שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  באביב הן שבות בחזרה: פסטיבל הציפורים בדרום
  הציפורים שישובו מאפריקה לאירופה בימים הקרובים, יעצרו אצלנו להפסקה. הזדמנות לרדת דרומה וליהנות מהפעילויות בפסטיבל הציפורים בערבה בסופ"ש הבא

  לפני מספר חודשים חלפו מאות מיני ציפורים מעל ראשינו בדרכן לאפריקה ועכשיו הן חוזרות. אפשר להכתיר אותן בכתר התיירניות המצטיינות, בעיקר בשל העובדה שהן שומרות אמונים לארץ הקטנה שלנו.

   

  לפחות בתחום הצפרות, ישראל יכולה להתגאות במספר שיא של בעלי כנף שבאים

  לבקר כאן - כמיליארד ציפורים בכל שנה (500 מליון בכל עונה), מתוכן 280 מינים שונים בחרו להמריא אל על ולנחות בארץ למנוחה קצרה. זו ההזדמנות שלנו לראות אותן חגות בלהקות עצומות בשמי ארצנו, או יורדות למנוחת לילה באגמי מים ועל צמרות העצים. בערבה עורכים לכבודן זו הפעם החמישית את "פסטיבל הצפרות", בסוף השבוע שבין 31 במארס ו-2 באפריל.

   

  במהלך נדידת האביב אזור הערבה הוא נקודת "תדלוק" חשובה במסע הציפורים מהמדבריות באפריקה בדרכן לאירופה. על צמרות העצים מתאספות ציפורי השיר, מקווי המים מתמלאים בברווזים, חופמאים, חסידות ופלמינגו, ובשמיים חגים ודואים עופות דורסים. אנשי הערבה נערכים לקבל את המטיילים לסיורים מודרכים, ערבי שירה סביב המדורה, קבלת שבת תחת כיפת השמיים ולינה בנופי הערבה השלווים.

   

  העמק הנעלם

  פארק ספיר, המכונה גם "העמק הנעלם", הוא אגם מים מוקף מדשאות ירוקות, צמחי סוף, עצי תמר, באובב ופינות ישיבה בצל בוגנוויליות פורחות. ברווזים שטים באגם וכשהשמש נוטה לשקוע מעבר להרי אדום נצבעים המים בגוונים זהובים. האגם "נולד" בתקופה שבה הקימו את היישוב ספיר. במהלך עבודות החפירה צפו מי התהום וניווקו לבריכה גדולה. פאטה מורגנה שהפכה תחת ידי קק"ל, לפארק ירוק שופע צמחייה עם שולחנות פיקניק וביתן תאילנדי שהובא במיוחד לישראל עבור הפארק. הביתן מוקף בפרחים ועצי באובב צעירים שהובאו מאפריקה.

   

  הסיור המודרך "ציפורים, בשמים ואומנויות" יתקיים בכל ימי הפסטיבל בין השעות 12:00-7:30. הוא יתחיל בתצפית בוקר באגם ובמפגש עם "ציפורים ביד" שידגים למטיילים את תהליך טיבוע הציפורים. ציפורי שיר רבות מקננות בתוך הצמחייה הסבוכה ובאוויר ניתן לראות לעיתים עופות דורסים. משם ימשיך הסיור לאתר "מואה" שהוא ח'אן דרכים נבטי על ציר "דרך הבשמים", ובו יינתנו הסברים על דרכי המסחר העתיקות שבהן העבירו על גבי גמלים וחמורים את בשמי המור והלבונה. הסיור ימשיך לביקור בבתי אומנים ביישוב צוקים.


  כשהשמש שוקעת, נצבעים המים בגוון זהוב. אגם ספיר (צילום: זיו ריינשטיין)

   

  פארק הצפרות: הבאתם משקפת?

  פארק הצפרות באילת פותח בפני הציבור צוהר אל עולם הציפורים ומקיים פעילויות בשיתוף קק"ל. במסגרת הפסטיבל ייערכו סיורים מודרכים או סיורים עצמאיים בשטח הפארק. האתר משמר סביבה מדברית, עשבית, חולית עם אגמי מים מתוך מטרה להוות תחנת עצירה אטרקטיבית לציפורים. כל עץ שנשתל בסביבת הפארק נשתל לאחר מחשבה מרובה על תפקודו ותרומתו לתהליך הנדידה. זוהי הזדמנות לתצפת מקרוב על ציפורים, ללמוד על הסביבה המדברית ואופייה ואולי גם לחוות את האנרגיה הייחודית שמפיקות כנפי הציפור בעת שמשחררים אותה מבין ידיים אנושיות. מומלץ להצטייד בנעלים סגורות ומשקפות.

   

  הקשר בין החקלאים לציפורים

  הסיור מספר על החיבור הבלתי נמנע בין החקלאים לציפורים שמתעצם בעונת הנדידה. מצוידים במצלמה ומשקפת מגיעים אל תחנת הדלק של עין יהב, ומצטרפים לאוטובוס שיוצא בעקבות הציפורים. המסלול מתחיל במאגר נקרות שבכניסה למושב עין-יהב. המאגר אוצר בתוכו את מי הגשמים שהצטברו בעונת החורף ומשמש להשקיית השדות החקלאיים הסמוכים. במימיו שטים חופמאים וברווזים שנחתו במהלך מעופם מאפריקה לאירופה כדי לנוח ולאסוף מזון.

   

  ממשיכים בנסיעה צפונה לעין שחק. זהו מעיין של מי תהום שממוקם על "ציר המעיינות" בנחל צין. המעיין משמש מקור מים חשוב לבעלי החיים באזור. בעבר, הוקמה מכלאת ראמים ליד המעיין במטרה לאקלם אותם ולהרגיל אותם לתנאי המחייה באזור ועדיין ניתן לראות בשטח את שרידי המכלאה.

   

  מטיילים רגלית בין ערוצי הנחל ועצי השיטה שמתכסים בפריחה אביבית. מקבלים הסברים על חשיבות הצמחים המדבריים וכיצד הציפורים הנודדות ניזונות מהם. משם ממשיכים צפונה לביקור בתחנת המחקר והפיתוח החקלאי, "תחנת יאיר", שפועלת ומפתחת גידולים חקלאיים בסיוע קק"ל. מבקרים בחממות השונות וצופים בגידולי הפלפלים, החצילים, עגבניות השרי ובריכות דגי הנוי "נמו" שמגדלים בערבה.

  תחנת עצירה מושכת ציפורים. פארק הצפרות באילת (צילום: שיה אגוזי)

   

   

  נאות סמדר: ארוחה צמחונית לאורחות עם הכנפיים

  נאות סמדר הוא אחד הקיבוצים המסקרנים בערבה שנחשף לציבור רק בעשור האחרון. הסיור יאפשר למטיילים להכיר את צורת החיים המיוחדת של חברי הקיבוץ ולראות את המבנים הצבעוניים שהוקמו במקום. הטיול מתחיל במגרש החנייה של פונדק נאות סמדר. מחנים את הרכב ומצטרפים לאוטובוס ולמדריך שמלווה את הסיור.

   

  תחילת המסלול בשדות האספסת ובמטעים של הקיבוץ שזכו לכינוי "המסעדה הצמחונית הגדולה". השדות מתמלאים בעונת הנדידה בציפורי שיר, עופות דורסים וסנוניות ממינים שונים. מקבלים הסברים על מערכת היחסים העדינה שמתנהלת בין הציפורים לחקלאיים וממשיכים משם אל "מקדש הנמרים" בבקעת עובדה. המקום קיבל את שמו מדמויות הנמרים שנחשפו בו. בלב המקדש ניצבות 17 מצבות אבן זעירות ובמרכזן ריבוע שבו שישה מזבחות-אבן. בצד המזרחי, הרצפה עוצבה על ידי אבנים קטנות שיצרו דמויות של 16 נמרים וראם אחד. הזיהוי הארכיאולוגי של המקום מייחס אותו לאלף החמישי לפני הספירה.

