שתף קטע נבחר

46%: בעד תג מחיר, 68%: הרבנים יכולים למנוע

הפיגוע באיתמר עורר תגובות קשות, ומסקר ynet-גשר עולה כי הציבור נחלק בין תומכים למתנגדים ל"תג מחיר". ומה מקומם של הרבנים בכך? תלוי את מי שואלים - חילונים או דתיים

פעולות "תג מחיר" של הימין הקיצוני זכו לביקורות מפי אנשי ציבור ופוליטיקאים, רבנים ועיתונאים, אבל האם זהו הלך הרח בציבור? מסקר ynet-גשר מתברר כי כמעט מחצית מהאוכלוסייה היהדות בישראל סבורים כי פעולות "תג מחיר" מוצדקות במידה כזו או אחרת.

 

הסקר נערך על-ידי מכון המחקר "פאנלס" בשבוע שעבר, בעקבות הפיגוע באיתמר, והשתתפו בו  504 מרואיינים, המהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת בישראל. טעות הדגימה עומדת על 4.4 אחוזים.

 

הנשאלים התבקשו להתייחס לפעולות "תג מחיר", שמבוצעות על-ידי גורמים בימין הקיצוני. 48% מהמשיבים

טענו אין מקום לפעולות מעין אלו (33% - "כלל לא מוצדקות", 15% - "לא כל-כך מוצדקות"). לעומתם, כ-22% אמרו כי מדובר בפעולות "מוצדקות בהחלט", וכ-23% הגדירו אותן "די מוצדקות".

 

מחלוקה מגזרית של המשיבים התברר כי בעוד שבקרב החילונים קיים רוב המתנגד לפעולות "תג מחיר" (36% בעד, 57% נגד), בקרב המסורתיים, הדתיים-לאומיים והחרדים - קיים רוב שסבור שמדובר בפעולות מוצדקות (55%, 70% ו-71%, בהתאמה).

 

המשתתפים בסקר אף נשאלו באיזו מידה, לדעתם, יש לרבנים יכולת למנוע את פעולות "תג מחיר". כ-68% השיבו שלרבנים יכולת "רבה" או אפילו "רבה מאוד" למנוע פעולות שכאלו.

 

אלא שגם כאן קיים הבדל ניכר בין עמדות החילונים והמסורתיים, לעומת הדתיים והחרדים. כ-76% מהחילונים ו-66% מהמסורתיים סבורים שיש לרבנים יכולת למנוע את פעולות "תג מחיר", בעוד שהדתיים-לאומיים והחרדים לא מעניקים כוח כה רב לרבנים. כ-40% מהדתיים וכ-35% מהחרדים סבורים שבידי הרבנים למנוע מעשי אלימות ונקמה.

 

בשאלה האחרונה התבקשו הנשאלים לומר על מי יש להטיל את האחריות למניעת פעולות "תג מחיר". התשובה הפופולרית ביותר הייתה "הנהגת המתנחלים" (52%) ואחריה: המשטרה (45%), הרבנים (43%), צה"ל (37%), מערכת המשפט (22%).

 

"תג מחיר - רק מחמיר"

מנכ"ל עמותת "גשר", אילן גאלדור: "הכאב הגדול מהפיגוע הנורא מעלה רגשות רעים של נקמה. הציבור

מרגיש שחייבים לעשות משהו, אבל הפיתרון של תג מחיר לא משפר בשום דרך את המצב. הוא עלול רק להחמיר. הסקר מראה כי הרוב המוחלט סבור שהרבנים יכולים למנוע את הפעולות הללו.

 

"לרבנים יש תפקיד מרכזי, לא רק בבית המדרש, אלא גם בהפניית הכוחות לאפיקים אחרים ולא לתג מחיר. אני קורא לרבנים לחתום על 'מכתב רבנים' חדש, הקורא לחמומי המוח ולכל הצעירים להימנע מפעילות תג מחיר. מכתב כזה ינווט את כוחות הביטחון לעסוק בביטחון היישובים, ולא ברדיפה אחרי הפורעים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלסטיני שהותקף. חשד שמדובר ב"תג מחיר"
צילום: איאד חדד, בצלם
הנוקמים
צילום: "בצלם"
מומלצים