שתף קטע נבחר

העליון פסל זכיית "נטלי" בתפעול בריאות התלמיד

בית המשפט העליון פסק כי חברת "נטלי" לא עמדה בתנאי הסף של המכרז למתן שירותי בריאות לתלמיד - ולכן פסל זכייתה. קבע כי החברה תמשיך לתת שירותים לתלמידים רק עד סוף שנת הלימודים הנוכחית. "ספק אם שירות מעין זה צריך להיות מופרט", הוסיף השופט אליקים רובינשטיין

חברת "נטלי" תפסיק להעניק שירותי בריאות לתלמידי בתי הספר בסוף שנת הלימודים הנוכחית: כך החליט אתמול (ב') בית המשפט העליון. בית המשפט פסל את זכייתה של החברה במכרז למתן חיסונים ובדיקות לכמיליון וחצי תלמידי כיתות א' עד ט'. למרות זאת קבע בית המשפט כי החברה תוכל לתת את השירותים עד לסוף שנת הלימודים הנוכחית, כדי להימנע מפגיעה בתלמידים. ההחלטה: בעקבות ערעור שהגישו שתי חברות אחרות שהשתתפו במכרז, "מתן" והאגודה לבריאות הציבור, נגד זכייתה של נטלי במכרז.

 

למרות ההחלטה נמנע בית המשפט מלהכריע בשאלה אם אחת מהחברות שהפסידו יכולה לזכות במכרז, והנושא יידון בבית המשפט המחוזי. יש לציין כי בתצהיר שהגיש משרד הבריאות בנושא לבית המשפט, ופורסם ב-ynet, נאמר כי נשקלת האפשרות לבטל את הפרטת שירותי הבריאות לתלמיד, שעליה הוחלט בשנת 2007, ולהחזיר את האחיות לבתי הספר

 

 

הסיבה לפסילה: הכשרת האחות הראשית

השופטים, עוזי פוגלמן, אסתר חיות ואליקים רובינשטייין, קיבלו את טענת העותרות כי חברת נטלי לא עמדה בתנאי הסף של המכרז. הם קבעו כי האחות הראשית של נטלי, שפוטרה בינתיים והוחלפה באחות אחרת, לא היתה בעלת השתלמות על בסיסית בתחום בריאות הציבור. "הסמכויות הנתונות לאחות שלא עברה קורס על בסיסי אינן מאפשרות לה לשמש אחות ראשית", ציינו בהחלטתם. "אין מדובר בעניין טכני, אלא בדרישה מהותית שחשיבותה רבה נוכח אופיו של התפקיד והמטלות הכרוכות בו". 

 

תפקידה של האחות הראשית הוא לפקח על עבודת יתר האחיות ולדברי השופטים "ברור כי מי שלא עבר השתלמות על בסיסית אינו מחזיק בסמכויות הנדרשות כדי לשמש אחות ראשית".

 

במשרד הבריאות טענו כי ועדת המכרזים נדרשה לפרש מחדש את הסעיף העוסק בהכשרת האחות, משום שחלק מהחברות המתמודדדות לא עמדו בתנאי זה. אולם בית המשפט פסק כי "יש להימנע מהגמשת תנאים במכרז, משום שהיא עלולה להביא לאפליה בין המציעים". 

 

כאמור, במהלך הדיונים הגישה המדינה את עמדת משרד הבריאות לפיה המשרד מתכוון לסיים את ההתקשרות עם נטלי בעוד שנה וחצי ולאחר מכן יצא מכרז חדש, אלא אם יוחלט להחזיר את השירות לידי המדינה. העותרות וחברת נטלי התנגדו להצעה זו. השופט רובינשטיין דווקא תמך בה וציין כי "ישנו ספק אם שירות מעין זה צריך להיות מופרט מטבעו".

 

מחברת "נטלי" נמסר: "בית המשפט העליון החליט לפני כחודש שהכשרותיה של האחות הראשית אינן מספקות. האחות פוטרה והחליפה אותה בתפקיד הגב' ברכה אברהם, שמחזיקה בכל התעודות הנדרשות ובהתאם לפרשנות שנתן בית המשפט לדרישות המכרז. בית המשפט העליון הורה לבית המשפט המחוזי לתת החלטתו בסוגיית המכרז. עד להחלטתו ולמתן עמדת משרד הבריאות בנושא קיום מכרז חדש, נטלי תמשיך לתת שירות מקצועי, תוך שיפור מתמיד ושיתוף פעולה עם כל הגורמים. נטלי מתכוונת להתמודד על המכרז החדש ומקווה לזכות גם בו ולהמשיך לשפר את השירות לטובת ילדי ישראל".

 

ממשרד הבריאות נמסר: "המשרד בוחן את איכות מתן השירות של חברת "נטלי" ועל פי זה יתקבלו החלטות בנושא המדיניות של שירותי בריאות התלמיד. צוות מקצועי ימליץ לסגן שר הבריאות מהי הדרך הנכונה להבטיח שירות בריאות לתלמיד באיכות טובה". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האחיות. ישובו לבתי הספר?
צילום: AFP
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים