שתף קטע נבחר

רה"מ: פועלים בקצב אדיר; לבני: טורקים לך דלתות

בדיון שבו תקפה האופוזיציה במילים קשות את רה"מ, כינה ח"כ אקוניס את קדימה "מפלגה מושחתת" ועורר סערה שעקבותיה הורחקו 3 חברי כנסת. נתניהו דחה את הביקורת והקריא רשימת החלטות שקיבל: "ישראל מבוססת ומפותחת". לבני: תודה לאל שעונים לך בטלפון. ואיך הצביע נתניהו? נגד עצמו

חברי כנסת מהליכוד ומקדימה התעמתו אחר הצהריים (יום ד') במהלך דיון "40 חתימות" במליאת הכנסת, לאחר שח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) האשים את מפלגת האופוזיציה בשחיתות. שלושה חברי כנסת הורחקו מהמליאה, ואחרי הסערה התייצב ראש הממשלה בנימין נתניהו על דוכן הכנסת, כדי להגיב לביקורת הקשה שהטיחו בו חברי כנסת מימין ומשמאל, במסגרת הדיון בנושא "כישלון הממשלה בתחומים המדיני, הכלכלי והחברתי".

 

 

בתום הדיון, התקיימה הצבעה, בה באופן מפתיע נמנה נתניהו על אחד מ-33 המתנגדים לנאומו שלו ולהודעתו בפני המליאה. ראש הממשלה הצביע בטעות נגד עצמו, אך 46 חברי קואליציה תמכו בו - והודעתו התקבלה.

 

נתניהו טען כי המהומות במזרח התיכון פסחו על ישראל, "משום שאנחנו מדינה דמוקרטית, ליברלית, מפותחת. בסופו של דבר אנחנו מדינה מבוססת, מפותחת ועם חופש לעמוד או לשבת בפרלמנט הזה ולומר את כל השאלות". ראש הממשלה דחה את הטענות על כך שהממשלה לא עושה דבר, והקריא רשימה של החלטות שהתקבלו בשלושת השבועות האחרונים. לטענתו, הממשלה עובדת בקצב "אדיר".

 

נתניהו פנה לאופוזיציה: "צאו מהקונספציה. הכירו במציאות, התחברו למציאות. המציאות הזאת מחייבת הכרה בכך שהאזור הזה מאוד לא יציב". ח"כ מוחמד ברכה צעק לעברו: "אתה חי על מאזני אימה, השלום מפחיד אותך".


עובד בקצב "אדיר". ראש הממשלה (צילום ארכיון: אוהד צויגנברג)

 

על רקע הווטו שהטילה ארה"ב בשבוע שעבר על גינוי לישראל במועצת הביטחון, הזכיר נתניהו את ההצבעה במועצה במהלך מבצע עופרת יצוקה: "14 מדינות הצביעו נגד ישראל, כמו עכשיו. אחת, ארה"ב, נמנעה. אני וחבריי לא תקפנו את הממשלה, בכלל לא היה עולה על דעתנו. אנחנו תמכנו בממשלה". הוא קרא לאופוזיציה "להתעלות מעל שיקולים צרים ולהתאחד למען טובת המדינה".

  

לבני: "דלתות נטרקות בפנייך" 

אחרי נתניהו עלתה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, שטענה כי "אם כל כך טוב, אז למה כל כך רע היה לנו ב-21 הימים האחרונים הללו?". היא הזכירה לנתניהו את פרשת מינוי הרמטכ"ל, את ביטול מינויו של עוזי ארד לשגריר בלונדון ואת התייקרות הדלק. היא עקצה את נתניהו, ששוחח בטלפון עם ראש ממשלת ניו-זילנד בעקבות רעידת האדמה במדינה: "תודה לאל שמישהו עונה לך לטלפון, אדוני ראש הממשלה, כשדלתות נטרקות בפניך".

 

לבני טענה כי נתניהו הביך את ארצות הברית וכינתה אותו ראש ממשלה חלש: "יש לנו מדינה נהדרת וממשלה רעה. צריך לעשות את האבחנה הזאת, לפני שבעולם יזהו כי החידלון במדינה הזאת הוא הנהגת ישראל".

 

לפני דבריו של נתניהו, האשים ח"כ אקוניס את מפלגת קדימה בשחיתות. "מרחפת מעליה עננה כבדה של מעשים חמורים ומושחתים. מפלגת קדימה מושחתת", אמר ועורר סערה במליאה. ח"כ אריה ביבי הגיב: "זו גסות רוח לומר על כל המפלגה מושחתים, אני יכול לתבוע אותו".

 

"הנשיא מטעם קדימה לא הורשע באונס"

היו"ר רובי ריבלין טען כי "גם פלסנר היכה במכות קשות את ראש הממשלה, גסות רוח היא באוזני השומע", והורה להרחיק מהאולם את חברי קדימה - רוני בר-און, אריה ביבי ויואל חסון. ריבלין ניסה להסביר: "יש בריונות של הרוב, אבל יש גם בריונות של המיעוט. יש גבול לכל חוצפה. אני מציע לך ח"כ אקוניס, תחזור בך ותוריד מהפרוטוקול את הדברים שאמרת". בר-און חזר לאולם וצעק לעבר ריבלין: "אתה פורע חוק". ריבלין הגיב בצעקות: "להוציא את הבריון מהאולם, להוציא אותו". 

 

לאחר מכן עלה ח"כ בר-און שוב על דוכן המליאה כדי להגן על שמה הטוב של מפלגתו. הוא פנה לח"כ אקוניס ואמר: "תסתכל מסביבך ותראה כמה אנשים שגם בהם מוטל חשד, לפעמים חשד כבד מנשוא, נוקו מכל חשד. כל אלה שקראו נגדם קריאות בדומה לקריאות שלך, נפגעו משפחתם וילדיהם. אני מציע לך לזכור שהנשיא שנבחר כחבר קדימה, מעולם לא הורשע באונס ולא בשני אונסים כמו שהורשע נשיא אחר".

 

במהלך הדיון בכנסת תקפו מחוקקים מהעבודה ומקדימה את נתניהו על רקע הקיפאון המדיני, שורת הצעות החוק הגזעניות, פרשת מינוי הרמטכ"ל והמצב הכלכלי. ראש הממשלה לא הצליח להבליג וקרא ממקומו: "איפה הפרטנר הפלסטיני? למה הוא לא בא לפה"?. יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, השיב לו: "הוא נמצא 15 קילומטר מפה והוא לא בא כי הוא יודע שאין לו מה לקבל ממך".


מליאת הכנסת. "איפה הפרטנר הפלסטיני?" (צילום ארכיון: דודי ועקנין)

 

אבל לא רק מצד שמאל תקפו את נתניהו. ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) הזכיר לראש הממשלה את נאום בר-אילן שבו הכריז על נכונותו לפיתרון של שתי מדינות לשני עמים: "היית שומר ישראל עד לאותו יום בבר-אילן, שבלא החלטת ממשלה, כנסת או קבינט, אמרת שתי מדינות לשתי עמים. אתה, בניגוד גמור לימיך בסיירת מטכ"ל, לוקח אזימוט אחד, והולך בדיוק בכיוון ההפוך".

 

ח"כ דניאל בן-סימון (העבודה) טען כי במישור המדיני, נתניהו בזבז שנתיים שלמות, השפיל את נשיא ארה"ב ופגע במנהיגי אירופה. "אתה עצרת את תהליך השלום", אמר בן-סימון לנתניהו, "אתה פוגע בחלום של הצעירים ושל ההורים, שזאת תהיה המלחמה האחרונה". הוא טען גם כי ראש הממשלה הפך את הליכוד למפלגה קיצונית, אשר "חוקקה חוקים גזעניים".

 

בן-סימון: "מה יגידו ההיסטוריונים?" 

"אתה חוזר על הטעויות של הכהונה הראשונה", הוסיף חבר הכנסת, "למה לך המזוכיזם הזה? מאיפה זה בא? מה יגידו ההיסטוריונים כשישאלו למה נתניהו לא השתמש בכוח שהיה לו? נותרו לך שנתיים, תפוס את ההיסטוריה, תתנער מרוחות הרפאים של הפאניקה, השיתוק, ותפתיע את העולם ביוזמה מדינית עם הפלסטינים ועם סוריה".

 

יו"ר סיעת קדימה, דליה איציק, עקצה את נתניהו על רקע מערכת היחסים העכורה שלו עם שר החוץ. "אמרו לי למה תתקפי את נתניהו, הרי ראש הממשלה בפועל הוא אביגדור ליברמן", סיפרה, "אבל רבים מדברים במושגים של מדינה תקועה. אתה, אדוני ראש הממשלה, לא נמצא כאן".

 

על רקע המהומות ברחבי מזרח התיכון, אמרה איציק: "אתה אומר ודאי לעצמך שאתה פופולארי, כי אין כאן הפגנות אלפים, ואין כיכרות מלאים. אמנם אין לנו דלק למכונית, אמנם הם מתלבטים. אבל אתה טועה אדוני ראש הממשלה - הם לא יוצאים לרחובות כי הם מאמינים שאין ממשלה. הם לא יוצאים לרחובות כי הם עסוקים בהישרדות". לדבריה, "אף אחד לא חושב שיש כאן ממשלה. יש כאן כאילו ממשלה, יש משרדים, יש ישיבות, יש הודעות לתקשורת, אבל הכל אוורירי, הכל בכאילו".

 

איציק: "תראה לי דבר אחד שעשית" 

היא האשימה את נתניהו ב"ריסוק מעמד הביניים" והטיחה בו שלא עשה דבר בשנתיים

האחרונות: "תראה לי דבר אחד, אחד, שעשית? בספר הזכרונות שלך תכתוב שבין 2009 ל-2001, העברתי תקציב דו-שנתי פעמיים, מיניתי את אורית נוקד ואת שלום  שמחון פעמיים, ושאתה ושר הביטחון הוכחתם שאין פרטנר פלסטיני. תיזהר, כי עוד יום אחד תקום ועדת חקירה על הקמת מדינה דו-לאומית".

 

ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) אמר לראש הממשלה: "האקונומיסט הגדיר את הקדנציה הקודמת שלך 'ראש הממשל הכושל הסדרתי'. אני אומר לך היה שלום פשלונר סדרתי שלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לא כמו בסיירת
צילום: אוהד צויגנברג
"אם כל כך טוב, למה כל כך רע?". לבני
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ איציק. "מדינה תקועה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים