שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פרשת רמדיה: עובדי מש' הבריאות יודו ולא יורשעו

  עובדי משרד הבריאות והפרקליטות הגיעו להסדר טיעון בפרשת רמדיה שבמסגרתו יוטלו עליהם עבודות לתועלת הציבור, אך הם לא יורשעו בעבירה ולא יישלחו לכלא. "יום אחד התעוררתי בבוקר והפכתי לאויבת הציבור‭,"‬ סיפרה אתמול אחת הנאשמות

  הסדר בפרשת רמדיה: עובדי משרד הבריאות והפרקליטות הגישו אתמול (א') לבית משפט השלום בפתח תקווה הסדר טיעון עליו חתמו, ולפיו העובדים יודו כי התרשלו במעשה העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות, ולא יורשעו בעבירה. לפי הסדר הטיעון, התביעה תבקש להטיל עליהם שירות לתועלת הציבור.

   

   

  לא בדקו כראוי את תחליף החלב

  בכתב האישום בפרשת רמדיה שמונה נאשמים - פרדריק בלק, טכנולוג המזון של רמדיה לשעבר, גדעון לנדסברגר, מנכ"ל רמדיה לשעבר, משה מילר, מבעלי רמדיה לשעבר, וחמישה עובדי משרד הבריאות, בהם ד"ר דורית ניצן-קלוסקי, מנהלת שירות המזון הארצי בתקופה הרלוונטית. בין הנאשמים המפקחים והמנהלים בתחנות ההסגר למזון בחיפה ובאשדוד - נאסרין חורי, יוסף חסקל, ברטה שוום וראיסה פרברוב, שהואשמו כי לא בדקו כראוי שתחליף החלב תואם את הרכב הוויטמינים המופיע על האריזה.

   

  לפי הסדר הטיעון, חורי, חסקל, שוום, פרברוב וניצן-קלוסקי ממשרד הבריאות הודו כי התרשלו במעשה העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנה לציבור. שופטת בית משפט השלום בפתח תקווה, ליה לב און, טרם קיבלה את ההסדר ותחליט בנושא בחודש הבא.

   

  במקביל להסדר הטיעון, צפויים חמשת עובדי משרד הבריאות לעמוד לדין משמעתי בנציבות שירות המדינה. במסגרת הסדר הטיעון לקחו עובדי משרד הבריאות אחריות לתקלות שהתרחשו במשרד, כאשר לא בוצע פיקוח ממשי על הכנסתו של מזון התינוקות הפגום, מבלי לקחת אחריות על התוצאה עצמה - מות שלושה תינוקות ופגיעה ב‭23-‬ אחרים.

   

  עו"ד עפר ברטל ועו"ד אתי עמר ממשרד עו"ד עפר ברטל, המייצגים את חורי, שוום ופרברוב, ציינו כי השלוש הודו בכך שלא בדקו את הניירת שהתלוותה למשלוחים של רמדיה מחו"ל, מכיוון שקיבלו הוראה מהממונים עליהן שלא לבדוק ניירת כזו, אם היא מגיעה מחברות שנחשבות אמינות לפי ניסיון העבר ולפי אישורי התקן בהם מחזיקות אותן חברות. "ההוראה שהן קיבלו מהממונים עליהן ניתנה בעל פה ולא בכתב, כפי שצריכה הייתה להתקבל. דהיינו: אילו היו מבצעות הוראה שהייתה ניתנת להן בכתב לא הייתה בכך משום עבירה‭,"‬ אמרו עורכי הדין.

   

  "עברתי תקופה קשה מנשוא"

  נאסרין חורי היא מנהלת תחנת ההסגר בחיפה מ‭,1992-‬ מהנדסת מזון ובעלת תואר שני בניהול מערכות בריאות. אתמול אמרה באמצעות בא כוחה ל"ממון‭:"‬ "עברתי באופן אישי תקופה קשה מנשוא. גם אני וגם משפחתי. אני משתתפת מאוד בצערן של המשפחות שנפגעו מהפרשה, ומבינה אותן כאם וכאדם. לא הואשמנו מעולם בגרימת הנזקים האלה, אך עצם העובדה שקושרים אותנו לפרשה כל כך קשה מאוד פוגעת. יחד עם זאת, אין לי ביקורת על התהליך, ואני מבינה שבמדינת חוק יש למצות את ההליכים‭."‬

   

  "יום אחד אני מתעוררת בבוקר ומחיים שלווים של עובדת מדינה אני הופכת לאויבת הציבור בעוד שתפקידי הוא להגן עליו‭,"‬ אמרה אתמול באמצעות עורך דינה ברטה שוום - מפקחת בתחנת ההסגר בחיפה, בעלת תואר שני בכימיה, ועובדת משרד הבריאות משנת ‭.1999‬ לדבריה, "השתדלתי תמיד להגן על הציבור ואני ממשיכה בכך גם עכשיו. ביצענו הוראה שניתנה לנו על ידי הממונים עלינו. מאוד קשה להיות מטרה לשנאה, לזעם ולרגשות עזים כל כך. מזל שמשרד הבריאות עטף אותנו והגן עלינו מאז חשיפת הפרשה‭."‬

   

  ראיסה פרברוב - מפקחת בתחנת ההסגר באשדוד מדצמבר 2002 ובעלת תואר שני בכימיה - אמרה אתמול באמצעות עורך דינה ל"ממון‭:"‬ "כאם לילדים קשה לי להסביר עד כמה קשה הייתה התקופה הזו. החשש שמא ילדים נפגעו בגללי הוא קשה מנשוא. אני שמחה שלא מצאו אותנו אחראיות לנזקים שנגרמו ולבי עם כל משפחות הנפגעים בפרשה‭."‬ נציגי הפרקליטות, עורכי הדין אור ממון ואורי רינצקי, המליצו לבית המשפט לשלוח את חמשת עובדי משרד הבריאות לבצע את עונשם במסגרת מוסד רפואי שאינו ממשלתי ומטפל בחולים. משפטם של בלק, לנדסברגר ומשה מילר, המואשמים בעבירות חמורות של גרימת מוות ברשלנות ושיבוש מהלכי משפט, נמשך.

