שתף קטע נבחר

ישי: "לאשר לפחות אלף יחידות דיור לכל נרצח"

שר הפנים לא מסתפק בהחלטת נתניהו לאשר 400 דירות בהתנחלויות. ראש הממשלה אמר כי שוחח עם הסבים ושמע את בכי הנכדים שניצלו מהפיגוע: "ברשות יש הסתה שמסמרת שיער, כמו משחק כדורגל על שם מחבלת ומלגות לרוצחים"

ראש הממשלה ושריו הבכירים אישרו בנייה משמעותית בהתנחלויות אחרי הפיגוע באיתמר, אבל שר הפנים לא מסתפק בכך. לפני תחילת ישיבת הממשלה, אמר הבוקר (יום א') השר אלי ישי כי יש לאשר לפחות 5,000 יחידות דיור: "אלף דירות לכל נרצח". בפתח הישיבה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי שוחח עם הסבים חיים פוגל ויהודה בן ישי, ואמר כי הוא מצפה לגינוי משמעותי יותר מאבו מאזן: "ברשות הפלסטינית יש הסתה שמסמרת שיער". 

 

פיגוע באיתמר, הכותרות האחרונות

 

"שוחחתי עם חיים פוגל, אביו של אודי ז"ל, ועם יהודה בן-ישי, אביה של רותי ז"ל. באתי לנחם אותם ושמעתי את בכי הנכדים שנשארו בחיים", אמר נתניהו, שסיפר כי הסבים אמרו לו 'שהשם ייתן לך כוח, אמונה, חוכמה וגבורה להגן על עם ישראל בעת הזו'".

 

נתניהו מסר כי הממשלה תקבל סקירה מהרמטכ"ל הנכנס בני גנץ ומסגן ראש השב"כ על הטבח והפעולות ללכידת הרוצחים: "נשמע גם סקירה על פעולות ההסתה שמתבצעות בשטחי הרשות בבתי הספר, במסגדים ובתקשורת. אנחנו עדים לדברים מסמרי שיער, כמו למשל משחק כדורגל שצפוי להתקיים על שמה של מחבלת מתאבדת, שהרגה ופצעה עשרות ברחוב יפו בירושלים. כמו למשל שהרשות נותנת מלגות למשפחות של מחבלים מתאבדים, קוראת לכיכרות על שמם. דברים אלה אינם מתיישבים עם ההצהרות על רצונם לשלום".

 

נתניהו: נעלה את נושא ההסתה במישור הבינלאומי

בשיחתו עם נשיא הרשות, אבו מאזן, דרש ממנו נתניהו לגנות באופן משמעותי יותר את הפיגוע ולפעול להפסקת ההסתה: "אנחנו מתכוונים להעלות את הנושא גם במישור הבינלאומי".


ישיבת הממשלה. קיבלו סקירה על ההסתה (צילום: AFP)

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בהמשך בטקס בהר הרצל לזכר חללי צה"ל שמקום קבורתם לא נודע: "אני סמוך ובטוח כי אגרוף הברזל של צה"ל והשב"כ יניח במהירות את ידו על המחבלים. הם ייתפסו ונבוא עימם חשבון. לבנו עם היתומים שנותרו ללא אב ואם, מכאן שלוחה להם ברכת נחמה והזדהות עמוקה. ביטחון ישראל, עתידה וגבולותיה, יעוצבו בידינו שלנו ולא בידי הטרור הרצחני".

 

צוות השרים להתיישבות, שהתכנס אמש, החליט לאשר עבודות בנייה בגוש עציון, מעלה אדומים, אריאל וקריית ספר. אבל השר ישי, שלא נכלל בצוות, אומר כי החלטה זו לא מספקת אותו: "לא הייתי מסתפק ב-400 יחידות דיור, צריך לפחות 1,000 יחידות דיור לכל אחד מחמשת הנרצחים". אגב, שר הביטחון ברק טרם חתם על האישורים, ולא ברור אם ימומשו בסופו של דבר בשטח.

 

ישי האשים את הרשות הפלסטינים בטבח באיתמר, בו נרצחו אודי ורות פוגל ושלושה מילדיהם - יואב (בן 11), אלעד (4) והדס (שלושה חודשים). "מדובר ברצח נורא ומזעזע, שום דבר לא ינחם את המשפחות", אמר ישי. "הרשות, באמצעות פתח, מגדלת דור מרצחים. ההסתה ממשיכה ללא גבול. אין מקום להקלות, צריך לפתור את הבעיה מיסודה, והיא במערכת החינוך הפלסטינית ובהסתה".

 

שטייניץ: עטינו יותר מדי כתרי שלום לאבו מאזן

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר כי "מדובר בזוועת אלוהים, ברצח שהשטן לא ברא כמותו. אני מצפה מהרשות לא רק לגנות ולהביע הסתייגות, אלא לגנות כפי שבני אנוש ותרבות צריכים לגנות זוועה שכזו. זה בלתי נסבל ובלתי נסלח. אם הרשות רוצה להיות פרטנר, היא צריכה לקרוא לזוועה בשמה. הם אחראים להסתה ולמניעת ההסתה. יותר מדי זמן שהעולם וגם אנחנו עוטים כתרים של שלום לאבו מאזן. אני שמח על ההחלטה לאשר בנייה בישובים הגדולים".

 

גם שרים אחרים הוקיעו את ההסתה ברשות. שר התשתיות, עוזי לנדאו, האשים את מערכת החינוך הפלסטינית בהקמת "פס ייצור למחבלים מתאבדים". שר המדע, דניאל הרשקוביץ, כינה את המחבלים "יצורים חסרי צלם אנוש", ואמר כי "הם לא פעלו לבד, אלה אנשים שגרים בסביבה מסוימת".

  

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, גיבה גם הוא את ההחלטה לבנות בגושי ההתיישבות, "אירוע מזעזע של שחיטה של ילדים לא יכול להסתיים בגינויים". שר התחבורה, ישראל כץ, כינה את הבנייה "צעד חשוב ובמקום", ושר ההסברה יולי אדלשטיין הדגיש כי "היה רוצה לראות בנייה מתבצעת כחלק ממדיניות כוללת של ישראל ביהודה ושומרון, ולא רק כתוצאה מפיגועים".

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. הסתה
צילום: גיל יוחנן
נתניהו, היום. שמע את בכי הנכדים
צילום: רויטרס
בית משפחת פוגל אחרי הרצח
מומלצים