שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

התקשר למשטרה - ובזמן השיחה התפוצץ המטען

הפיגוע בירושלים, בו נהרגה אשה בת 59, היה יכול להיות עוד יותר קטלני. ראש העיר ברקת סיפר כי אחד הפצועים גילה ערנות ומנע אסון כבד כבד יותר: "הוא ראה תיק חשוד ואמר לנערים להתרחק. תוך כדי השיחה למשטרה, התרחש הפיצוץ". פצוע מב"ש: "ראיתי גראדים, אבל דבר כזה לא ראיתי כל ימי חיי"

הערנות לא מנעה את הפיצוץ, אבל ייתכן שהקטינה את מספר הנפגעים. ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, סיפר כי אחד מפצועי הפיגוע בצהריים (יום ד') התקשר למשטרה בעת שראה חפץ חשוד ליד תחנת האוטובוס, אבל בזמן השיחה אירע הפיצוץ - ממנו נהרגה אשה בת 59.

 

פיגוע בירושלים - הכותרות האחרונות ב-ynet:

עדכונים שוטפים גם בעמוד הפייסבוק של ynet

 

"הוא ראה תיק חשוד, אמר לנערים במקום להתרחק והתקשר למשטרה", אמר ברקת על דוד אמויאל, לאחר שהגיע לבית החולים הדסה עין כרם. "תוך כדי השיחה התרחש הפיצוץ. אם היה לו קצת יותר זמן יכול להיות שהיו פחות נפגעים". ראש העיר הוסיף כי היו חסרות רק כמה דקות כדי שאמויאל ירחיק את כל האזרחים מהאזור. "אני מברך אותו, זה מראה שכולם צריכים להיות ערניים".

 

ברקת הבהיר כי העיר תחזור לשגרה במהרה. "לא ניתן לאף אחד להרוס לנו את החיים", אמר, "מרתון ירושלים יתקיים כרגיל, אין שום שינוי ביכולת של ירושלים להתמודד עם פיגוע שכזה. אני מקווה שיעלו על המפגעים, אנחנו לא העיר היחידה בימים האחרונים שנפגעה. אנו צריכים סובלנות ואיפוק".

 

סמוך לשעה 15:00 התפוצץ מטען חבלה במשקל של 1-2 קילוגרם ליד תחנת אוטובוס בכניסה לירושלים. עשרות בני אדם נפגעו, ביניהם אשה שמותה נקבע בבית החולים הדסה עין כרם. מבית החולים נמסר כי זהות ההרוגה אינה ידועה, וכי אין פרטים לגביה. פרופ' אבי ריבקינד, מנהל המחלקה לכירורגיה כללית ומחלקת הטראומה, אמר כי היא הגיעה ללא רוח חיים וללא דופק. "ניסינו להחיותה בחדר הטראומה, המשכנו בניסיונות בחדר הניתוח ולצערנו הרב לא הצלחנו", אמר.

 

גם כמה מהפצועים האחרים שנמצאים בהדסה לא זוהו בינתיים. מלבד ההרוגה, מאושפזים בבית החולים 14 פצועים, שלושה מתוכם במצב קשה והיתר קל עד בינוני. לדברי פרופ' ריבקינד, "שני פצועים נוספים, אחד בראשו ובבטנו והשני בבטן ובצוואר נמצאים במצב יציב. פצוע נוסף נלקח לצנתור כלי הדם משום שהוא מדמם בדופן בטנו. לצערנו הרב יש לנו ניסיון בפגיעות הדף ורסיסים מהסוג הזה. מעבר לכך, הפציעות הן רגילות".  


זירת הפיגוע. ראש העיר מתעקש לחזור לשגרה (צילום: AP)

 

לבית החולים שערי צדק פונו 24 בני אדם, שלושה מהם במצב בינוני, עשרה במצב קל והיתר נפגעי חרדה. אחד מהם הוא אלחנן קעטבי, בן 14 מנתיבות, שהגיע לירושלים כדי לעבור מבחני קבלה בשכונת רמות. "עמדתי בתחנה עם עוד כמה חברים וחיכינו לאוטובוס לנתיבות, אחרי שהייתי בכותל לאחר המבחנים", סיפר. "עמדנו בתחנה ופתאום שמענו פיצוץ. הרגשתי הדף, עפתי קצת באוויר, ראיתי אש ואדם שכולו עלה באש. לי התחילה לכאוב הרגל ואז פינה אותי חייל לבית החולים. יש לי כרגע ארבעה רסיסים ברגל".

 

רונן אוחיון, עובד בפיקוח העירוני בעיריית ירושלים, נפגע גם הוא בפיגוע: "עמדתי במעבר חצייה ופתאום שמעתי פיצוץ אדיר. בחיים לא שמעתי דבר כזה. ראיתי להבה ענקית ואחרי שנייה היא נעלמה. לאחר מכן רצתי לכיוון הפיצוץ. הייתה ילדה בת 14 ששכבה על המדרכה ועליה הייתה אשה כבת 60. הזזנו את האישה המבוגרת וראינו חור בראש של הילדה וכתם ענק. חברים שלי סיפרו לי שהייתי מבולבל. הגעתי למשרד, היו לי כאבי ראש ובחילות והתפניתי לבית החולים בכוחות עצמי".


שלמה שמי, תושב באר שבע, היה באוטובוס בעת הפיצוץ. הוא פונה כנפגע חרדה לבית החולים הדסה עין כרם. "ראיתי גראדים, אבל אירוע כזה לא ראיתי בימי חיי. דבר כזה ראיתי רק בטלוויזיה. בבאר שבע אין דברים כאלה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המטען התפוצץ ליד האוטובוס
צילום: גיל יוחנן
זירת הפיגוע
צילום: גיל יוחנן
רונן אוחיון. "פתאום שמעתי פיצוץ אדיר"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים