שתף קטע נבחר

צילום: AP

לוב בדרך למשבר הומניטרי: "יותר ממיליון פליטים"

בעוד שבמערב מתלבטים אם להטיל מצור אווירי, על הקרקע נמשכים הקרבות, וברקע הולך ומתפתח משבר הומניטרי חמור ביותר. האו"ם מגייס 160 מיליון דולר להוצאת רכבת אווירית הכוללת אוהלים ומזון. נאמני קדאפי מאיימים לכבוש מחדש את הערים האסטרטגיות ברגה וראס לונאף

בעוד הקהילה הבינלאומית, ובראשה ארה"ב, חוככת בדעתה אם להטיל מצור אווירי על לוב, מסרו אמש (יום ב') גורמים רשמיים כי יותר ממיליון מאזרחי המדינה השסועה זקוקים לסיוע הומניטרי. במקביל, התגברו מאוד הקרבות בעיר א-זאוויה שבמערב המדינה ובאזור ראס לונאף וברגה שבמרכז המדינה. ככל שהקרבות נמשכים, כך גם גובר החשש מהתפתחות משבר הומניטרי של ממש.

 

טלטלה בלוב - הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

מתאמת הסיוע של האו"ם במטה בז'נבה, ולרי אמוס, אמרה כי יותר ממיליון בני אדם נמלטים מלוב ולאזורי המדבר הנטושים שבדרום המדינה וזקוקים לסיוע. "אנו זקוקים לגישה דחופה לאזורים אלה. יש הרבה פצועים וגוססים הזקוקים לסיוע מיידי", אמרה. האו"ם הודיע על גיוס 160 מיליון דולר כדי לכסות את הוצאות הוצאת "רכבת אווירית" הומניטרית ללוב הכוללת אוהלים, מזון ומתקני סניטציה לפליטים שנותרו כלואים באזורי הלחימה.

 

בתוך כך, פועלות בריטניה וצרפת לקידום החלטה על אכיפת מצור אווירי על לוב, ואולם נראה כי בוושינגטון טרם התקבלה החלטה אופרטיבית בנושא. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר אמש כי וושינגטון ושותפותיה בנאט"ו עדיין שוקלות תגובה צבאית לאלימות "הבלתי מתקבלת על הדעת" בלוב. דבריו זכו לתגובה שלילית משר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, שאמר כי מוסקבה אינה רואה התערבות בינלאומית או צבאית כפיתרון למשבר בלוב. "הלובים צריכים לפתור את הבעיות שלהם בעצמם", דברי לברוב. 

 

מיסרטה עדיין עומדת, ראס לונאף בקושי

חשוב להדגיש כי ההחלטה על הטלת מצור אווירי, אינה עניין של מה בכך. בשלב הראשון היא דורשת הפצצה של כל מערך ההגנה האווירית של לוב כדי לאפשר חופש תמרון מוחלט למטוסים מהמערב במרחב האווירי הלובי. לא ברור גם כיצד יתקבל מהלך כזה בקרב הציבור הלובי או בקרב תושבי מדינות ערב. הליגה הערבית מצדה מתנגדת למהלך.


משוועים למים. ספינה סורית פורקת סיוע בנמל בנגזי (צילום: AP) 

 

כצעד ביניים הודיע שגריר ארה"ב לברית נאט"ו, איבו דלדר, כי הברית הצפון-אטלנטית משגרת מטוסי ביון מסוג AWACS כדי לפקח מקרוב אחר הנעשה בלוב. מזכ"ל נאט"ו, אנדרס פוג רסמוסן, הודיע אתמול כי המשבר בלוב יעמוד במרכז הדיונים שיקיימו שרי ההגנה של הברית בהמשך השבוע.

 

בינתיים, הולכים וגוברים הדיווחים הלא רשמיים מלוב על מצוקת התושבים. "הארגון לזכויות העם הלובי" דיווח ממקום מושבו בשווייץ כי נאמניו של קדאפי פתחו במתקפה חדשה בעיירה א-זאוויה. העיר מיסרטה - השלישית בגודלה בלוב והמערבית ביותר שבשליטת המורדים - מטופלים פצועים על רצפת בית החולים עקב מחסור חמור ביותר בציוד ובמיטות. עיקר הלחימה נעשית בין קבוצות קטנות, המבצעות מתקפות גרילה על יעדים שונים.


עובדים מבנגלדש בתור למים במחנה סמוך לגבול התוניסאי (צילום: AP)

 

זירה אחרת הם נמלי הנפט בראס לאנוף ובברגה, שנותרו סגורים גם היום, דבר אשר גרם למחירה של חבית נפט מסוג ברנט להאמיר עד ל-118 דולרים - הגבוה ביותר מאז ספטמבר 2008. מחירה של חבית מסוג קרוד עלה ל-107 דולר.

 

עדי ראייה דיווחו כי מתקפה של נאמני קדאפי על ראס לאנוף, גרמה לאזרחים רבים להימלט אל המדבר בניסיון להגיע למצבורי נשק.

העיר עצמה ננטשה כמעט לחלוטין למעט כמה מחסומים בהם מחזיקים המורדים. העיר בן-ג'וואעד, הנמצאת כ-30 קילומטרים מראס לונאף, נפלה ככל הנראה בידי אנשי קדאפי.

 

ראש ממשלת לוב לשעבר, ג'דללה אזוס אל-טלהי, התראיין בטלוויזיה הלובית וקרא לתושבי בנגזי "לתת הזדמנות לפיוס לאומי ולעצירת מרחץ הדמים". אל-טלהי, שכיהן בתפקיד בשנות ה-80, ציין כי לוב עלולה ליפול לידי מדינות זרות. ואולם גורמים באופוזיציה הלובית אמרו כי "כל משא ומתן בין הצדדים צריך להתחיל מהנקודה שבה קדאפי יעזוב את תפקידו".  


פורסם לראשונה 07/03/2011 22:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאמני קדאפי תוקפים בראס לונאף
צילום: רויטרס
יש גם זמן להשתעשע. לוחם אופוזיציה בברגה
צילום: AP
מומלצים