שתף קטע נבחר

לוותר על השפיר? בדיקת דם תזהה תסמונת דאון

מדענים מקפריסין הצליחו לראשונה לזהות תסמונת דאון בעובר באמצעות בדיקת דם פשוטה של האם במהלך ההיריון, במקום הבדיקות הפולשניות הנהוגות היום - דיקור מי שפיר או סיסי שליה, כך מדווח "ידיעות אחרונות"

צוות של מדענים מקפריסין בישרו אתמול לעולם כי הצליחו לאתר תסמונת דאון בעובר על ידי בדיקת דם פשוטה של אימו. זו הבדיקה הלא פולשנית הראשונה עד היום שהוכיחה יעילות של 100 אחוז בזיהוי התסמונת.

 

 

תסמונת דאון היא הגורם השכיח ביותר לפיגור שכלי. היא נגרמת כתוצאה מבעיה גנטית ומופיעה באחד מכל 600 תינוקות שנולדים ברחבי העולם. כיום רק שתי בדיקות - מי שפיר או סיסי שליה, המתבצעות באמצעות שאיבת מי שפיר המכילים תאים מהעובר מתוך הרחם - נותנות תשובה אמיתית ומהימנה לשאלה אם העובר חולה או לא.

 

הבעיה היא ששתי הבדיקות כרוכות בסיכון של חצי אחוז עד אחוז להפלה, ולכן מדענים בכל העולם מנסים לפתח שיטות לא פולשניות לזיהוי התסמונת השכיחה.

 

כעת הצליח צוות משותף של חוקרים מקפריסין, יוון ואנגליה לפתח שיטה שתבודד את תאי העובר מתאי הדם של אימו ותוכל לאבחן האם הוא לוקה בתסמונת הקשה. החוקרים הצליחו לזהות על פי בדיקת הדם האימהית 14 עוברים שלקו בתסמונת ו-26 עוברים בריאים.

 

"השיטה פשוטה, מהירה וקלה לביצוע בכל מעבדה לאבחון גנטי ברחבי העולם, משום שהיא אינה דורשת ציוד יקר או תוכנה מיוחדת", אמר אתמול ד"ר פאטאליס מהמכון לנוירולוגיה וגנטיקה בקפריסין, שעמד בראש צוות החוקרים. "היא פתחה דרך לאבחון טרום לידתי ולא פולשני של תסמונת דאון, שייעשה באופן שגרתי על ידי כל המעבדות ובכל ההריונות וימנע את הסיכון בהפלת תינוקות בריאים".

 

המחקר שפורסם אתמול במגזין היוקרתי "נייצ'ר מדיסין" הוא האחרון בסדרת מחקרים שמבקשים לבצע בדיקות שונות בחומר הגנטי של העובר על ידי איתור תאים שלו שנשרו לזרם הדם של האם".


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבדיקה הלא פולשנית הראשונה שהוכיחה יעילות של 100 אחוז בזיהוי
צילום: Index Open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים