שתף קטע נבחר

שירלי בת ה-27 במצב אנוש לאחר נטילת נורופן

במשך חמישה ימים נטלה שירלי מרדר בת ה-27 נורופן כדי לשכך את כאבי עקירת השיניים שעברה. התרופה גרמה לנזק בלתי הפיך לכבד וכעת היא במצב אנוש. הדרך היחידה להצילה: השתלת כבד ביממה הקרובה. "אף אחד לא אמר לנו שהתרופה יכולה לעשות נזק גדול כל כך", אומר ל-ynet אביה

טרגדיה בניסיון לשכך את כאבי עקירת השיניים: שירלי מרדר בת ה-27 נטלה משככי כאבים מסוג נורופן במשך חמישה ימים, בניסיון לשכך כאבים לאחר טיפול עקירת שיניים, ולקתה באי ספיקת כבד. היא מאושפזת במצב אנוש והועברה ל"סטטוס 1", כלומר היא בראש רשימת הממתינים להשתלת כבד. אם לא תעבור השתלת כבד ביממה הקרובה, תהיה סכנה חמורה לחייה.

 

"חשבנו בהתחלה שמדובר בקילקול קיבה"

שירלי מרדר, תושבת רמת גן, סבלה לפני כארבעה שבועות מכאבים עזים בפה. היא פנתה לרופא שיניים שרשם לה טיפול אנטיביוטי במוקסיפן, ובתום הטיפול ביצע עקירה כירורגית. אלא שלאחר העקירה סבלה מרדר מכאבים עזים ורופא השיניים המליץ לה ליטול משככי כאבים – נורופן או אופטלגין.

 

מרדר החלה ליטול אופטלגין, ככל הנראה במשך יממה בלבד, ולאחר מכן נטלה נורופן במהלך שבוע שלם, כדור בכל ארבע שעות. בתוך מספר ימים, מספרים בני משפחתה, היא החלה לסבול מבחילות עזות. "חשבנו בהתחלה שמדובר בקילקול קיבה", משחזר אביה, אלי, הסועד את מיטתה. "בהמשך הופיע לה שתן צהוב. לקחנו אותה לקופת החולים והרופא מיד הטיס אותנו למיון בתל השומר".

 

מרדר אושפזה במחלקת פנימית ד', שם נערכו לה בדיקות, אך מצבה המשיך להחמיר. "התייעצתי עם מומחה והוא המליץ לי להעביר אותה מיד לבילינסון", מספר האב. "בבילינסון ביצעו לה ביופסיה והיא אושפזה בטיפול נמרץ".

 

מרדר מאושפזת כעת ומצבה מוגדר קשה מאוד. הכרתה מעורפלת והיא הועברה לראש רשימת הממתינים להשתלת כבד (סטטוס 1). רופאיה הודיעו למשפחה כי אם לא יימצא כבד להשתלה באופן מיידי היא תימצא בסכנת חיים מיידית. בשעות אלה עוברת אחותה בדיקת התאמת רקמות, על מנת לבדוק אם היא מתאימה כתורמת.


שירלי מרדר. האופציה היחידה להצלת חייה היא השתלת כבד

 

"אנחנו שבורים לגמרי", מתאר האב את מצבם הנפשי של בני המשפחה. "אנחנו יודעים שהמצב קריטי וכואבים שאף אחד לא הפנה את תשומת לבנו לכך שתרופה יכולה לעשות נזק כל כך כבד. זה פשוט לא נראה לנו הגיוני. אם היינו יודעים לא היינו נותנים לה כדורים. שירלי חלמה לראות עולם, להתחתן, להביא ילדים, וכעת האסון הזה נחת עלינו. נותר לנו להיאחז בתקווה שאם ימצא תורם מתאים משפחתו תסכים ושירלי שלנו תינצל".

 

"האופציה היחידה להצלת חייה - השתלת כבד"

"שירלי פיתחה אי ספיקת כבד חדה", אמרה ל-ynet פרופ' זיו בן ארי, מומחית למחלות כבד מבית החולים בילינסון. "ההתפתחות של הנזק הכבדי באופן פתאומי אצל אדם שהיה בריא קודם לכן יכולה לנבוע מסיבות שונות. היום, בעולם המערבי, הגורם

השכיח ביותר לנזק כבדי כזה חד וסוער הוא תרופות, לעומת מדינות מתפתחות שבהן זיהומים ויראליים הם הגורמים לאי ספיקת כבד מסוג זה. תרופות מסוג 'משככי כאבים לא סטרואידים' עלולות לגרום לכשל כבדי חד. אצל שירלי שללנו גורמים אחרים, ונראה שהסיבה היא התרופות שנטלה".

 

פרופ' בן ארי מוסיפה כי "מצבה של שירלי קשה ביותר. היא סובלת מצהבת קשה ומעורבות מוחית, והסיכון למוות אצל חולים כאלה מתקרב ל-80%, במידה ולא מתערבים על ידי השתלת כבד. אין שום תרופה שתוכל לעצור את המהלך הסוער מאוד הזה ולהפוך אותו. האופציה היחידה להצלת חייה היא השתלת כבד".

 

מנורופן נמסר בתגובה: "בראש ובראשונה אנחנו מאחלים לשירלי החלמה מהירה ורפואה שלמה. אין לנו מידע נוסף על האירוע וסיבותיו מעבר למה שפורסם בתקשורת. מדובר בסיבוך נדיר ביותר שלא ניתן לצפייה מראש, החומר הפעיל איבופרופן נבחן באינספור ניסויים קליניים מאז שפותח בשנת 1969 ונמצא כיעיל ובטוח לשימוש על ידי רשויות הבריאות בכל רחבי העולם. תרופות משככי כאבים הן בטוחות ביותר ועשרות מיליוני אנשים משתמשים בהן יום יום. בכל מקרה של ספק, רגישות לתרופות או היסטוריה רפואית מומלץ להתייעץ עם רופא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שירלי מרדר. נטלה כדור בכל ארבע שעות
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים