שתף קטע נבחר

'ויקה חייבת לחיות': מחכה להשתלת ריאות דחופה

בתחילת השבוע קרסו ריאותיה של ויקה שפיר, בת 29 חולת CF, ומאז היא מאושפזת בבילינסון, מורדמת ומונשמת. מי שדאגה לעזור לחולים אחרים תוך כדי טיפולים ולימודים, נאבקת כעת על חייה במירוץ נגד הזמן ומחכה שיימצאו לה ריאות להשתלה

מאז תחילת השבוע מאושפזת בבילינסון ויקה שפיר, בת 29 וחצי שהיוותה דוגמה לחולי סיסטיק פיברוזיס רבים. היא התמידה והתעקשה על כל טיפול וטיפול ובמקביל סיימה תואר ראשון בתיאטרון קהילתי והחלה בלימודי עבודה סוציאלית, כדי שתוכל להמשיך לעזור לחולים נוספים במצבה. אבל בימים האחרונים הכריעה גם אותה המחלה המולדת, ומתחילת השבוע היא מאושפזת במחלקה לטיפול נמרץ כשהיא מונשמת ומורדמת. ריאותיה קרסו, והסיכוי היחיד להחלמתה מותנה בהשתלה של שתי ריאות. 

 

 

כל נשימה כואבת

"מאז חודש אוקטובר ויקה מאושפזת לסירוגין בבית החולים", סיפרה אחותה, הלנה סבו. "משבת היא מונשמת ומורדמת כי הריאות שלה כבר לא מתפקדות. היא היתה מחוברת לכל כך הרבה מכשירים שנשמו במקומה והפכה מותשת מהאנטיביוטיקות ומהסטרואידים שקיבלה. בכל נשימה שנשמה היא חשה כאב חזק מאוד, אז החליטו להרדים אותה, כדי שתוכל לנוח".

 

סבו מציינת שזמנה של אחותה קצוב, ובני המשפחה ממתינים ליד מיטתה ומתפללים שיימצא תורם. "המכשיר שאליו היא מחוברת לא מיועד להרבה זמן. אולי לכמה ימים או לשבוע. בנוסף, ייתכן שאם נחכה ייפגעו איברים אחרים כמו הכליות או הלב. אני מפחדת לחשוב בקול רם כמה זמן נותר לה. היא צריכה השתלה כמה שיותר דחוף".

 

ויקה שפיר התראיינה לפני שנה ל-ynet לרגל יום ההתרמה לחולי סיסטיק פיברוזיס במצבה, וסיפרה עד כמה היא מקפידה על הטיפולים המפרכים ועל אהבתה ללימודי עבודה סוציאלית, שבהם החלה.

 

"היא פייטרית שלא מוותרת"

"היא היתה תלמידה מצטיינת", אמרה אחותה, "אבל בגלל האשפוז נאלצה להפסיק את הלימודים. כשאושפזה בפעם הראשונה היא כל כך בכתה על שלא ייקחו אותה ללימודים. היו לה כבר כמה מטופלים והיא היתה נוסעת אליהם עם האינפוזיה".  

 

חברתה ללימודים סיפרה: "ויקה עזרה והשפיעה לטובה על אין-ספור אנשים בחייה, אין מישהו בלימודים שלא למד לאהוב אותה ולהיעזר בה. עכשיו הגיעו תורנו לעזור לה". וחברה אחרת הוסיפה: "ויקה מוכרחה לחיות. יש לה לב ענק וכולנו אוהבים אותה וזקוקים לה כאן. היא בחורה פייטרית שלא מוותרת אף פעם, אבל עכשיו זמנה הולך ואוזל".

 

בשבוע האחרון נפטרה חולת סיסטיק פיברוזיס במצבה של ויקה, שהיתה מאושפזת יחד איתה ויצרה עמה קשר קרוב. "רק משפחה של מישהו שנמצא במצב של מוות מוחי יכול להציל את החיים של ויקה", אמרה אחותה. "אנחנו מקווים שהיא תחזיק מעמד, עד שימצא תורם".


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הזמן שלה הולך ואוזל". ויקה שפיר
צילום: סבו לנה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים