שתף קטע נבחר

משרד המשפטים בעד מאגר ביומטרי מעומעם

הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע תומכת בהצעתו של פרופסור עדי שמיר: להקים מאגר ביומטרי מעומעם שייגן על הפרטיות שלנו, בניגוד למאגר שמתוכנן היום

<< קולנוע לב - טוויטר להפעלות, לא לתלונות

 

הרשות לטכנולוגיה ומשפט במשרד המשפטים, הגוף שאמון על הגנת הפרטיות שלנו, הודיע שהוא תומך בהצעה להפוך את המאגר הביומטרי למעומם יותר. כך על פי דו"ח שהגישה הרשות לכנסת לפני כשבועיים, שפורסם היום.

 

בסוף 2009 אישרה כנסת ישראל חוק שלפיו תעודות הזהות והדרכונים הנוכחיים יוחלפו בשנים הקרובות בתעודות חכמות, שמכילות מידע ביומטרי. במקביל - טביעות האצבעות ותמונות כל תושבי המדינה יישמרו במאגר על מנת למנוע זיופים. הממשלה אמורה להתחיל פיילוט עם מספר מצומצם של תושבים, שיתנדבו לספק את פרטיהם.

 

הפיילוט ייתבסס על מאגר, שבו תהיה התאמה מלאה בין הנתון הביומטרי לבעליו - דבר שעורר התנגדות בקרב גופים להגנת הפרטיות. עוד ב-2009 פרופסור עדי שמיר הציע פשרה, שמתבססת על מאגר ביומטרי שבו למדינת ישראל לא תהיה ידיעה חיובית ומלאה על טביעת האצבע של כל אזרח בישראל, אלא ידיעה חלקית ועמומה. ההצעה לא התקבלה ולא נכנסה לנוסח של החוק.

 

בדו"ח של הרשות נכתב כי "ההצעה של שמיר מיישמת איזון נכון וראוי של הזכות החוקתית לפרטיות במימוש החוק, שכן היא מגנה על הזכות לפרטיות כבר בשלב הראשוני של איסוף המידע, תורמת משמעותית למימוש חובת אבטחת המידע הנגזרת ממנה... במקביל, ההצעה מאפשרת לקיים ללא כל פגיעה את התכלית העיקרית של הקמת המאגר הביומטרי ומאפשרת גם שימוש מושכל ומוגבל בו לתכליות המשניות של אכיפת חוק, תוך הוספות מגבלות מימוש אשר תמנענה זילות שימוש בו".

 

הדו"ח מצטרף לקריאה של השר מיכאל איתן לעצור את הפיילוט ולשקול מחדש את הצעתו של שמיר. האגודה לזכויות האזרח שנאבקה בהקמת המאגר והשתתפה בדיונים עליו בכנסת, אמרה כי במתכונת הנוכחית שלו המאגר רשלני ומסוכן, וביקשה גם היא לשקול מחדש את הצעת שמיר.

 

פרסם על הסלב בפייסבוק >>

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאגר מעומעם
צילום: אהוד קינן
מומלצים