   

  המסלול ממשיך אל שמורת הטבע "חולות כסוי" שהן דיונות חול ייחודיות המכונות "חולות פנימיים". אפשר להתגלגל על מורדותיהן מראש הדיונה עד למרגלותיה ולהתמלא בחול. לאחר שמתנערים מגרגרי החול נוסעים לקיבוץ נאות סמדר ומבקרים בבית האמנויות המעוטר שעוצב על ידי אמני הקיבוץ. הסיור עובר בחצר הצבעונית, דרך סדנאות האמנים בתחומי האמנות הפלסטית, צופים בתערוכת צילומים המתעדת את שלבי הקמת המבנה, מבקרים בגלריה של חפצי אמנות ומסיימים בתצפית נוף מהמרפסת העליונה לכיוון המטעים והשדות.


  מהקיבוצים המסקרנים בערבה. נאות סמדר (צילום: ארכיון הצילומים, קק"ל)

   

  אקולוגיה וזנבנים

  סיור אקולוגי ייערך בקיבוץ לוטן ויחל במתחם "אקו כיף", שהוא מגרש משחקים אקולוגי שכולו בנוי מחומרים ממוחזרים. המטיילים יוכלו לצפות בציפורים הגודשות את מדשאות הקיבוץ ובריכות הטיהור, לסייר בחי בר שייעודו השבה לטבע של בעלי חיים בסכנת הכחדה, לבקר בתחנת "עזרה ראשונה" לציפורים פצועות, לסייר בשטחים החקלאיים של הקיבוצים סמר ואליפז, ולהתגלגל בדיונות הרכות. משם ממשיכים לבריכות המלח לתצפית על ציפורי הפלמינגו שניזונות מסרטן ימי שתורם לצבען הוורדרד.

   

  אתר מעניין נוסף שמגיעים אליו בשעת הזריחה, הוא שמורת שיזף באזור חצבה.

  השמורה עשירה בצמחייה מדברית, עצי שיטה וכ-20 זנים של זוחלים. נביעות המים שמצויות בה מושכות יונקים מדבריים וציפורי מים. ניתן להבחין בעקבות של צבועים וזאבים, לעיתים מזדמן עדר צבאים או קרקלים.

   

  התופעה המרתקת ביותר שמתרחשת בשמורה קשורה ב"זנבנים". זוהי להקת ציפורים שמתגוררת בקביעות בין עצי השיטה. הזנבנים התרגלו לקרבת בני אדם ואפשר להאכיל אותם מכף היד. בשעות הבוקר המוקדמות הן מתעוררות ופוצחות בריקוד צייצני. במהלך הסיור עוקבים אחרי פעילותן, חיפושן אחרי מזון להאכלת הגוזלים, מריבות על טריטוריה ותקשורת בתוך הקבוצות.


  אוכלים היישר מכף היד. הזנבנים (צילום: רונן בודוני)

   

  אתרים נוספים שמשתתפים בפסטיבל הם חוות האנטילופות, שמורת חי בר יטבתה, חוות ע'רנדל שבחלקן יתקיימו אירועי קבלת שבת ושירים סביב המדורה. המטיילים יכולים להזמין מקומות לינה בבתי הארחה ובלינה הקיבוצית באזור.

   

  • פרטים נוספים על-אודות הפסטיבל במרכז מידע ערבה בטלפון: 1-800-225-007  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עוברות טיבוע ועפות הלאה
  צילום: רונית סבירסקי
  צוהר אל עולם הציפורים. פארק הצפרות באילת
  צילום: רונן וטורי
  מומלצים