   

  בכתב האישום נכתב כי רמדיה שיווק ייבאה לישראל פורמולה צמחית חדשה אשר חסר בה החומר תיאמין (ויטמין ‭,(B1‬ הדרוש להתפתחות מערכת העצבים של תינוקות. כתוצאה מכך תינוקות רבים, שהוריהם רכשו את הפורמולה הצמחית של רמדיה נפגעו, וחלקם נפטרו. הפרשה נחשפה כאשר במהלך 2003 אושפזו בבתי חולים שונים בישראל תינוקות רבים הסובלים מבעיות נוירולוגיות חמורות. בין היתר סבלו התינוקות מאי-שקט, שיתוק עצבי, פגיעה נרחבת במוח, פרכוסים, ליקויי ראייה ובעיות לב.

   

  משרד הבריאות צמצם את הבדיקות

  לפי הנטען, רמדיה שיווק ביססה את מוצרי מזון התינוקות שלה על מוצרים שייבאה מחברת הומנה בגרמניה. רמדיה הסתמכה בצורה עיוורת על הומנה בכל הקשור לבטיחות המוצרים, מבלי שלראשי רמדיה היה מידע כלשהו על רמת מערכות בקרת האיכות בחברה הגרמנית. משרד הבריאות, מצידו, צימצם את בדיקות המעבדה שנערכו בתחנות ההסגר למוצרי מזון מיובאים. כמו כן, מפקחי משרד הבריאות לא הקפידו לוודא כי תכולת המוצרים תואמת את שהוצהר לגביה בבקשה לקבלת אישור ליבוא מזון. מפקחי המזון לא הבחינו שהפורמולה הצמחית החדשה לתינוקות שיובאה, שונה מהמוצר לגביו ניתן אישור היבוא המוקדם.

   

  העובדת הבכירה ביותר שחתמה על הסדר הטיעון, דורית ניצן-קלוסקי, מנהלת שירות המזון הארצי, הודתה כי בזמן שהייתה אחראית על פיקוח המזון בישראל הוכנס למדינה מזון תינוקות של רמדיה שיווק שהיו בו רק שרידי תיאמין. ניצן-קלוסקי הודתה בכך שלא הוציאה למפקחים בתחנות ההסגר הוראות פיקוח שיכלו למנוע את הכנסת המזון הלקוי, ובכך שהורתה על צמצום בדיקות המעבדה שנערכו בתחנות ההסגר למוצרי מזון מיובאים.

   

  ארבעת מפקחי המזון שהואשמו בפרשה הודו כי שחררו בנמלים את המשלוחים של הפורמולה הצמחית החדשה לתינוקות, מבלי שביצעו בדיקות משמעותיות כלשהן של המוצר עצמו או של הניירת שהגיעה עימו. המפקחים הודו כי היו מודעים לכך שתפקידם הוא, בין השאר, לוודא כי תכולת המוצרים תואמת את שהוצהר לגביה בבקשה לקבלת אישור מוקדם ליבוא מזון, אך לא הקפידו על כך.

   

  לא וידא שהוויטמינים נמצאים

  פרדריק בלק, שהיה מנהל פיתוח ואיכות וטכנולוג המזון של רמדיה שיווק, מואשם כי לא דאג לכך שכל הרכיבים התזונתיים החיוניים לבריאותם של תינוקות ופעוטות יימצאו במוצרי מזון התינוקות והפעוטות של רמדיה שיווק ורמדיה תעשיות, בכמויות המוצהרות על אריזות המוצרים. בלק מואשם כי למרות שהיה מודע לחשיבותם הקריטית של ויטמינים לחייו ולבריאותו של התינוק, לא עשה דבר על מנת לוודא כי הוויטמינים הנדרשים אמנם מצויים בפורמולות הצמחיות החדשות של רמדיה.

   

  גדעון לנדסברגר, שהיה מנכ"ל רמדיה שיווק ורמדיה תעשיות, מואשם כי לא עשה פעולה עצמאית כדי להבטיח שכל הרכיבים התזונתיים החיוניים לבריאותם של תינוקות ופעוטות יימצאו במוצרי מזון התינוקות והפעוטות של רמדיה, בכמויות המוצהרות על אריזות המוצרים.

   

  משה מילר, מבעלי החברה ומי שבעבר שימש במשך שנים ארוכות כמנכ"ל רמדיה, מואשם, בין היתר, בכך שהנהיג וקיבע מדיניות של הסתמכות מוחלטת ועיוורת על היצרנים הזרים בכל הקשור לבטיחות מזון התינוקות והפעוטות שיוצר בעבור רמדיה שיווק בחו"ל.

   

  מילר גם מואשם בכך שאיפשר שיווקן של הפורמולות הצמחיות החדשות של רמדיה מבלי שהן נבדקו בבדיקות מעבדה כלשהן מטעם רמדיה שיווק. פרקליטי בכירי רמדיה, עורכי הדין נוית נגב ונתי שמחוני, מכחישים את ההאשמות המיוחסות להם.

   

  הכתבה התפרסמה במוסף "ממון" ב"ידיעות אחרונות".


   
   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הואשמו שלא בדקו כראוי שתחליף החלב תואם את הרכב הוויטמינים המופיע על האריזה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים