שתף קטע נבחר

צילום: AP

"6,000 הרוגים בלוב", בהאג נפתחה חקירה בינ"ל

ממדי הקטל נחשפים: ארגון זכויות אדם מעריך כי 3,000 נהרגו רק בטריפולי ו-2,000 בבנגזי. בית הדין הבינלאומי פתח במהירות חסרת תקדים בחקירה בנוגע לפשעים נגד האנושות על ידי משטר קדאפי. אחרי נאומו, חזרו כוחותיו להפציץ את עיר הנפט ברגה

מדבר - ומפציץ: זמן קצר לאחר שנגמר עוד נאום ארוך של שליט לוב, מועמר קדאפי, חידשו היום (ד') כוחותיו את התקיפות האוויריות על הערים בשליטת המורדים. במקביל, הודיע התובע בבית הדין הבינלאומי בהאג על פתיחת חקירה רשמית בנוגע לפשעים נגד האנושות על ידי משטר קדאפי. ארגוני זכויות אדם העריכו את מספר ההרוגים במהומות בלוב, שהחלו לפני שבועיים, בכ-6,000 איש, מחציתם נהרגו בבירה טריפולי.  

 

משטר קדאפי על סף קריסה: כותרות אחרונות

 

דובר "הליגה הלובית למען זכויות אדם", עלי זיידאן, אמר במסיבת עיתונאים בפריז כי "6,000 איש נהרגו בכל המדינה - 3,000 מהם בטריפולי, 2,000 בבנגזי ו-1,000 ביתר הערים". לדעת זיידאן, "יכול להיות שהמספר אף גבוה יותר".

 

ההערכה האחרונה של "הפדרציה הבינלאומית לזכויות אדם", שארגן את מסיבת העיתונאים, נמסרה ב-23 בפברואר ועמדה על 640 הרוגים. הממשלה הלובית טענה כי 300 איש בלבד נהרגו במהומות, אבל חוגים דיפלומטיים כבר דיברו על בין 1,000 ל-2,000 הרוגים.

 

יומיים אחרי תחילת הבדיקה: פותחים בחקירה

בהאג שבהולנד הודיע התובע בבית הדין הבינלאומי כי הוא פותח בחקירה רשמית בנוגע לביצוע פשעי מלחמה במדינה הצפון-אפריקנית. ההודעה חסרת התקדים במהירותה מגיעה לאחר העדויות על טבח שמבצעים תומכיו של שליט לוב בכוחות האופוזיציה. בסרטונים שהופצו בשבועיים האחרונים, מאז פתיחת הלחימה בלוב, נראו מפגינים שנורו למוות, ואחרים מכינים קברי אחים.

 

על פי ההודעה, התובע לואיס מורנו-אוסקמפו החליט לפתוח בחקירה, אחרי "בדיקה מוקדמת של המידע שברשותנו". האו"ם הורה בשבת לבית הדין הבינלאומי לבדוק האם התרחשו בלוב פשעים נגד האנושות, ומורנו-אוסקמפו הודיע על פתיחת חקירה יומיים בלבד לאחר שהחל בבדיקה ראשונית.

 

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, אמרה היום בשימוע בסנאט כי לא סביר שארה"ב תכריז על אזור אסור לטיסה מעל לוב. "אני חושבת שאנחנו עוד רחוקים מההחלטה", אמרה. שר ההגנה, רוברט גייטס, הבהיר כי ארה"ב תצטרך להפציץ בלוב לפני שתוכל להכריז על אזור אסור לטיסה ואמר כי אם הנשיא אובמה ידרוש, הפנטגון יוכל לספק סיוע אווירי למורדים.

 

עיר הנפט ברגה שבמזרח לוב, שם התקיימו הקרבות העזים ביותר היום, הופצצה מהאוויר על ידי מטוס קרב לובי - לאחר שהמורדים סיימו את ההשתלטות המחודשת עליה. הבוקר הצליחו כוחותיו של קדאפי להשתלט עליה, אבל תוך שעות ספורות אנשי האופוזיציה לקחו מחדש את השליטה בעיר, ואחר כך כבשו גם את שדה התעופה, מעוז הממשל האחרון בה.

 

עד ראייה סיפר כי המטוס הלובי הפציץ בחוף הים, סמוך לזירת הקרב בין נאמני קדאפי לאנשי האופוזיציה, באוניברסיטה בברגה. הוא אמר כי חול רב עלה לאוויר בעקבות התקיפה, אך היא לא גרמה לקורבנות בנפש. לדבריו, זהו ניסיון נוסף להפחיד את המורדים.

 

על ברגה, הנמצאת 250 ק"מ ממזרח לטריפולי, הצליחו אמנם המורדים להשתלט מחדש, בקרבות שגבו חיי אדם, אבל תומכיו של קדאפי הצליחו לכבוש מידיהם את העיירות גריאן וסבאטרה שבסביבת טריפולי. מוקד קרבות נוסף הוא אג'דאביה, שתוארה כקו החזית בין כוחותיו של קדאפי לבין אנשי האופוזיציה.

  

אחד מדוברי האופוזיציה הבהיר כי המורדים זקוקים לעזרה חיצונית, כדי להמשיך לשלוט בברגה ובערים נוספות. "נצטרך כנראה סיוע זר, עדיף הפצצות אוויריות על יעדים אסטרטגיים, כדי לתקוע עוד מסמר בארון של קדאפי", אמר מוסטפה גריאני, דובר קואליציית ה-17 בפברואר. "הם ניסו לקחת את ברגה בבוקר, אבל נכשלו. היא עכשיו בידיים של המהפכנים. קדאפי מנסה כל סוג של מלחמה פסיכולוגית נגדנו".

 

הספינות האמריקניות חצו את התעלה

פרט לסנקציות ולחקירה, צפוי שליט לוב ב-42 השנים האחרונות לעמוד גם מול

כוח צבאי גדול. שתי ספינות אמריקניות, קירסארג' ופונס, חצו את תעלת סואץ, בדרכן לים התיכון וללוב. גורם בתעלה אישר כי שתי הספינות, שלהן יכולות אמפיביות, עברו אותה, לאחר שהאמריקנים הודיעו כי הם ישלחו ספינות ומטוסים לעבר מוקד הלחימה. הקירסארג' יכולה לשאת עד 2,000 חיילי מארינס ועשויה להיות הגורם שיכריע את המאבק נגד הדיקטטור שמסרב לפנות את כסאו.

 

מוקדם יותר היום, שב והאשים הרודן הלובי את התקשורת העולמית ואת אל-קאעידה בהתקפה על ארצו וקרא לוועדת חקירה בינלאומית בנושא. מול קהל של עשרות תומכים, ששרו "אתה תישאר אדיר", "אלוהים, מועמר ולוב", איים קדאפי כי "אלפי לובים ימותו במקרה של התערבות נאט"ו או ארה"ב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המורדים על טנק לובי
צילום: רויטרס
קדאפי נואם. מאיים באלפי הרוגים
צילום: AP
הספינות האמריקניות מתקרבות ללוב
צילום: AP
מוקד העימותים בלוב
מומלצים