שתף קטע נבחר

זירת הקניות

חב' החשמל: דרושה תוכנית חירום למשק הסולארי

המשנה למנכ"ל החברה קרא למשרד התשתיות לצאת בתוכנית חירום לאנרגיות מתחדשות. נציגת המשרד להגנת הסביבה: "ישראל לא תעמוד ביעדי הפחתת פליטות גזי החממה אם תחנת הכוח הנוספת באשקלון תתבסס על פחם"

מדינת ישראל לא תוכל לעמוד ביעדיה להפחתת פליטות גזי חממה ולהתייעלות אנרגטית, אם לא יינקטו צעדי חירום. המסקנה הזו נשמעה היום (ד') מפיהם של המשנה למנכ"ל חברת החשמל, משה בכר, וראש אגף איכות אוויר במשרד להגנת הסביבה, שולי נזר, במהלך כנס אילת אילות לאנרגיות מתחדשות, שמתקיים באילת.

 

הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים   

 

"אני קורא למשרד התשתיות לצאת בתוכנית חירום לאנרגיות מתחדשות", אמר בכר, שהדגיש כי כדאי למשק האנרגיה ליזום ולקדם את הנושא כבר עכשיו. "לכל היותר, זו תהיה הקדמת השקעה", אמר. הוא הוסיף כי "הבנקים כרגע לא משתכנעים, ויש בעיות לא רק לשחקנים הבינוניים והקטנים, אלא גם לאחים עופר למשל. אני קורא לפתח את המערכת הזו, את השוק, ולא לחכות רק ליוזמות שלכם מהשטח".

 

בכר התייחס גם לריבוי הגורמים במשק האנרגיה שעוסקים בנושא: "אנחנו צריכים לרוץ ולעשות, לרוץ ביחד עם רשות החשמל ועם שאר הגורמים. כל השחקנים חייבים לעשות מעשה. אנחנו כבר יודעים איפה ממוקמים השטחים, איפה יש קרינת שמש, ועכשיו צריך ליצור את האוטוסטראדה", אמר.

 

ראש אגף איכות אוויר במשרד, שולי נזר, התייחסה מצידה ליעדי הפחתת פליטות גזי החממה, עליהם הצהיר נשיא המדינה, שמעון פרס, בוועידת האקלים בקופנהגן.

 

"פרס הצהיר שנפחית את גזי החממה בשטחנו בהיקף של 20% בהשוואה לתרחיש של עסקים כרגיל, אבל לא נוכל לעמוד בזה, אם תחנת הכוח הנוספת שצפויה להיבנות באשקלון תתבסס על פחם, ואם לא נתייעל אנרגטית ונשקיע באנרגיות מתחדשות. דרושים צעדי חירום להתמודדות כדי להגיע ליעדים הללו".

 

אתמול התייחס בכנס יפתח רון טל, יו"ר חברת החשמל, לצורך בשילוב אנרגיות מתחדשות בהיקפים גדולים במשק החשמל, ואמר כי לצד זה, יש חשיבות גדולה להתייעלות אנרגטית. עם זאת הוא הבהיר, כי "תעריף החשמל הוא זול, זול מדי. אנחנו בעידן של אנרגיות ירוקות שבו תם עידן החשמל הזול. המצב הזה, שבו החשמל מסובסד, הוא בלתי אפשרי ובלתי נסבל. לא נוכל להמשיך ולפתח את משק החשמל אלא אם נתחזק פיננסית".

 

רון טל הוסיף, כי בתחום ההתייעלות האנרגטית והמעבר לאנרגיות נקיות יותר, ניתן להפוך כיום יחידות ייצור חשמל ליעילות יותר ב-50%, בין השאר על ידי הפיכת יחידות ייצור פחמיות (בעיקר בתחנת הכוח בחדרה - י.ד) ליחידות המופעלות בגז טבעי. "להערכתי, גז טבעי יכול להוות 80% מכלל מקורות האנרגיה לייצור חשמל במשק", אמר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פאנלים סולאריים
צילום: רותי רובנשטיין
מומלצים