שתף קטע נבחר

הרב מצגר: "ה'מוֹדָה' של מכתבי הרבנים - זילות"

הרב הראשי לישראל תקף בחריפות את ריבוי מכתבי הרבנים: "קצת הגזימו עם זה. מחר יהיה מכתב נגד העלאת מחירי הדלק, ואז מכתב למען החזרת מובארק לשלטון. על כל דבר מכתב?"

הרב הראשי לישראל יונה מצגר תקף הערב (יום ד') בחריפות את מכתבי הרבנים, שהלכו והתרבו בחודשים האחרונים. בכנס שנערך בירושלים אמר הרב כי ריבוי המכתבים גורם לזילות של הרבנים.

 

 

"היום יש 'מודָה'  - מכתבי הרבנים", אמר הרב בדברים שנשא. "זה התחיל בצפון, כשהחליטו למי למכור ולמי לא, ואז התחילו מכתבי נגד. ואז על בית המשפט המחוזי אם צודק או לא צודק בהרשעה של הנשיא לשעבר משה קצב. אתמול הביאו לי מכתב של רבנים על השביתה של העובדים הסוציאלים..." למרות שהעיר כי יש לתמוך בעובדי הרווחה ציין מצגר כי "התחילו קצת להגזים עם המכתבים הללו".   

 

הרב הראשי הסביר את הבעייתיות שבמכתבים: "מחר יהיה מכתב נגד העלאת מחירי הדלק ואז מכתב למען החזרת מובארק לשלטון. על

כל דבר יהיה מכתב רבנים?"

 

סקירה: כל מכתבי הרבנים

דבריו של הרב הראשי האשכנזי באו בעקבות סדרת מכתבים שהוציאו רבנים בכירים מפלגים שונים בציונות הדתית, ואשר נחשפו ב-ynet החל מחודש דצמבר - אז יצא המכתב הראשון שהצית את האש, כנגד השכרת או מכירת דירות לנוכרים. אחד מיוזמי המכתב, עליו

חתמו בשלב הראשון חמישים רבנים, הוא הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת.

 

במסגרת הסערה שעורר המכתב ההוא, בדק היועץ המשפטי לממשלה חשד לפלילים, ומשטרת ירושלים אף הודיעה כי תזמן את הרב אליהו לחקירה בחשד להסתה לגזענות. קבוצת רבנים שלא חתמה על גילוי הדעת הראשון, בראשות הרב חיים דרוקמן, פעלה להוצאת "מכתב רבנים מתוקן" בנושא.

 

זמן קצר אחר כך, הוציאה קבוצה של נשות רבנים את "מכתב הרבניות" הקורא לבחורות יהודיות שלא לצאת עם ערבים.

 

בחלוף כחודשיים נחשפה ב-ynet איגרת התמיכה של רבנים במשה קצב, עליה חתמו עשרות רבני יישובים וראשי ישיבות, וביניהם: הרב שלמה אבינר, הרב משה הגר והרב צבי טאו. בין השאר נכתב לנשיא שהורשע באונס: "כל העם היושב בציון מייחל ליום שיוסר העוול, ויאיר אור האמת והצדק - ואז רבים ישמחו איתך".

 

בתגובה למכתב זה, יצא מכתב רבנים נגדי עליו חתמו עשרות רבנים אחרים בציונות הדתית, ובהם הרב יעקב אריאל והרב

אהרון ליכטנשטיין. החותמים טענו כי התמיכה בקצב "גרמה לחילול ה'".

 

השבוע, עם פרוץ שביתת העובדים הסוציאליים, הוציאו רבנים שונים מכתב תמיכה בשובתים, שכיוון למרכז הקונצנזוס. בין החותמים גם הרב שלמה אבינר והרב שמואל אליהו.

 

את הדברים אמר מצגר בכינוס עמותת "נצח ומגן ללוחם", הפועלת לרווחת משפחות שכולות מהמגזר הדתי והתאמת זכאויותיהם לאורח חייהם.

 

הרב הראשי שיבח את הארגון שלדבריו מרגש אותו במיוחד. הוא הסביר כי המשפחות השכולות זכאיות למשל לטיולים בשבת ועוד פעילויות ואירועים שלא כל-כך מתאימים לשומרי תורה ומצוות - ויש להתאים להם חלופות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מצגר. לא על כל דבר כותבים
צילום: גיא אסיאג
התנגד להשכרת דירות לערבים. הרב שמואל אליהו
צילום: אפי שריר
תמך בנשיא קצב. הרב שלמה אבינר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים