שתף קטע נבחר

הקרקעות במכרזי מחיר למשתכן יוזלו ב-50%

לראשונה, המדינה תשלם ותסבסד את מחיר הקרקע במכרזים אלה במטרה להוריד את מחירי הדירות במאות אלפי שקלים. אטיאס: "המדינה מבינה כי היא צריכה ויכולה לשלם מכיסה עבור הקרקע בכדי להגשים את חלום רכישת הדירה גם לזוגות צעירים"

בהתאם להצעת משרד הבינוי והשיכון, ביום ראשון הקרוב צפויה הממשלה לאשר החלטה על מתן הנחה של 50% במחיר הקרקע במכרזי מחיר למשתכן.

 

לראשונה, המדינה תשלם ותסבסד את מחיר הקרקע במכרזים אלה, במטרה להוריד את מחירי הדירות במכרזי המחיר למשתכן ולאפשר לזוגות הצעירים ולמשפחות חסרות הדירה לרכוש דירה.

 

במכרזי מחיר למשתכן היזם הזוכה הוא מי שמציע את המחיר הנמוך ביותר למ"ר. עד היום, עמד מחיר הקרקע על "מחיר מלא" כפי שקבע השמאי הממשלתי במשרד המשפטים ועל בסיסו הגישו היזמים את הצעותיהם, כאשר מחיר הקרקע קבוע מראש על 100% ממחיר השמאי.

 

כעת, על פי החלטת הממשלה, היא תסבסד עבור זכאי משרד הבינוי והשיכון (בהגדרה הרחבה שלהם, כלומר זוגות צעירים חסרי דיור ללא תלות בניקוד או קריטריונים) 50% מערך הקרקע.

 

הערכה: הוזלה של מאות אלפי שקלים

בעקבות זאת, צפויה הוזלה של מאות אלפי שקלים במחירי הדירות במכרזי המחיר למשתכן. לאחר שתאושר צפויה ההחלטה לחול באופן מיידי על מכרזי מחיר למשתכן, בה יוכלו היזמים להתחרות על המחיר הנמוך ביותר לדירה כאשר על הקרקע ישלמו רק מחצית מערכה.

 

לפי ההערכות, ההנחה תבוא לידי ביטוי באופן בולט באזורי הביקוש שם מחיר הקרקע מהווה 40%-50% מערך הדירה.

 

לפיכך, מחיר הדירה הסופי באמצעות סבסוד הקרקע ושיטת המכרז הייחודית, תביא להוזלה שיכולה להגיע למאות אלפי שקלים באזורי הביקוש, בדגש על זוגות צעירים חסרי דירות.

 

בשיטת מכרזי המחיר למשתכן ההנחה מתבטאת ישירות במחיר הסופי לרוכש הדירה שכן אין תחרות על מחיר הקרקע, שמחיר נתון כמו גם עלויות הפיתוח, כך שהיזמים מתחרים באופן ישיר מי יבנה את הדירה במחיר הזול ביותר, בהתאם למפרט ובפיקוח של משרד הבינוי והשיכון.

 

"לטובת זוגות הצעירים"

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס אמר: "אני מברך על החלטת הממשלה ועל תמיכת ראש הממשלה ושר האוצר. עלות מרכיב הקרקע באזורי הביקוש גבוהה מאוד ונופלת על כתפי הזוגות הצעירים.

 

"לראשונה, המדינה מבינה כי היא צריכה ויכולה לשלם מכיסה עבור הקרקע בכדי להגשים את חלום רכישת הדירה גם לזוגות צעירים ולמשפחות חסרות דירה, בעיקר לאור העובדה שההטבה תלך ישירות לטובת זוגות הצעירים ולא ליזמים ולקבלנים".

 

השר הוסיף כי "אנחנו כמעט הכפלנו בשנה האחרונה את מספר הדירות במכרזי מחיר למשתכן ומגמה זו תימשך גם ב-2011 לצד המשך שיווק הקרקעות שהיה בשנת 2010 הגדול בעשור האחרון, מה שהביא גם לשיא של עשור בהתחלות הבנייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל אטיאס
צילום: ששון תירם
מומלצים