שתף קטע נבחר

צילום: AP

פרס משאיר את פסל קצב: לא לשנות ההיסטוריה

במהלך סיור בגבול הצפון נשאל נשיא המדינה מה יעלה בגורל הפסל של משה קצב במשכן הנשיא. "בהיסטוריה קורים גם דברים רעים וגם דברים טובים. אנחנו לא רוסיה, שצריך לשנות את ההיסטוריה", אמר פרס

נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס בצהריים (יום ג') לעונש שבע שנות המאסר, שנגזרו על האיש שישב לפניו במשכן הנשיא, משה קצב. "זהו יום עצוב, אבל כולנו שווים בפני החוק. בהליך המשפטי לא נידון נושא מוסד הנשיאות, אלא האדם שמילא את התפקיד. אך ההליכים טרם הגיעו לסיומם".

 

פרס, שנפגש עם חיילים בגבול הצפון, נשאל על-ידי אחד החיילים מה יהיה גורל פסלו של קצב בחצר משכן הנשיא בירושלים. "לא צריך לשנות את ההיסטוריה לטוב ולרע", השיב הנשיא פרס. "בהיסטוריה קורים גם דברים רעים וגם דברים טובים. אנחנו לא רוסיה, שצריך לשנות את ההיסטוריה".

 

ביום בו הורשע משה קצב באונס ובעבירות מין נוספות הצטלמו לא מעט מבקרים בבית הנשיא עם הפסל בדמותו של קצב. לאחר הכרעת הדין אמרו 66% מגולשי ynet שהגיבו לידיעה כי הם תומכים בהסרת הפסל. מנגד, 34% הסבירו למה יש להשאיר את פסלו של הנשיא השמיני.

 

בסיור בצפון, בו השתתף גם הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, התייחס פרס גם לנושאים ביטחוניים. על התחמשות חיזבאללה, אמר: "אני מודה שהופתעתי לשמוע שהאיראנים משקיעים מיליארד דולר בשנה על מנת להחזיק את חיזבאללה. באיראן יש אבטלה ועוני. אם הם היו משקיעים בתושבי מדינתם או בתושבי לבנון - זה משהו אחר. חיזבאללה הוא לא צבא העם הלבנוני, אלא מייצג של העדה השיעית".


לא רוצים לתקוף. הנשיא והרמטכ"ל עם חיילים בצפון (צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 

הוא אמר כי אחרי מלחמת לבנון השנייה, תושבי הצפון נהנים משקט ביטחוני. "הגליל פורח מבחינה התיישבותית וכלכלית. מהסקירות שקיבלתי התרשמתי כי הצבא מוכן כראוי כדי להגן על האזרחים. אנחנו לא רוצים לתקוף אף אחד. אם הסורים היו מוכנים, היינו עושים איתם שלום. אם הלבנונים היו מוכנים, היינו עושים איתם שלום".

  

פרס התייחס לנעשה בעולם הערבי ואמר: "חלק ממדינות ערב, המנוהלות תחת שלטון יחיד, רצו לעשות דה-לגיטימציה למדינת ישראל, אך הדור הצעיר בהן הוכיח שהוא רוצה את

 השינוי בתוך המדינות. הבעיה של השליטים היחידים היא לא מדינת ישראל. לא אנחנו גרמנו לשינוי המשטר במצרים ולא בלוב, העם עשה זאת. קדאפי עושה את שגיאת חייו שהוא יורה בעמו. הם לא יסלחו לו על זה".

 

בדבריו הוא התייחס גם לנעשה בסוריה. "אני מאמין שהצעירים בסוריה רוצים לשים סוף לעוני ולדיכוי. הם רוצים תשובות מהשלטון. אי אפשר לחיות בקישוטים, צריכים מעשים בשטח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תושבי הצפון נהנים משקט. פרס
צילום: מארק ניימן, לע"מ
הפסל בדמותו של קצב
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים