שתף קטע נבחר

ניצלו בנס: שלושה ילדים נותרו יתומים אחרי הפיגוע

תמר בת ה-12 חזרה מפעילות בתנועת נוער וגילתה מחזה מחריד - הוריה ושלושה מאחיה הקטנים נדקרו למוות בביתם באיתמר. המחבלים לא סרקו את הבית ושני האחים, רועי וישי, בני 8 ושנתיים, ניצלו. העובדים הסוציאליים יטפלו בהם, למרות השביתה. צה"ל עצר 20 חשודים

שלושה ילדים איבדו את שלושת אחיהם ואת אבא ואמא - בלילה רצחני אחד. אודי ורותי פוגל, וילדיהם יואב (11), אלעד (4) והדס (בת שלושה חודשים) נרצחו אמש (יום ו') בפיגוע באיתמר, אחד הקשים ביותר בשנים האחרונות, ושלושה מילדי המשפחה נותרו יתומים. ארגון העובדים הסוציאליים אישר לעובדי הרווחה במועצה האזורית שומרון להציע סיוע לתושבי ההתנחלות, חרף העיצומים בהם הם נוקטים במחאה על תנאי העסקתם.

 

העובדים הסוציאליים יטפלו גם בשלושת ילדי המשפחה שניצלו מהפיגוע, בו נרצחו הוריהם ושלושת אחיהם. בארגון ציינו כי הגיעו להחלטה מתוך הבנה כי מדובר בדיני נפשות. תמר, הבת הבכורה, בת 12, חזרה ככל הנראה מפעילות בתנועת "בני עקיבא" וגילתה את המחזה הנורא - הוריה ושלושה מאחיה נדקרו למוות. המחבלים, שזינקו מעל הגדר האלקטרונית שלא התריעה על פריצה, לא סרקו את הבית ולכן שני הילדים הנוספים - רועי בן ה-8 וישי בן השנתיים וחצי - ניצלו בנס, לאחר ששהו בחדר צידי.

 

צה"ל פתח במבצע צבאי נרחב, במטרה לאתר את המחבלים, שנמלטו לאחר שרצחו את חמשת בני המשפחה באיתמר. הפלסטינים מדווחים כי 20 בני אדם נעצרו במהלך סריקות בכפרים עוורתא, זבאבדה, סאנור, ומסיליה. צה"ל פועל גם דרך האוויר, בעזרת מזל"טים ששוגרו סמוך לאיתמר. גורמים פלסטינים דיווחו כי הצבא סגר את כל הכניסות והיציאות משכם לתנועה של אנשים וכלי רכב, והכריז על האזור "שטח צבאי סגור". עם זאת, בצה"ל הכחישו כי הוטל סגר.

  

נתניהו: לא נעבור לסדר היום אחרי רצח נתעב כזה

על פי דיווח לא מאומת, "גדודי חללי אל אקצא", הזרוע הצבאית של פתח, נטלה אחריות על הפיגוע. דובר חולית "השהאיד עימאד מורנייה" הודיע לסוכנות ידיעות פלסטינית כי קבוצה של מחבלים חדרה לאיתמר וביצעה את הפיגוע. הוא הדגיש בהודעתו כי "ההתקפה היא תגובה לעוינות הישראלית המתמשכת נגד העם הפלסטיני".


מזל"טים שוגרו לאוויר, 20 כבר נעצרו (צילום: עידו ארז)

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמקיים הערכת מצב בעקבות הפיגוע, אמר לאחריו כי "זהו רצח נתעב של משפחה שלמה חפה מפשע, הורים על ילדיהם וטפם, בעת שנמו את שנתם בביתם בליל שבת". מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו דורש מהרשות הפלסטינית ומהעומד בראשה לסייע במציאת הרוצחים. "ישראל לא תעבור לסדר היום אחר רצח נתעב כזה, ותפעל בתקיפות לשמור על בטחון חיי אזרחי ישראל ולהעניש את הרוצחים".

 

הרמטכ"ל: אירוע נפשע שבוצע בידי חיית אדם"

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הגיע לפנות בוקר לבית המשפחה באיתמר. "מדובר באירוע נפשע שבוצע בידי חיית אדם", אמר. "המראות קשים והדעת אינה תופסת את שקרה". הרמטכ"ל הוסיף כי "אנחנו מקיימים הערכת מצב רצופה ונמצאים בעיצומו של מאמץ מודיעיני ומבצעי. לא ננוח ולא נשקוט, עד אשר נניח ידינו על הרוצחים".

 

שר החוץ, אביגדור ליברמן, הורה למשלחת הישראלית באו"ם להגיש למזכ"ל האו"ם ולנשיא מועצת הביטחון תלונה חריפה בעקבות הפיגוע. ליברמן הוסיף כי העובדה שהרשות הפלסטינית טרם גינתה את הפיגוע "מעידה יותר מכל על אופיו וטבעו האמיתי של מי שאמור להיות הפרטנר במשא ומתן".

 

השר ליברמן הבהיר כי "ישראל מצפה לשמוע גינוי חריף ומהדהד מכל המדינות הדמוקרטיות, שבשם זכויות האדם ממהרות לגנות כל תזוזה של קראוון ביהודה ושומרון, אך מאז אמש לא הספיקו לגנות רצח שטני של משפחה שלמה, כולל תינוקת בת חודש".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, שוחח הלילה עם שורה של גורמי ביטחון ומודיעין בעקבות הפיגוע באיתמר, ודן בנושא גם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הרמטכ"ל בני גנץ וראש השב"כ, יובל דיסקין. "זהו אירוע חמור ביותר וליבנו עם המשפחה", ציין ברק. "צה"ל ומערכת הביטחון יפעלו במהירות ובכל האמצעים כדי להשיג את האחראים לרצח הנתעב".

 

בהכנת הכתבה השתתפו יואב זיתון, יאיר אלטמן, אטילה שומפלבי, אליאור לוי, רוני סופר ומיטל יסעור בית-אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלוחמים בכניסה לאיתמר, הלילה
צילום: עידו ארז
משישה ילדים נותרו שלושה
סורקים גם דרך האוויר
צילום: עידו ארז
מומלצים