שתף קטע נבחר

הסתה ברשות: יהודים מוצגים כמו ב"דר שטירמר"

מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים יציג היום לממשלה נתונים מדאיגים על ההסתה ברשות הפלסטינית נגד ישראלים ויהודים, שלטענתו "מוצגים כתתי אדם ומותר לפגוע בהם". הפיגוע באיתמר בליל שבת, לפיו, הוא ביטוי מסויים של ההסתה הזו. ובקרוב יושק מסע הסברה שמטרתו להציג את ההסתה לעולם

אחרי הפיגוע בו נרצחו חמשת בני משפחת פוגל באיתמר - ישראל יוצאת למתקפת הסברה: בירושלים ינסו להסביר לעולם, כי ההסתה הפלסטינית נגד ישראל, הובילה בסופו של דבר לפיגוע המזעזע, בו נרצחו חמשת בני משפחת פוגל באיתמר - הרב אודי פוגל (36), אשתו רות (35) ושלושה מילדיהם - יואב (11), אלעד (4) והדס (3 חודשים).

 

מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים, תת-אלוף (מיל') יוסי קופרווסר, יציג היום (א') בישיבת הממשלה נתונים על ההסתה ברשות הפלסטינית נגד ישראל. "מה שקרה היום הוא ביטוי של הדרך בה הרשות מציגה את יחס השנאה והדמוניזציה כלפי הישראלים והמתנחלים בפרט", הוא אמר.

 לדבריו, הישראלים "מוצגים בקריקטורות כמו היהודים המזרח אירופיים ב'דר שטירמר' (עיתון התעמולה הנאצי), ומותר לפגוע בהם. לכן, המאבק מולם לגיטימי".

 

קופרווסר אמר שההסתה ברשות הפלסטינית נגד ישראל נמשכת כבר יותר משנה: "מה שקרה בליל שבת הוא ביטוי במידה מסויימת לדרך שבה הרשות מציגה את היחס שלה לשנאה ולדמוניזציה של הישראלים והמתנחלים בפרט. התופעות האלה יוצרות מצב שאדם יכול לעלות על דעתו לעשות מעשה מחריד כמו באיתמר".

 

הוא אמר כי ישראל עוקבת אחר ארבעה נדבכים ברשות הפלסטינית. "הם קובעים במפורש, גם היום, כי השימוש במאבק מזויין הוא הכלי המועדף לשחרור פלסטין. הדבר הזה אושר על ידי ועידת הפתח האחרונה, שנערכה בבית לחם. אין שינוי בנושא הזה".

 

קופרווסר הציג גם דוגמה להסתה ברשות הפלסטינית. "בחודשים האחרונים, למשל, מופיע בתקשורת הפלסטינית שיר ששר זמר מצרי, שקורא לבצע פיגועים. השיר מדבר על כך שיש הצדקה לעשות ג'יהאד. זה מופיע גם בשירים שלומדים בבתי הספר בכיתה ח'. זה גם בסיס להרבה תרגילים ושיעורי בית. ילדות פלסטיניות שרות שירים שמבטיחים להכות את ישראל מכות נמרצות. הן זוכות לשבחים מהרשות הפלסטינית".

 

הוא גם הזכיר התבטאויות של בכירים פלסטינים: "בעוד הדם של הקורבנות נקרש, נפגש אבו מאזן עם צעיר פלסטיני שמשתתף בתחרות. כישורו של הצעיר הזה הוא לדקלם שירים פלסטיניים, שאין בהם שום דבר שקשור לשלום. הוא שר על מתאבדים ועל שאהידים. ראינו את זה גם בדרך שבה הפלסטינים התייחסו לפיגוע המחריד הזה. אין מידה אחת של משהו שמבטא סלידה אמיתית ועמוקה מהאירוע המחליא הזה. גם כאשר הם לעתים מגנים הפיגועים, הם מגנים את זה שהם לא מקדמים את העניין הפלסטיני".

 

התחום השלישי אותו הזכיר מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים הוא הדמוניזציה. "ברבעון האחרון היתה לנו דוגמה בטלוויזיה הפלסטינית, שם הציגו עינויים שעוברים הפלסטינים בכלא הישראלי. מראים כאילו אנחנו מענים את האסירים, מסממים את הצעירים הפלסטינים בכלא. אלה דברים מחרידים". לדבריו, לפני כארבעה חודשים הוצג בטלוויזיה הפלסטינית קטע מבוים, בו ישראלי גורם לאסיר פלסטיני כוויות, באמצעות מגהץ חם. 


יהודי בקריקטורה אנטישמית. כך אנחנו מוצגים ברשות? (ארכיון)

 

קופרווסר הוסיף, כי התחום הרביעי שבישראל עוקבים אחריו הוא - היחס לשלום: "הם אומרים שליהודים אין שום זכות להיות בחבל הארץ הזה. אין ליהודים שום זכות להיות פה. זה מאוד בולט בספרי הלימוד, שם אין איזכור לנוכחות הישראלית. אין גם מפות עם ישראל. מאוד מפורסם היה האירוע שמשרד ההסברה הפלסטיני פרסם מאמר של אחד מסגני השר, שאמר שלכותל אין שום קשר ליהודים. אלה תופעות מקוממות, השוללות את זכות היהודים לארץ ישראל. במאי בשנה שעברה היה קליפ שקרא ליהודים לחזור למדינות המוצא. מה אתם עושים פה?"

 

לדבריו, "השורה התחתונה היא שהפלסטינים, דרך ההסתה הזו מעבירים את המסר שהטרור והמאבק המזויין הם לגיטימים, גם אם כרגע לא צריך להשתמש בו, כי הוא לא מועיל. היהודים והישראלים, ובמיוחד המתנחלים, אך לא רק, הם תתי אדם. הם מוצגים בקריקטורות כמו היהודים המזרח אירופיים ב'דה שטירמר', ומותר לפגוע בהם. לכן, המאבק מולם לגיטימי. המצב לא משתנה בצורה משמעותית לאורך הזמן".

 

לסיכום, אמר קופרווסר: "אנחנו תובעים מהפלסטינים שוב ושוב להפסיק את התופעה הזו. ההסברה הזו של הפלסטינים היא במימון של המערכת הבינלאומית. ספרי הלימוד על ידי האירופים, התקשורת על-ידי המערכת הבינלאומית. זה חיוני לקידום השלום.

 העולם צריך לקרוא לפלסטינים להפסיק את ההסתה. כאשר אבו מאזן בוחר ללהקה הפלסטינית להקה שקוראת להשמדת היהודים, והם מופיעים בפסטיבלים, אז איך אפשר לחלום על הגעה להסכם?".

 

לשאלה - האם הרשות הפלסטינית אחראית לפיגוע?, הוא ענה: "אני לא חושב שהרשות שלחה המפגעים. זה לא העניין. אך ביצירת האווירה הזו, שקוראת להתנגד לזכותם של היהודים להיות פה, שמציגים את היהודים כאכזריים ויצורים לא לגיטיימים - כל האווירה הזו מאפשרת את הטרור הפלסטיני. הרשות לא מעוניינת לבצע פיגועים. אך בזמן שהיא לא מפסיקה את ההסתה, אז גורמים שונים חושבים שהם קוראים נכון את המסר, ויוצאים לפיגועים. אי אפשר להעלות על הדעת שבן אדם עומד מול תינוק בן שלושה חודשים, ומשסף גרונו. מאז אוסלו יש שטיפת מוח של הציבור הפלסטיני. הדבר הזה חייב להיפסק".

 

כאחד מצעדי ההסברה יוקם אתר אינטרנט ישראלי, שיציג את מדד ההסתה ברשות הפלסטינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. לא נלחם בהסתה?
צילום: רויטרס
"שנאה ודמוניזציה"
נתניהו. יוצא לקרב הסברה
צילום: משה מילנר לע"מ
מומלצים