שתף קטע נבחר

תוכנית תעש ברמת השרון חוזרת

אף שלא הוחלט מי ישלם על טיהור הקרקעות במתחם תעש, חודש קידום התוכנית לבניית 23 אלף דירות ומתחם תעסוקה ענק במקום

הוועדה המחוזית המשותפת תעש השרון חידשה אתמול את ההחלטה להפקיד תוכנית מתאר מקומית, לבנייה רחבת היקף על קרקעות של רמת השרון והרצליה. התוכנית כוללת כ־23 אלף יחידות דיור ופארק תעשייה ותעסוקה בשטח של 1.3 מיליון מ"ר.

 

  • הצטרפו לפייסבוק של ynet וקבלו עדכונים חמים וסרטונים בלעדיים

 

התוכנית, שתוגש להפקדה, כוללת מסמך הבנות מיוני 2007 בין מינהל מקרקעי ישראל, משרד האוצר והמשרד להגנת הסביבה, המפרט את סקרי הקרקע והמים שייעשו במתחם בשלבים שונים ואת התכנון המפורט של המתחם.

 

מסמך ההבנות מתנה את טיהור הקרקעות במתחם על ידי המדינה כתנאי לשווק הקרקעות. לפי הוועדה המחוזית, מסמך זה מעגן את המנגנון לטיפול בזיהום, אף שמדובר במסמך הבנות בלבד שאינו קובע מי הגוף שיישא בהוצאות טיהור הקרקעות.

 

שטח תעש השרון נמצא בתחום המוניציפלי של רמת השרון, הרצליה והוד השרון וכן בתחום המועצה האזורית דרום השרון. שטח התכנית הוא 7,460 דונם, 4,660 מהם בתחום הגדר של תעש. הצפי הוא לכ־80 אלף דיירים באזור שייבנה ולכ־40 אלף מועסקים.

 

המחלוקת על קרקעות תעש נמשכת שנים ארוכות, כאשר בעבר נתקלה המדינה בהתנגדות תושבים וארגונים ירוקים להפקדת התוכנית להתנגדויות.

 

בשנת 2009 זכו המתנגדים בתביעתם, אך המדינה ערערה ולפני כמה חודשים נקבע כי ניתן יהיה להמשיך לקדם את התוכנית. המתנגדים ייאלצו להביע את דעתם במסגרת הליכי התכנון והבנייה המקובלים.

 

במשך שנים סירבה המדינה להתחייב שתעמוד בעלויות טיהור הקרקע, שזוהמה משנים רבות של ייצור תחמושת, מכיוון שהיה קושי להעריך את העלות של פרויקט מסוג זה. ההערכה כרגע נעה בין עשרות מיליוני שקלים למאות מיליוני שקלים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים