שתף קטע נבחר

הצעת חוק: תנו לתרנגולות לפרוש כנפיים

שביב של תקווה לארגוני בעלי החיים: רגע לפני הדיון המכריע ברפורמה שמשרד החקלאות מתכנן בלולים - הוגשה הצעת חוק פרטית שמחייבת להעניק מרחב מחייה גדול יותר לחיות במשקים חקלאיים - גם לתרנגולות

הצעת חוק פרטית שהונחה אתמול (ב') על שולחן הכנסת, עשויה לשבש את הרפורמה המתוכננת בענף הלולים בישראל, אותה יזם משרד החקלאות - רגע לפני שוועדת החינוך תקיים דיון מכריע בנושא הרפורמה מחר (ד'), הוגשה הצעת החוק הקוראת להענקת מרחב גדול לחיות בעיקר במשקים חקלאיים.

 

הצעת החוק הוגשה על ידי דב חנין (חד"ש) במשותף עם חברי הכנסת איתן כבל (עבודה), זבולון אורלב (הבית היהודי), אריה ביבי (קדימה), אחמד טיבי (רע”מ-תע”ל), רונית תירוש (קדימה) וחנין זועבי (בל"ד). כבל, יו"ר שדולת בעלי חיים בכנסת אמר ל-ynet כי "הצעת החוק תקבע כללים ברורים לגבי נושא המרחב וההתנהגות של בעלי החיים. בכוונתי ובכוונת השותפים להצעה לפעול למען השגת מטרה זו".

 

בתיקון המוצע לחוק צער בעלי חיים, מתייחסים חברי הכנסת ל"תנועות גוף שאין למנוע מבעלי חיים", ומבקשים לאסור החזקת חיות בתנאים "שאינם מאפשרים לבעל החיים להסתובב במקום, להישכב ולהיעמד, לשכב בתנוחה טבעית ולמתוח גפיים, לרבות כנפיים, והכל מבלי לבוא במגע עם בעלי חיים אחרים או עם דפנות המתחם בו מוחזק בעל החיים".

 

ההצעה מתמקדת בעיקר במתקני גידול והחזקה של חיות למטרות חקלאיות. לדברי חברי הכנסת, "היא באה לעגן בחוק בצורה מפורשת את החובה להעניק לבעלי חיים מרחב מחיה מזערי, שיאפשר להם לכל הפחות שורה של תנועות בסיסיות. החזקתם של בעלי חיים כך שהם אינם מסוגלים אפילו למתוח כנפיים או לנוח בתנוחה טבעית היא התעללות חריפה - מה גם שבעלי חיים רבים כלואים כך מרבית חייהם".

 

השראה מקליפורניה

לטענת המחוקקים, ההשראה להצעת החוק הגיעה מהחוק למניעת אכזריות לחיות במשקים שעבר במשאל עם במדינת קליפורניה ברוב מוחץ בנובמבר לפני כשלוש שנים.

 

"המעט שבמעט שאנו חייבים לבעלי החיים המשמשים אותנו הוא מתן תנאי מחיה בסיסיים. ברוח זו כבר נאסר בארץ להחזיק עגלי חלב בתנאים שאינם מאפשרים להם למתוח את אבריהם. בתעשיות אחרות, לעומת זאת, עדיין רווחת הכליאה של בעלי חיים בתנאים שמגבילים כמעט כל תזוזה".

 

עוד אומרים הח"כים, כי יש חובה לספק לחיות מרחב מחייה בו יוכלו "לבטא התנהגות טבעית. לממש את צרכיהם הגופניים... במדינות רבות נאסרו שיטות גידול ספציפיות, שמפרות את העיקרון הזה, ושאינן מאפשרות לבעלי החיים תנועות בסיסיות".

 

מאבק ממושך על מרחב המחייה

מזה תקופה ארוכה שארגוני בעלי החיים מוחים נגד הרפורמה המתוכננת בענף הלול. תקנות הרפורמה קובעות כי לכל תרנגולת יוקצה מרחב של 550 סמ"ר במקום 350 סמ"ר כיום, עם אפשרות להרחבה ל-750 סמ"ר, אולם בארגונים דורשים שמשרד החקלאות יבטל לחלוטין את השימוש בכלובים צרים המכונים "כלובי סוללה" ויחייב את הענף לעמוד בתקן האירופי לגידול תרנגולות.

 

במשרד החקלאות טוענים כי הרפורמה נועדה לאפשר שיפור משמעותי במצב הגידול של העופות וברווחתם, תוך התחשבות בהשקעה הכלכלית הנדרשת מהחקלאים בשדרוג הלולים החדשים. בנוסף, במשרד האשימו את נציגי הארגונים בהכשלת קידום התקנות וטוענים, כי השהיית הרפורמה גורמת סבל לתרנגולות החיות.

 

היום בירכו בעמותת "אנונימוס" למען זכויות בעלי חיים על הצעת החוק. "זה אולי נשמע טריוויאלי, שצריך לתת לבעלי חיים מקום להסתובב במקום ולמתוח את איבריהם. אבל עבור מאות מיליוני בעלי-חיים, שכלואים בתעשיות החקלאיות בתנאים מחפירים מאז תיעוש המשקים לפני כ-60 שנה, יש לזה משמעות עצומה.

 

"עבורם, חוק צער בעלי-חיים אינו קיים משום שמשרד החקלאות מתחמק מהתקנת התקנות לאכיפתו כבר 17 שנה. זה מצב שהציבור בישראל לא מוכן עוד להשלים עמו. נדרשת חקיקה שתאלץ את משרד החקלאות להעניק לבעלי-חיים ולו רק את התנאים הבסיסיים ביותר, המתחייבים מחוק צער בעלי-חיים הקיים".

 

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה לפניית ynet: "כאשר הצעת החוק הפרטית תתקבל במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, הוא ילמד אותה ויגיב עליה, כמקובל, בוועדת שרים לחקיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים