שתף קטע נבחר

מצוקת הדיור: באמת חסרה קרקע לבנייה?

כנס בנושא נדל"ן הפך לזירת התגוששות בין שר השיכון, מנהל מקרקעי ישראל ופקידי משרד הפנים. אטיאס טען כי הממשלות הקודמות אחראיות לנסיקת המחירים, אנשי המינהל התלוננו כי אין קרקעות ופקידי הפנים אומרים כי הכשל הוא בתיאום

מי אשם במחירי הנדל"ן הגבוהים ובמצוקת הנדל"ן בארץ? תלוי את מי שואלים. שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס מגלגל את האחריות לפתחן של ממשלות קודמות, במנהל מקרקעי ישראל מתלוננים על מחסור בקרקע ובתכנון בנייה, ואילו פקידי משרד הפנים מכחישים וטוענים: הכשל הוא בתיאום בין הרשויות.

 

"עליית מחירי הדיור היא לא תוצאה של השנתיים אלא כתוצאה מתהליכים שנמשכו במשך שנים עד להקמת הממשלה הנוכחית", אמר היום (ה') שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס בכנס של משרדי הפנים, הבינוי והשיכון בנושא משבר הנדל"ן בקיבוץ מעלה החמישה.

 

לדבריו, "מאז שנפסקה העלייה בשנות ה-90 ועד שקמה הממשלה הנוכחית, לא הייתה שום מדיניות ממשלתית שניסתה להאיץ את הבנייה. בניין ארץ ישראל הוא מלאכת קודש וזאת הוזנחה.

 

"אנחנו פועלים במרץ במשך שנתיים כדי להביא לחידושה של הבניה. יש הרבה מה לעשות, אבל הדרך המרכזית כדי להוריד את מחירי הדיור היא להגדיל את מלאי הדירות והקרקעות לשיווק".

 

הפקידים חלוקים: האם באמת חסרות קרקעות לבנייה?

מנכ"ל מנהל מקרקעי ישראל, ירון ביבי, התלונן גם הוא על מחסור בקרקע ובתכנון בנייה שגורם להתייקרות המחירים. לדבריו: "היכולת שלנו לשווק קרקע תלויה לגמרי בתכנון, אין טעם לשווק קרקע אם אין לה אישורים תכנוניים. הליכי התכנון אורכים הרבה הרבה יותר מדי זמן".

 

ביבי הביא כדוגמא את התוכנית להקמת 4,000 יחידות דיור ליד קריית ביאליק, על שטח שנלקח מקיבוץ אפק בשנת 1996.

 

הדיונים בוועדות התכנוניות החלו רק ב-2001 ונמשכו עד 2007. התכנית אושרה להפקדה ב-2007 אך המתכננים נשלחו לבצע תיאומים נוספים עם גופים כמו מע"צ, חברת החשמל ועוד ועוד.

 

השלב הזה נמשך עד עצם היום הזה. לדברי ביבי: "בינתיים התחלפו ראשי רשויות, טעמה של האוכלוסייה השתנה, התחבורה השתנתה ובכל הזמן הזה שבו עוד תכניות רבות מתעכבות, הקרקע אוזלת והמחירים עולים ועולים.

 

"לא עומדים ביעדים"

"ועדות תכנון לא רואות לנגד עיניהן את המוצר שהן צריכות לספק. יש החלטת ממשלה שמחייבת אותן לאשר 60 אלף יחידות דיור בשנה, עם חלוקה מספרית למחוזות, אבל אני לא רואה אותם עומדים ביעד הזה ואני לא חושב שהם אפילו מקיימים דיונים איך לעמוד בו".

 

לדבריו, "התוצאה היא שהמחירים במרכז עולים כי אין שם תכנון ומי שאין לו כסף עובר לפריפריה שבה המדינה לא מתכננת תחבורה, חינוך ותעסוקה".

 

פקידי משרד הפנים האחראים על הוועדות המקומיות שנכחו בנאומו של ביבי, הגיבו לטענותיו בתדהמה ושלפו מיד נתונים סותרים.

 

ממונה מחוז צפון במשרד הפנים, יוסי בראון, התפרץ לדברי ביבי ואמר: "מחוז צפון מאשר 32 אלף יחידות דיור בשנה. זה שאין דירות לא קשור לקצב התכנון שלנו בשום צורה. גם הממונה על מחוז מרכז במשרד הפנים, גילה אורון, אמרה: "במחוז מרכז יש 80 אלף יחידות דיור מאושרות, שעדיין לא נבנו, כך שאני לא מבינה על מה מדברים כשאומרים שיש מחסור בקרקע".

 

"הבעיה היא לא בתכנון"

ביבי הגיב לדברים באומרו: "אני רוצה לראות את התכניות האלה שאתם כל הזמן מדברים עליהן, נראה לי שמכפילים את המספרים וסופרים חלק מהתכניות כמה פעמים. אם המספרים שלכם נכונים אז הכל טוב ואנחנו לא צריכים לעבוד כל כך קשה".

 

במהלך הכנס חשף משרד הפנים נתונים שמפריכים גם הם את הטענה בדבר מחסור בקרקעות מתוכננות לבנייה. מנתונים שחשף מנהל מינהל התכנון במשרד הפנים, דורון דרוקמן, עולה כי ברגע זה נמצאות 211 אלף יחידות דיור בשלבי תכנון בכל הארץ, כאשר 80% מהן – כ-170 אלף, עברו את רוב שלבי התכנון ונמצאות על סף אישור.

 

80 אלף מהן נמצאות במרכז הארץ, זאת בנוסף למאות אלפי יחידות דיור שאושרו וטרם נבנו. לדברי דרוקמן: "יש מצוקת דיור ואנחנו שומעים שוב ושוב 'בואו נכופף את מערכת התכנון', אבל הבעיה היא לא בתכנון.

 

הקרקע יקרה מדי

"הבעיה היא בחוסר תיאום בין הרשויות ובכך שכאשר גורמים לתכנן יש חסמי שיווק, יש תכניות במקומות שבהם אין ביקוש לדירות ויש תכניות במקומות שבהם אין ביוב, חנייה, כבישים, ולכן אי אפשר לבנות".

 

ומה חושב שר הפנים אלי ישי על המחלוקת בין משרד השיכון שכידוע נמצא באחריות חבר מפלגתו ופקידי משרד הפנים עצמם? "אלה צודקים ואלה צודקים" אומר ישי ל-ynet. "יש תכנון וזה טוב, אבל זה לא מספיק. הביקוש כל כך גדול שגם המספרים שהפקידים שלי מדברים עליהם, שהם מספרים נכונים, לא מספיקים וצריך להגביר את הקצב ולאשר עוד.

 

"בנוסף, יש בעיה שמתחילה במשרד האוצר ומנהל מקרקעי ישראל: הקרקע שהמנהל משווק היא כל כך יקרה שאחרי שמאשרים את הבתים, אי אפשר לשווק אותם".

 

בתגובה לדבריו של ישי אמר ביבי כי "מי שקובע את המחירים זה רק השוק, והשוק תקוע בגלל המחסור בתכנון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס
צילום: אבישג שאר ישוב
אלי ישי ."תכנון זה לא מספיק"
צילום: עידו ארז
מומלצים