שתף קטע נבחר

עובדת סוציאלית? ההסתדרות עובדת עלייך

העובדים הסוציאליים שובתים, ועיני יוצא לחו"ל. עם עובדי חברת חשמל זה לא היה קורה. ההסתדרות תמיד תקריב את החלשים כדי להטיב עם החזקים. רק היא אשמה? לא. גם המדינה וגם הנשים שבוחרות במודע לעסוק במקצוע לא מתגמל

שביתת העובדים הסוציאליים חושפת את הצביעות ההסתדרותית במלוא עוזה: ארגון שתוצר קיומו היחיד הוא הטלת אימה כלכלית ותעסוקתית על המשק. לטובת העובדים? ממש לא. לטובת הוועדים הגדולים והחזקים ביותר, שמשכורותיהם מעוררות קנאה, וידם על השאלטר של כולנו.

 

 

נכון, כדי להצדיק את העוולה של תמיכה בחזקים, מידי פעם ההסתדרות עוטה על עצמה עלה תאנה כלכלי כלשהו, אבל רק אם הוא מצטלם טוב (ורצוי תחת איצטלה אנושית קורעת לב ע"ע עובדים זרים), מקדם יח"צ טוב, או סתם נועד כדי להראות לכולם מי לובש את המכנסיים במדינה (ע"ע סגירת שכר המינימום עם התאחדות התעשיינים מאחורי גבו של שר האוצר).

 

אם העובד העשוק הוא סתם עובד סוציאלי, שמרבית לקוחותיו הם בתחתית הסולם החברתי והכלכלי, הרי שאין זה עונה על אחד משלושת הקריטריונים. אז בניגוד למקרי שביתות אחרים - עופר עיני יכול להרשות לעצמו לטוס לחו"ל בלי נקיפות מצפון. האם זה הוא היה מפגין את אותו זלזול בזמן שביתה של רשות שדות התעופה? אל על? חברת החשמל? נמל חיפה? נמל אשדוד? קופת חולים כללית? אתם יודעים את התשובה.

 

נשגב מבינתי, לפיכך, איך יכולים "סוציאליסטים" למיניהם, ו"בעלי אג'נדה חברתית", להמשיך ולקנות את הלוקש הזה. אין לי ספק שהם עתירי כוונות טובות ואידאולוגיה נעלה, אבל הם מזכירים לי את - עם כל ההסתייגויות המתבקשות והמוצדקות - הקומוניסטים התמימים, בארץ ובעולם, שהעלו על נס את ברית-המועצות. הם תפסו אותה במשך עשרות שנים כהתגלמות החברה הבריאה, המוסרית והראויה-לחיקוי; כל זאת בעוד "שמש העמים" סטאלין טובח מיליונים מאזרחיה, יחד עם כמה מבכירי המפלגה ויורשיו. כשנחה עליו מידת הרחמים הסתפק בהגליית הנותרים לגולאגים בסיביר.

 

ואז מגיע ההיבט הג'נדרי. דווקא כאן אין מה להלין רק על ההסתדרות. היא שותפה לפשע, אך כלל אינה לבד. לאשמה חוברות גם המדינה והעובדות הסוציאליות בעצמן. כפי שהרוב המכריע של המורים הם מורות, והרוב המכריע של הפסיכולוגים בשירות החינוכי הם פסיכולוגיות - את שורות העבודה הסוציאלית בישראל ממלאות נשים. להן ולדומיהן בעיסוקים הטיפוליים השונים כדאי להבהיר כמה אמיתות לא נעימות - אך עובדתיות - לרגל יום האשה. בייחוד לאור העובדה שההיסטוריה מוכיחה שאל להן לצפות להצלה המושיעה של ההסתדרות.

 

סיפוק במקום משכורת

אמת ראשונה: מילים ריקות במקום כסף, סיפוק במקום משכורת. כל עבודה שחברה מתייגת כ"עבודת קודש" או ככזו הנעשית על-ידי "מלאכים משמיים" היא בהגדרה עבודה שדינה שכר רעב. כך לגבי המקצועות שמנינו לעיל, וכך לגבי מטפלות בקשישים סיעודיים, מטפלות בחינוך המיוחד, בעלי פיגור שכלי, ובכל אוכלוסיה לא-סקסית ונטולת-כח פוליטי - ובעלת צרכים ייחודיים. כואב, אבל נכון. המדינה, השותפה לפשע מפעילה מניפולציה רגשית שכזו: קבלי סיפוק במקום משכורת. זה מכיוון אשמת המדינה.

 

אבל שום מניפולציה לא יכולה להתקיים בלי שמישהו קונה אותה. הבעיה היא שנשים אכן קונות אותה. בגדול. ובקלות יתירה. הן הרי הלכו ללמוד עבודה סוציאלית "בשביל הנשמה". גברים לומדים מה שפרקטי, נשים לומדות מה שמעניין אותן. אז הנה התוצאה. פסילה ראשונה לנשים.

 

אמת שניה: אמור לי מיהם לקוחותיך ואומר לך מה יוקרת המקצוע שלך. הסולם החברתי קיים גם אם ננסה לטעון אחרת. למעלה יש עשירים, משכילים ומצליחים. למטה יש עניים, לא-משכילים ונכשלים/נחשלים. מטבע הדברים, היוקרה של הלקוחות מקרינה על נותני השירותים.

 

מי שעובד עם טייקונים-כוכבים נוגע באבק כוכבים, ומי שעובד עם מנקי רחובות נוגע באבק הדרכים. היוקרה של כל מקצוע היא כיוקרת לקוחותיו. אך זו אינה הבעיה. הבעיה היא שרק נשים הן אלה הבוחרות במודע במסלול השכלה איכותי ומתיש שסופו היוקרתי הנמוך ידוע מראש. פסילה שנייה לנשים.

 

אמת שלישית: אמור לי מה שכרם של לקוחותיך ואומר לך מה שכרך. השכר הממוצע של כל מקצוע נגזר משכרם הממוצע של הלקוחות, וכמובן שיש לו זיקה ישירה ליוקרת המקצוע או להיעדרה. העצוב הוא שאין לכך זיקה הכרחית למידת ההשכלה והתרומה לחברה. לעיתים, כמו במקרה המקצועות הטיפוליים למיניהם, היחס אף הפוך. אז כל עוד נשים בוחרות במסלול הזה – עליהן גם לקחת את האחריות לתוצאות.פסילה שלישית לנשים.

 

מסקנות:

ראשית, מי שעובד עם נזקקים בהגדרה יהיה תמיד נזקק. שנית, עדיף להיות עובד פשוט ולא משכיל שטובתו האישית קודמת לטובת החברה כולה, אך המסונף לוועד חזק עם יד על השאלטר או על נמלי הים והאוויר, מאשר להיות עובדת משכילה ומורעלת בנתינה אינסופית אך עם בלי גרוש. שלישית, נשים, קחו אחריות על הבחירות הכלכליות שלכן: בחירה בהשכלה שסופה מקצוע ששכרו ומעמדו ידוע מראש כנמוך במיוחד עושה אתכן שותפות לדבר עבירה. לו לא היו "מתנדבות" כמוכן, היה סיכוי לניעור המערכת, שהרי לא ניתן להביא עובדים זרים לתפקידים אלה.

  

ונקודה אחרונה ל"סוציאליסטים" למיניהם: נא הפנימו בדחיפות שהההסתדרות אינה מושיעת החלשים במשק - אלא בדיוק ההיפך. אל תתנו ידכם לצביעות. 

 

אה. וד"ש לעופר עיני שבחו"ל.  

 

 

אורית-קלייר ארזי היא בעלים ומנכ"ל BossProblem - הפורטל להצלחה בעבודה יועצת ארגונית בכירה ופסיכולוגית חברתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלוש עלוב. שכר עובדת סוציאלית
צילום: גיל יוחנן
אורית-קלייר ארזי
כשהלקוחות חלשים - הכוח חלש
צילום: דודו אזולאי
דחוף לו לצאת לחו"ל. יו"ר ההסתדרות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים