שתף קטע נבחר

הרעש ביפן עלה ל-9.0 - ה- 4 בעוצמתו בהיסטוריה

השירות המטאורולוגי ביפן העלה את דירוג עוצמת הרעש שהיכה את המדינה מ-8.8 ל-9.0 והזהיר מפני רעשי משנה נוספים. מקדימים את יפן ב"רשימה השחורה": הרעש בצ'ילה (9.5 ב-1960), באלסקה (9.2 ב-1964) ובאינדונזיה (9.1 ב-2004)

ארץ השמש העולה בראש הרשימה שאף מדינה לא היתה רוצה להיכנס אליה: השירות המטאורולוגי ביפן העלה היום (יום א') את דרגת רעידת האדמה שהיכתה קשות את המדינה בסוף השבוע מ-8.8 ל-9 דרגות בסולם ריכטר. בכך הפך הרעש בארץ השמש העולה לרביעי בעוצמתו בהיסטוריה אחרי רעידות האדמה בצ'ילה (9.5 ב-1960), באלסקה (9.2 ב-1964) ובאינדונזיה (9.1 ב-2004).

 

דיווחים אחרונים מרעידת האדמה ביפן:

מעדכנים את החברים שלכם - בעמוד הפייסבוק של ynet 

 

הרעש ביפן חולק את המקום הרביעי ב"רשימה השחורה", שכל מדינה היתה רוצה להימנע מכניסה אליה, עם הרעש במזרח רוסיה ב-1952.

 

גם בטרם שודרגה דרגת הרעש ביפן, היא כבר היתה הגדולה ביותר שהיכתה במדינה מאז סוף המאה ה-19 (אז החלו למדוד רעידות אדמה באופן מסודר) וכאמור אחת הגדולות ביותר שנרשמו אי פעם בעולם. בניגוד לשירות המטאורולוגי היפני, מקבילו בארצות הברית קבע את עוצמת הרעש היפן ל-8.9 דרגות בסולם ריכטר - נתון שלא השתנה נכון להיום.

 

במקביל, השירות המטאורולוגי היפני הזהיר מרעשי משנה נוספים בעקבות רעידת האדמה החזקה, שהביאה עמה צונאמי קטלני באזור צפון יפן ולאובדן של לפחות 763 על פי אומדנים רשמיים. ההערכות מדברות על למעלה מ-1,800 הרוגים.

 

מדענים קבעו אתמול רעידת האדמה החזקה ביפן לא רק גרמה לגלי צונאמי וליותר מ-1,800 הרוגים ורבבות נעדרים - אלא גם הזיזה את האי היפני כולו בכ-2.4 מטרים. כמו כן, הם טענו כי גם כדור הארץ כולו הוסט מצירו. 


העיר נעלמה בצונאמי, עשרת אלפים נעדרים. מינמיסנריקו (צילום: AP)

 

קנת הונדנות' מהמכון הגיאולוגי בארצות הברית אמר לרשת CNN: "בשלב הזה, אנחנו יודעים כי תחנת GPS אחת זזה ב-2.4 מטרים".

במקביל, דיווח המכון הגיאופיזי והוולקני באיטליה, כי הרעידה גרמה לכדור הארץ לסטות כ-10 סנטימטרים מצירו.

 

יפן ממוקמות באזור שנקרא "טבעת האש" באוקיאנוס השקט, אזור שבו פעילות ססמית ווולקנית רבה. מומחים אמרו כי הרעידה ביפן היתה חזקה מאוד - כמעט פי 1,000 מהרעידה שגרמה לאסון בהאיטי בשנה שעברה. דרגת הרעש ביפן דומה לעוצמת הרעידה שהובילה לצונאמי בו נהרגו יותר מ-200 אלף בני-אדם בשנת 2004, באינדונזיה, תאילנד ומדינות נוספות באזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחרי צ'ילה, אלסקה ואינדונזיה. הרעש ביפן בתמונת לוויין
צילום: רויטרס
SOS. יפן ביקשה סיוע בינלאומי
צילום: רויטרס
עשרות נחשפו לקרינה רדיואקטיבית
צילום: רויטרס
מומלצים