שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חוק לסבסוד משכנתאות אושר לקריאה ראשונה

  ועדת הפנים אישרה נוסח משולב של שתי הצעות, לפיו חסרי דיור שירכשו דירה בבניה רוויה יקבלו הלוואה בנקאית נוספת, והמדינה תסבסד את החזרי המשכנתא אם הא תיגרר לנכס אחר באזור עדיפות לאומית. המטרה: להקל על חסרי דיור לרכוש דירה משלהם, ולתת תמריץ למשיכת אוכלוסיה חזקה לפריפריה

  הצעות חוק פרטיות לסבסוד משכנתאות אושרו אתמול (ג') בוועדת הפנים לקריאה ראשונה. הוועדה אישרה נוסח משולב של הצעות הח"כים יצחק וקנין (ש"ס) ומשה גפני (יהדות התורה), יו"ר ועדת הכספים, כל אחד בראש קבוצת ח"כים. החוק נועד להקל על חסרי דיור לרכוש דירה משלהם, ולתת תמריץ למשיכת אוכלוסיה חזקה לאזורי הפריפריה.

   

   

  לפי ההצעה, שתעלה לאישור הכנסת בקריאה ראשונה, חסרי דיור שירכשו דירה בבניה רוויה יקבלו הלוואה בנקאית נוספת על ההלוואה המגיעה לזכאי משרד השיכון, אבל בריבית שלא תעלה על 3%. עם זאת, המדינה תסבסד את החזרי המשכנתא כל עוד הזכאי יחזיק בדירה נשואת ההלוואה, או יגרור אותה לנכס אחר באזור עדיפות לאומית.

   

  ח"כ וקנין אמר בפתח הדיון למרות התייקרות מחירי הדירות, והשתתפות הממשלה בסיוע לחסרי הדיור פחתה. "למדינה יש הכנסות גדולות מאד משיווק קרקעות לבניה אבל היא לא מחזירה אותן לאזרחים חסרי האמצעים והדיור להתמודד עם המחירים המאמירים", אמר וחזר על אזהרתו הקבועה בעת האחרונה כי "אם הממשלה תמשיך לעמוד מהצד הצעירים יצאו לרחובות במחאה אלימה על ההתעלמות מצרכיהם".

   

  יו"ר הוועדה ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) נימק את הצורך בנוסח משולב של שתי הצעות החוק בגלל שהן שונות זו מזו ומוטב לאחד כוחות. הצעת וקנין מתמקדת בסיוע לדיור באזורי הפריפריה והצעת גפני חותרת להיטיב עם חסרי הדיור בהיקף ארצי. האוצר הודיע על התנגדותו לחוק למרות, ואולי בגלל, שההצעות הן ברוח המדיניות אליה חותר שר השיכון אריאל אטיאס מש"ס.

   

  ראובן קוגן מאגף התקציבים הבהיר כי האוצר אמנם מוכן לעודד את הבנייה בפריפריה, אבל התנגדותו נובעת בעיקר מהעלות הגבוהה של הצעת החוק במתכונתה הנוכחית. לפי הערכות האוצר העלות תנוע בין 28 מיליארד ל-84 מיליארד שקל.

   

  נועם ויצנר, מנכ"ל התאחדות הסטודנטים, בירך על יוזמת החקיקה. הוא אמר כי היא עשויה להיות פתרון סביר לזוגות של סטודנטים הלומדים לתארים מתקדמים. נציגי התאחדות הקבלנים אמרו כי הצעת החוק עשויה להיות מצוינת בפריפריה, אבל יישומה במרכז הארץ עלול "לתדלק את הביקושים".

   

  היו"ר אזולאי ציין בסיכום, כי המפלגות החרדיות התאחדו סביב החוק במטרה להיטיב את המצב של כל חסרי הדיור. ח"כ גפני, יו"ר ועדת הכספים, חיזק את דבריו באומרו שאסור לטעות בשילוב הידיים של שתי המפלגות שכן "החוק לא מיועד רק לציבור החרדי".

   

  החוק יעלה להצבעה במליאת הכנסת בשבוע הבא. מאחר שעלותו מעל 5 מיליון שקל, אישורו בקריאה ראשונה מחייב רוב של 50 ח"כים לפחות אם הממשלה לא תתמוך בו.

  פורסם לראשונה 15/03/2011 23:07

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים