שתף קטע נבחר

הנפט זינק ל-98.1 דולר - שיא של יותר משנתיים

האירועים בצפון אפריקה מזעזעים את שוקי הסחורות: מחיר הזהב הגיע לשיא של שבעה שבועות - 1,414 דולר לאונקיה. בנק השקעות יפני חוזה: "עצירת הפקת הנפט בלוב ובאלג'יריה תקפיץ את מחיר הנפט ל-220 דולר לחבית"

מחיר הנפט הגיע אתמול (ד') לשיא מאז אוקטובר 2008, על רקע המהומות בלוב שמזעזעות את השווקים. חוזי הנפט למסירה באפריל הוסיפו 2.8% ונסגרו במחיר של 98.1 דולר לחבית. זהו מחיר הסגירה הגבוה ביותר של הנפט מאז אוקטובר 2008, אז נסגר הנפט במחיר של 98.53 דולר לחבית. החוזים העתידיים על הבנזין זינקו ב-4.3%.

 

 

במהלך יום המסחר בבורסת הסחורות בניו-יורק הגיע הנפט לרמה של 100 דולר לחבית, בפעם הראשונה מאז 2008. החוזים העתידיים על הנפט עברו את רף ה-100 דולר אך נסוגו מעט לאחר מכן בעקבות חששות מפגיעה באספקה עקב המהומות בלוב. החוזים למסירה באפריל הגיעו לשיא של 100.01 דולר לחבית במהלך היום, אך כאמור, נסוגו.

 

מחיר הזהב עלה לשיא של שבעה שבועות, גם כן בעקבות המהומות במזרח התיכון. החוזה למסירה בפברואר, החוזה הפעיל יותר, עלה ב-0.9% ל-1,414 דולר לאונקיה, מחיר הסגירה הגבוה ביותר של הזהב מאז ה-3 בינואר.

 

"תגיד לי מתי המצב במזרח התיכון יתייצב ואגיד לך מתי תיפסק הקנייה למניעת סיכונים", אמר בארט מלק, אסטרטג סחורות מטורונטו לסוכנויות הידיעות. "אנשים קונים זהב כדרך 'לבטח' את עצמם מפני סיכונים גיאו-פוליטיים", אמר.

 

המהומות האלימות בלוב גרמו לסוחרים לפנות לסחורות שנחשבות פחות מסוכנות. הכסף עלה ב-1.3% ל-33.3 דולר לאונקיה, שיא חדש של 31 השנים האחרונות. הנחושת ירדה ב1.6% ל-4.28 דולר לפאונד.

 

מחיר הנפט עשוי לטפס לרמה של 220 דולר לחבית במידה והייצור ייפסק בלוב ובאלג'יריה על רקע התפשטות המהומות באזור, כך להערכת נומורה הולדינגס, הבנק היפני שרכש לפני כשנתיים מחצית מליהמן ברדרס שקרס.

 

"אם לוב ואלג'יר יעצרו את הייצור ביחד, המחירים עשויים לזנק מעל 220 דולר לחבית, והתפוקה העודפת של אופ"ק תופחת ל-2.1 מיליון חביות ביום, דומה לרמות שנראו במהלך מלחמת המפרץ, וכשהמחירים טיפסו ל-147 דולר ב-2008", נכתב בסקירה של הבנק היפני. אופ"ק מחזיקה בתפוקה עודפת של כ-5 מיליון חביות ליום, כך על פי נתוני ארגון האנרגיה הבינלאומי.

 

בתוך כך, איטליה הזהירה כי 350 אלף עובדים זרים בלוב צפויים לברוח מהמדינה לעבר אירופה, לאחר שמדינות מטורקיה ועד בריטניה ממהרות לפנות אזרחים.

 

שר החוץ האיטלקי, פרנקו פראטיני, אמר בפרלמנט כי בין 350-250 אלף עובדים, שמהווים 15% מכלל העובדים הזרים בלוב, צפויים להימלט לעבר נקודות הכניסה הקרובות ביותר לאירופה - איטליה, מלטה, קפריסין ויוון. "אנחנו לא מבקשים מאירופה לחלק את המהגרים ברחבי השטח שלה, אבל אנחנו כן מבקשים הקמת מנגנון רציני לחלוקת הנטל הכלכלי והחברתי של גל ההגירה", אמר פראטיני. "אירופה צריכה לעמוד במחויבות שלה".

 


פורסם לראשונה 23/02/2011 22:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים