שתף קטע נבחר

"מצרים תזרים רק רבע מכמות הגז המקורית"

לדברי מומחה נפט מצרי, הסיבות להקטנת הכמות שתועבר לישראל הן הצורך של מצרים בגז לשוק המקומי וחוסר היציבות הבטחונית בסיני. עד כה אף גורם רשמי במצרים לא התייחס לחידוש האספקה שהופסקה בתחילת פברואר בשל פיצוץ בצינור

עיתוני מצרים דיווחו הבוקר (ב') באופן לקוני בלבד על החידוש הצפוי של הזרמת הגז לישראל לאחר שההזרמה הופסקה בחודש שעבר בשל פיצוץ, תוך שהם מתבססים על הודעת אמפל מאמש. אף גורם רשמי לא התייחס לעניין, נכון להבוקר.

 

 

בעיתון הפאן ערבי "א-שרק אלאווסט" מעריך מומחה הנפט המצרי, ד"ר עמרו חמודה, כי כמויות הגז שיוזרמו החל מהיום דרך הצינור באלעריש יהוורק  רבע מהכמות שעברה בו לפני הפיצוץ ב-5 בפברואר. חמודה מנה שתי סיבות להקטנת כמויות הגז: הצורך של מצרים בגז הטבעי לשוק המקומי וחוסר היציבות הבטחונית בסיני.

 

המומחה הוסיף כי שינוי פרטי ההסכם להזרמת הגז ממצרים לישראל אינו בגדר תסריט בלתי אפשרי וכי הפרטים בהסכם אינם קבועים. "קטאר משנה את מחירי הגז גם כשהמטען כבר מוכן ובדרכו למדינה המייבאת", הוא ציין לשם המחשה.

 

חמודה הדגיש את המחסור החמור בגז בשוק המקומי במצרים: "תחנות הכוח במצרים אינן מגיעות למלוא ניצולת כושר התפוקה שלהן בשל המחסור בגז. לכן יש צורך לתת עדיפות לשוק המקומי ורק לאחר מכן לחפש שווקי ייצוא".

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיצוץ צינור הגז, תחילת פברואר
צילום: AFP
מומלצים