שתף קטע נבחר

הרצח באיתמר: נגיעה בגדר זוהתה כהתרעת שווא

סמוך לשעה ששני מחבלים דקרו את חמשת בני משפחת פוגל, נרשמה התרעה מהגדר בחדר המבצעים של איתמר. הסייר יצא, כוחות צה"ל הוזעקו רק שעות אחר-כך. בעקבות הפיגוע המזעזע, בצה"ל חוששים מעוד "תג מחיר" והסלמה בשטחים

רק שלוש שעות אחרי חדירת המחבלים לאיתמר, למרות זיהוי נגיעה בגדר, הוקפצו כוחות צה"ל למקום. בזמן הזה, הספיקו כנראה שני מחבלים להיכנס לבית משפחה ביישוב, ולרצוח בדקירות את חמשת בני משפחת פוגל - ההורים אודי ורותי, הדס התינוקת ושני הילדים, אלעד בן הארבע ויואב בן ה-11. כעת, בעקבות הפיגוע המזעזע, חוששים בצה"ל מהסלמה ועימותים בכל יהודה ושומרון.

 

ליישוב איתמר יש מערכת הגנה מלאה, שאחרי הקמתה לא היו עוד פיגועים מאז 2002. המערכת מורכבת ממערך אלקטרוני שיוצר שטח ביטחוני מפוקח מסביב ליישוב; גדר התרעה; בנוסף לה גדר תלתלית מעכבת, ואמצעי תצפית שונים הנותנים התרעה לחדר מבצעים מרכזי ביישוב המאויש על ידי שני אזרחים, אנשי חברת אבטחה, בכל רגע נתון. ליישוב יש שישה תקנים של אנשי אבטחה אזרחיים, בנוסף לפלוגת צה"ל שיושבת על רכס הגדעונים הצמוד ליישוב.  


הבית לאחר הפיגוע המזעזע

 

סמוך לשעת ביצוע הדקירה נרשמה התרעה אלקטרונית מהגדר. סייר של היישוב שהיה בחדר המבצעים יצא למקום ההתרעה, אך לא איתר חדירה, וכתוצאה מכך החליט שזו התרעת שווא. הוא גם לא הזעיק את כוחות צה"ל, הנמצאים במרחק של פחות מקילומטר ממנו. אנשי הפלוגה של צה"ל הוקפצו לאיזור רק אחרי זיהוי האירוע, שלוש שעות אחרי שהמחבלים חדרו. התרעה נרשמה כנראה גם כשהמחבלים עזבו את שטח היישוב דרך הגדר, אחרי הרצח.

 

הערכה: חולייה מקומית, לא קשורה לארגון

לאיתמר נכנסו כנראה שני מחבלים. החקירה נמצאת בשלב מאוד מתקדם, והיא נערכת על ידי השב"כ וצה"ל, ללא שיתוף פעולה עם מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. זאת למרות שגורם ביטחוני מציין שהתיאום עם הרשות הפלסטינית הדוק ופורה. החקירה שהחלה ב-7:00 בבוקר, כנראה הניבה כבר תוצאות. כ-20 איש נעצרו.

 

בצבא העדיפו שלא לשתף את מנגנוני הביטחון הפלסטיניים בחקירה, גם מסיבות של רגישות המקרה וחומרתו וגם משיקולים מבצעיים. בכל מקרה, בכפרים הסמוכים לאיתמר מנגנוני הביטחון הפלסטיניים לא פועלים בדרך כלל, ופעילותם מתרכזת בעיר שכם הסמוכה.

 

עכשיו, במערכת הביטחון חוששים מהסלמה באזור יהודה ושומרון ולכן צה"ל תגבר את כוחותיו באזור. גורמים בשטח מעריכים כי ההסלמה עלולה לבוא הן כתוצאה מפעולות "תג מחיר" שינקטו מתנחלים קיצונים, לגביהן כבר יש התרעות, וגם פלסטינים שיפעלו בתגובה.

 

ההערכה היא שהפיגוע בוצע על ידי חוליה מקומית שאינה משתייכת ישירות לחמאס או לארגון אחר,

 אלא התארגנות שמניעיה החיכוך הגובר עם תושבים בהתנחלויות, ההסתה הגוברת נגד הלגיטימיות של ההתנחלויות ברחוב הפלסטיני ורצון לנקום על פעולות "תג מחיר".

 

ביום שלישי הקרוב צפויות הפגנות המוניות שמאורגנות באמצעות הרשתות החברתיות באינטרנט, גם הן נובעות מאותן הסיבות, ולכן גם קיים חשש מהמשך ההסלמה בשטח.

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, קיים הערכת מצב בהשתתפות סגל הפיקוד הכללי, בסיומה אמר: "הרצח הקשה עשוי להוות פוטנציאל לאירועים שונים. משטרת ישראל תפעל לשמירת שלטון החוק".

 

המפכ"ל הנחה להעלות את רמת הפעילות לרמה ב'. כמו כן ינסו השוטרים למנוע הפרות סדר ופעילות חבלנית. כוחות משטרה יתפרשו בנקודות החיכוך. במקביל, במשטרה נערכים לפעולות של חסימת כבישים - כפעולות "תג מחיר".

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ויאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסיירים אחרי הפיגוע
צילום: עידו ארז
פעילות בשעות הבוקר
צילום: עידו ארז
גדר היישוב איתמר
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים