שתף קטע נבחר

הוונדליזם חזר: הושחת הפסיפס בחורבת מדרס

הפסיפס המרהיב שנחשף באחרונה בחורבת מדרס שבשפלת יהודה, הושחת ע"י אלמונים. הוגשה תלונה למשטרה

הוונזליזם שוב מכה באתרי התיירות בארץ: אלמונים השחיתו אמש (ד') את חורבת מדרס שבשפלת יהודה, שבה נתגלה רק לפני כחודשיים פסיפס עתיק של כנסייה מהתקופה הביזנטית.

 

האלמונים פקדו את האתר באישון לילה והשחיתו באופן מכוון חלקים נרחבים מהפסיפס שכולל ציורים צבעוניים של דגים שוחים בנהר, ולהקת חוגלות בין פרחי שושנה שהורכבו לפני כ-1,500 שנה מאלפי אבנים קטנטנות שנותצו באופן מכוער ומכוון. הארכיאולוג והמפקח ביחידה למניעת שוד עתיקות ברשות העתיקות, שנמנה עם חופרי האתר, אלון קליין, גילה הבוקר לתדהמתו את הנזק שנגרם לאתר.

 

בשיחה עם ynet אמר קליין, "מישהו לקח מקוש וחצב בפסיפס בכל מיני נקודות בלילה שבין ה-22 ל-23 בחודש. את הוונזליזם גילה מטייל שעבר במקום". לדבריו "הפסיפס נראה כאילו עבר הפגזה של מרגמות, זה מראה עצוב ומתסכל שקורע את הלב. נגרם לפסיפס נזק קשה כתוצאה מוונדליזם ברוטאלי".


השחתת הפסיפס במדרס, היום (צילום: באדיבות רשות העתיקות)

 

אבן שואבת למבקרים רבים

חורבת מדרס היא מהאתרים הארכיאולוגים היפים והחשובים שבשפלת יהודה. במקום התקיים ישוב יהודי עד לחורבנו במרד בר-כוכבא בשנת 135 לספירה. באתר פירמידה ייחודית, שרידי כפר מימי בית שני, מערות פעמון, מערכות מסתור מימי בר-כוכבא, ומתקנים חקלאיים.

 

באתר, שמהווה אבן שואבת למבקרים רבים, נחפרה ונחשפה בחודשים דצמבר-ינואר האחרונים כנסייה מהתקופה הביזנטית, מפוארת ומרשימה ביופייה שרצפתה עוטרה בשטיחי פסיפס הנושאים צורות גיאומטריות, דגמים צמחיים ושלל מיני בעלי חיים בסצנות שונות.

 

בחפירה שנוהלה ומומנה על ידי רשות העתיקות הושקעו משאבים רבים ובסופה נפתח האתר לציבור הרחב. בחודשים מאז נחשף הפסיפס פקדו את המקום עשרות אלפי מבקרים שבאו להתרשם מהפסיפס יוצא הדופן שנשתמר כמעט בשלמותו.


אבן שואבת למבקרים רבים. חורבת מדרס

 

יש השערה מי יכול היה להשחית את האתר?

"קיימות מספר השערות מי עשה זאת, ועכשיו זה בידי המשטרה. בימים הקרובים נכסה את האתר ומי שרוצה לראות את אותו ייאלץ לעשות זאת בזמן הקרוב".

 

לדעתך, אפשר לשקם את הפסיפס?

"ברמה מסוימת. זה תלוי כמה כסף ישקיעו. העמודים לא נפגעו, אלא רק הפסיפס. זהו נזק מדעי, היסטורי וכלכלי אבל ניתן לשקמו. שוב, תלוי כמה ישקיעו באתר".

 

ברשות העתיקות מדגישים כי הפגיעה הזדונית בפסיפס מהווה עבירה חמורה על חוק העתיקות שבגינה נקבעו בחוק עד חמש שנות מאסר בפועל. עוד נמסר מהרשות, כי בכוונתה לשקם את הפסיפס ולכסות את האתר לאלתר ובאופן מיידי.

 

תלונה על פגיעה באתר הוגשה אמש על ידי רשות העתיקות למשטרה. בשלב זה לא ידוע על חשודים, אך ברשות העתיקות נחושים למצוא את האשמים ולמצות עמם את הדין.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפסיפס שהושחת בחורבת מדרס, אתמול
באדיבות רשות העתיקות
הוונדליזם נעשה בליל ה-22 במרס
באדיבות רשות העתיקות
נשתמר כמעט בשלמותו, עכשיו נהרס
באדיבות רשות העתיקות
מומלצים