שתף קטע נבחר

אחרי הלוויה: הצתות ואבנים על כלי רכב פלסטיניים

רותי, אודי, יואב, אלעד והדס פוגל נקברו וברחבי הארץ יצאו קבוצות קטנות של מפגינים להזדהות עם הכאב: "כולנו מתנחלים". הפלסטינים טענו כי פעולות "תג מחיר" חודשו: 5 כלי רכב הוצתו. בכניסה לירושלים הפגינו עשרות ודרשו: "נקמה"

זמן קצר לאחר שחמשת בני משפחת פוגל הובאו למנוחת עולמים בירושלים, התפזרו הערב (יום א') כ-20 אלף משתתפי ההלוויה לדרכם. גורמים פלסטיניים בצפון השומרון טענו כי אנשי ימין קיצוני כילו את זעמם באזור שכם, הציתו חמישה כלי רכב ויידו אבנים לעבר מכוניות פלסטיניות. במקביל, הפגינו ברחבי הארץ קבוצות קטנות בעד מפעל ההתנחלויות.

 

פיגוע באיתמר, הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

הפלסטינים דיווחו כי פעילי ימין קיצוני חידשו את פעולת "תג מחיר" לאחר הלוויתם של רותי ואודי פוגל, ושלושה מילדיהם - יואב (11), אלעד (3) והדס התינוקת. לטענת הפלסטינים, מתנחלים חוסמים את צומת גית מדרום מערב לשכם. במקביל, טענו פלסטינים כי הוצתו חמישה כלי רכב בכפר חווארה וכי נזרקו אבנים לעבר כלי רכב פלסטיניים באזור קדומים. באזור חווארה, יידו פלסטינים אבנים לעבר אוטובוסים ששבו מההלוויה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.


"לא חותמים שלום בדם". ההפגנה בתל אביב (צילום: ירון ברנר)

 

במקביל, בצמתים שונים ברחבי הארץ מפגינים כמה עשרות פעילים האוחזים בשלטים כמו "גם אנחנו מתנחלים" ו"לא חותמים שלום בדם". בצומת חורב שבכרמל הפגינו כ-30 בני אדם, בצומת צבר שבקריות התקבצו עו כ-50 ובאזור צומת מגידו התקיימה משמרת מחאה נוספת. מהמשטרה נמסר כי הסדר נשמר.

 

ההפגנה הגדולה ביותר התקיימה בצומת עזריאלי בתל-אביב. כמה עשרות בני אדם קראו לחזק את המתנחלים בעקבות הטבח באיתמר. המפגינים הגיעו לצומת בעקבות קריאת תנועת "ישראל שלי" בפייסבוק. "כולנו מבינים שהמתנחלים הם חלק מעם ישראל", אמרו מארגני ההפגנה, "לא משנה הרקע שלנו. אנו מוחים על הפיגוע הנורא".

 

גילוי דעת: "להרוס בתים, להרוג המחבלים" 

המפגינים עברו במעברי החצייה עם דגלים ושלטים עליהם נכתב: "לא חותמים שלום בדם", "כולנו מתנחלים", ו"חיזוק ההתיישבות ונחישות מדינית - התשובה לפיגוע". המפגינים ביקשו מנהגים לצפור לאות הזדהות ואכן קולות רמים נשמעו ברחבי הצומת. המפגינים שרו "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה".

 

ניר יששכר, תושב קרית אונו, אמר ל-ynet: "אנחנו כאן למען האחדות הלאומית וכדי להראות שגם החילונים, התל-אביבים ותושבי המרכז יודעים שהמתנחלים הם חלק מישראל ולא אדישים למצב". שרית, בת 38 מהרצליה, הסבירה שהגיעה להפגין כי "אני כואבת מאוד את זעקת המשפחה והרצח המזעזע. לא משנה איפה, מדובר בישראלים כמוני וכמוך".


הלוויתם של בני משפחת פוגל. "לא ייתכן שאין תגובה" (צילום: גיל יוחנן)

 

מתחת לגשר המיתרים בכניסה לירושלים הפגינו כמה עשרות פעילי ימין. הם צעקו "נקמה", "מוות

לערבים", "דם יהודי זה לא הפקר" ונשאו שלטים שעליהם נכתב "התשובה לפיגוע - חיזוק ההתיישבות ונחישות מדינית" ו"הממשלה הורסת יישובים - הערבים רוצחים יהודים".

 

"אנחנו נמצאים כאן כדי לצעוק שלא ייתכן שמשפחה שלמה נרצחת ואין שום תגובה", אמר ל-ynet נתניאל לישה, אחד ממארגני ההפגנה. משה מרון, פעיל ימין מירושלים, אמר כי "לאור חוסר המעש של הממשלה אנחנו קוראים למתיישבים לקחת את חייהם בידיהם ולפעול על פי הכלל הקם להורגך, השכם להורגו". 

 

הרב יצחק גינזבורג, נשיא ישיבת עוד יוסף חי ביצהר, פרסם גילוי דעת בו קרא לפעולה תקיפה נגד המחבלים. הוא קרא להרוס בית בכפר עוורתא, הסמוך לאיתמר, כל חצי שעה - עד שהתושבים יסגירו את המחבלים שביצעו את הפיגוע. "ברגע שיוסגרו הרוצחים", כתב, "להרוג אותם מייד".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי, אביאל מגנזי, אחיה ראב"ד, רענן בן צור וקובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עשרות הפגינו ברחבי הארץ
צילום: ירון ברנר
אבלים בהלווית משפחת פוגל
צילום: רויטרס
מומלצים