שתף קטע נבחר

צילום: AP

קדאפי: "אם נותקף, אלפי לובים ימותו"

בעוד במזרח ניטשים קרבות בין כוחות השליט למורדים, נאם קדאפי בטריפולי, איים על מתנגדיו ועל הקהילה הבינלאומית, והשווה את המתחולל בארצו למאבק בין הפלסטינים לישראל. "כמו הטנקים הישראלים בעזה, כך אל-קאעידה הרגה בכוחותינו". דובר האופוזיציה אמר קודם: "נזדקק לסיוע זר והפצצות אוויריות"

הספינות האמריקנית מתקרבות ללוב, הסנקציות כבר מופעלות, המורדים ממשיכים לנוע לעבר טריפולי - אבל מועמר קדאפי מסרב להרים ידיים, ובמקום זאת פצח בהתקפת נגד - ובנאום נוסף. מול קהל של עשרות תומכים ששרו "אתה תישאר אדיר", "אלוהים, מועמר ולוב", שב והאשים הרודן הלובי את התקשורת העולמית ואת אל-קאעידה בהתקפה על ארצו וקרא לוועדת חקירה בינלאומית בנושא. כשברקע הספינות האמריקניות עושות דרכן לללוב, הזהיר-איים קדאפי כי "אלפי לובים ימותו במקרה של התערבות נאט"ו או ארה"ב". גם מקומה של ישראל לא נפקד מהנאום.

 

קדאפי נאחז בכיסא: עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

"כמו הטנקים הישראלים השועטים ללא מעצורים בעזה, הם הרגו את הכוחות שלנו", אמר קדאפי בהתייחסו לאנשי אל-קאעידה החמושים שלטענתו עומדים מאחורי המתקפה עליו. "בינתיים עדיין לא החלטנו לתקוף אותם ואנו מבקשים הפסקת אש".

 

אחרי שבועיים של ניסיונות הישרדות, שכללו נאומים בלתי-פוסקים שלו ושל ילדיו בכלי התקשורת, ומאבק חסר פשרות במורדים, מנסה המשטר הלובי לקחת את המושכות לידיו. עיר הנפט ברגה שבמזרח לוב, עברה במהלך היום מיד ליד. על פי הדיווח האחרון באל-ג'זירה, כוחותיו של קדאפי מחזיקים בה כעת. עם זאת, אנשי קדאפי הצליחו להשתלט על גריאן וסבאטרה הסמוכות לבירה, ומוקד העימותים נמצא כרגע באג'דאביה.


"לא מקשיב לרדיו הזר, אני קורא ספרים". קדאפי נואם, היום (צילום: AP)

 

שליט לוב מאז 1969 עשה דרכו בין החוגגים באולם הסגור, המקושט בווילונות אדומים, התיישב מול המיקרופון והצטרף לקהל בשירת ההמנון הלאומי. הוא שוב האשים את התקשורת הבינלאומית, "שאינה מראה את התומכים בו" וטען כי הוא לא מחזיק בכוח "אמיתי".

 

קדאפי סיפר כי הופתע מהמתרחש מאחר שאינו צופה בערוצים זרים. "אני קורא ספרים", אמר קדאפי. הקהל שר: "אלוהים, מועמר ולוב". הוא סיפק הסבר משלו לאלימות בארצו ושב וטען שתאים קטנים של אל-קאעידה שהיו רדומים אחראים לפעילות נגדו. "ה-CIA מכיר את התאים הללו", טען קדאפי והוסיף כי לפתע פתאום פתח התא באל-ביידא במתקפה נגד לוב. "כשנפתחה המתקפה, הגדודים קיבלו פקודה לא להשיב באש. הוריתי להם לנטוש את העמדות ולשוב הביתה. אז האנשים השתלטו. לאחר מכן אותו זיהום התפשט לבנגזי", אמר קדאפי.


פולשים? מורדים ממתינים לקרב באג'דאביה (צילום: רויטרס)

 

"הם הולכו שולל על-ידי השטן, הפולשים הללו מבחוץ", הוסיף קדאפי לתקוף את אנשי אל-קאעידה, "הם הורגים אנשים, אונסים נשים על בסיס יומיומי ומשתמשים במסגדים". לטענתו, הם מונעים מתומכיו לצאת לרחובות ולהפגין בעדו ומכריחים חיילים לערוק מהצבא באיומי אקדח. הוא חזר מספר פעמים על הטענה שהורה לכוחות הביטחון לא לפתוח באש. "החלטתי שכל נשק חייב להיות מושמד כדי למנוע מהתוקפים להשתלט עליו".

 

"מרוויח רק 300 דולר"

קדאפי טען שוב ושוב כי לא היו הפגנות בדרכי שלום בארצו וכי אין למורדים דרישות כלשהן. "הלוואי שלאל-קאעידה היו דרישות מקדימות, אני מוכן לשבת איתם ולדון עמם, אבל הם לא נושאים ונותנים. אתם ראיתם פעם איש אל-קאעידה צועד ומוחה? לו ההפגנות הללו היו בדרכי שלום, חברות הנפט הזרות לא היו מוציאות את אנשיהן. זוהי אינדיקציה ברורה, הוכחה חיה שיש כנופיות חמושות המתקיפות אותם, שאם לא כן, מדוע אלפי עובדיהם נסוגו?", אמר קדאפי.

 

"צריך להכריע מיהו התוקפן ומיהו המתגונן. אנו נחקור זאת", הבטיח קדאפי והסביר כי נרקמה מזימה להשתלט על לוב ועל הנפט שלה ולהחזיר את האימפריאליזם מחדש. "זה בלתי מתקבל על הדעת ואנו נילחם עד לאיש ולאשה האחרונים כדי להגן על לוב, מקצה עד קצה".

 

הוא תקף את החלטה 1970 של מועצת הביטחון של האו"ם שלפיה יוטלו סנקציות על לוב וכינה את הדיפלומטים הלובים שקידמו אותה "בוגדים".

 

בנוגע להקפאת נכסיו במדינות המערב אמר קדאפי: "הם הקפיאו את הרכוש הלובי והתייחסו אליו כאל רכושי האישי. אין לי נכסים, זו לא גאווה להחזיק דולרים אמריקנים. לילדיי יש קרן צדקה שעוזרת לאנשים נזקקים, לא רק בלוב. לפעמים הכספים האלה עוברים בצינורות מסוימים, אף אחד לא יכול להגיד שהם שייכים לעיישה קדאפי. סבי היה הראשון ליפול בהגנה על לוב, זה הנכס האמיתי. לא נוכל למכור את הקדושים שלנו בדולרים". קדאפי ציין שהוא עצמו משתכר רק כ-300 דולרים בחודש. 

 

קרבות בברגה: "זקוקים לסיוע זר"

עובד בברגה, הנמצאת 250 ק"מ ממזרח לטריפולי, סיפר בצהריים (יום ד') בהתרגשות ל"אל-ג'זירה" כי המורדים השתלטו מחדש על העיר. לדבריו, 15 איש נהרגו באותו קרב. ב"אל-ערביה" דווח מוקדם יותר כי אנשי קדאפי איבדו את השליטה בעיר, אותה כבשו רק כמה שעות לפני כן, והם שולטים רק על שדה התעופה. עם זאת, על פי העדכון האחרון ב"אל-ג'זירה", נראה שאנשי קדאפי עדיין לא אמרו את המילה האחרונה ולמעשה הצליחו להשתלט שוב על העיר.


מפת העימותים. כוחותיו של קדאפי לא מוותרים

 

אחד מדוברי האופוזיציה הבהיר כי המורדים זקוקים לעזרה חיצונית, כדי להמשיך

לשלוט בברגה. "נצטרך כנראה סיוע זר, עדיף הפצצות אוויריות על יעדים אסטרטגיים, כדי לתקוע עוד מסמר בארון של קדאפי", אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" מוסטפה גריאני, דובר קואליציית ה-17 בפברואר. "הם ניסו לקחת את ברגה בבוקר, אבל נכשלו. היא עכשיו בידיים של המהפכנים. קדאפי מנסה כל סוג של מלחמה פסיכולוגית נגדנו".

 

על פי הדיווחים, המוקדים מתקרבים לאג'דאביה, שתוארה כקו החזית בין כוחותיו של קדאפי לבין אנשי האופוזיציה. המורדים מסרו כי עיר, הנמצאת 470 ק"מ ממזרח לטריפולי, הופצצה הבוקר, אבל הממשלה הלובית הכחישה זאת. "אני בספק אם זה קרה", אמר דובר ממשלתי. "אני מניח שזה אחד מאותם דיווחים כוזבים".

 

הפצצת אג'דאביה. "המצב שם יציב"
 

דובר האופוזיציה גריאני אמר בנוגע לאג'דאביה כי "המצב שם יציב, ואנשינו מנסים להתאגד כדי להתמודד מול כל התקפה גדולה. בינתיים, מה שקורה שם זה רק 'פגע וברח'". להבדיל מהמצב במזרח, בסביבת טריפולי הצליחו אנשי קדאפי לרשום הישגים - ולשמור עליהם. הם השתלטו על העיירות גריאן וסבאטרה שבסביבת טריפולי ותקפו גם במיסרטה שבמזרח, א-זאוויה במערב וזינטון מדרום לבירה. באזורים אלו הצליחו המורדים להדוף את אותן התקפות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קדאפי. פצח בנאום נוסף
צילום: רויטרס
המורדים בלוב. קרבות באג'דאביה
צילום: רויטרס
מומלצים