננסית. על פי לוחות הזמנים שנקבעו, המתקן באשדוד אמור להתחיל לספק מים בספטמבר 2013.

   

  כיום פועלים בישראל שלושה מתקני התפלה, באשקלון, חדרה ופלמחים, שתפוקתם הכוללת עומדת על כ-300 מלמ"ק בשנה. מתקן ההתפלה בשורק צפוי להתחיל בהספקת מים בשנת 2013, בהיקף של 150 מלמ"ק בשנה. המתקן באשדוד צפוי לספק למשק המים כ-100 מלמ"ק מים בשנה. לשם השוואה, המתקן הקיים בחדרה, שהוא הגדול ביותר מסוגו בעולם כיום, מספק 127 מלמ"ק בשנה.

   

  יו"ר מקורות, אלכס ויז'ניצר, מסר בתגובה: "מקורות מברכת על החלטת האוצר בעניין הקמת מתקן ההתפלה באשדוד,מקורות תעשה ככל יכולתה להקים את המתקן בזמן שיא, למרות הקשיים הקיימים, ולספק כבר בשנת 2013 מאה מיליון מטר קוב מים מותפלים למשק המים וכך לסייע למדינת ישראל להתמודד עם משבר משק המים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נמרוד גליקמן
  מתקן התפלה. אילוסטרציה
  צילום: נמרוד גליקמן
  מומלצים