שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה שלילת אזרחות ממורשעים בטרור

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק האזרחות המאפשר לשלול אותה ממי שהורשע בעבירת טרור, ריגול או פגיעה בריבונות המדינה. ח"כים ערבים תקפו בחריפות, אך לדברי ליברמן, "מי שפוגע במדינה לא יכול להנות מאזרחותה ופירותיה". מעט לאחר מכן אושרה שלילת התשלומים מבשארה

לאחר חוק הנכבה וחוק ועדות קבלה , הגיע תור חוק האזרחות : הכנסת אישרה אמש (יום ב') בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק האזרחות, המאפשר לשלול אזרחות ממי שהורשע בעבירת טרור, ריגול או פגיעה בריבונות המדינה. 37 ח"כים הצביעו בעד, 11 הצביעו נגד. ynet העביר את הדיון בשידור חי.

 

  

לפי הצעת התיקון לחוק, אותה יזמו ח"כ דוד רותם ורוברט אילטוב מישראל ביתנו, תורחב האפשרות של בית משפט או רשות מנהלית לשלול את אזרחותו הישראלית של אדם שריגל עבור ארגון טרור, גרם למלחמה, סייע לאויב במלחמה, שירת בכוחות האויב או פגע בריבונות המדינה.


"זה פשוט מטורף לחלוטין". ח"כ ברכה נואם, הערב (צילום: גיל יוחנן)

  

ח"כ מוחמד ברכה מחד"ש טען בדיון כי החוק מוביל את מדינת ישראל לכיוון של פאשיזם: "יכול להיות שמרוב שהשתמשנו במילה הזאת, זה לא מרגש אף אחד. יש מין השלמה". לדבריו, "לכל העבירות המופיעות בהצעת החוק יש עונשים הקבועים כבר בחוק". ח"כ אנסטסיה מיכאלי מישראל ביתנו קראה לעברו: "יש גבול". ברכה אמר בתגובה כי "מזמן חציתם את כל הגבולות ונגמרו כל המילים המתארות את החוקים האלה". ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי): "אז אולי תרד, כי נגמרו כל המילים".

 

ברכה הוסיף כי "האזרחות בחברה המודרנית היא תווי הפנים של התחברות לציוויליזציה. אתה יכול להעניש אדם בעונש החמור ביותר הקבוע בחוק - אך אתה לא יכול לשלול ממנו את תווי פניו. לאן אתם מובילים? זה פשוט מטורף לחלוטין. זה ניסיון להוביל את מדינת ישראל למקום שהיה תפוס על ידי מדינה אחרת - דרום אפריקה. הימין מוביל את המדינה למקום של מדינה מצורעת ומבודדת".

 

"יש גבול לחוצפה הגזענית"

ח"כ חנין זועבי (בל"ד) אמרה בדיון כי "יש מגמה פאשיסטית ברורה. מה שמתרחש היום, לא צריך להפתיע אף אחד מאיתנו. מישהו כבר בנה תשתית פוליטית, נפשית וערכית לשלילת האזרחות. מישהו חושב שאפשר לקפוץ מדמוקרטיה לפאשיזם בבת אחת?".


ח"כ זועבי. "מגמה פאשיסטית ברורה" (צילום: גיל יוחנן)

 

לדבריה, לא רק הימין חוקק חוקים גזעניים בכנסת הזו, אלא גם המרכז-שמאל. "בכנסת הזאת חוקקו חמישה חוקים הנוגעים לאדמה, או השתלטות על אדמות ערבים שלא נעשה בהם שימוש, או חוק האפרטהייד (חוק ועדות הקבלה – ר.ס). החוק הזה אגב הוא פרי חזונו של המרכז-שמאל, ולא של הימין".

 

לטענת חברה למפלגה, ח"כ ג'מאל זחאלקה, יש גבול לחוצפה הגזענית. "מה זה אזרח נאמן בתפיסה שלכם? אזרח נאמן זה אזרח שמוותר על זכויותיו. ברגע שאני תובע את זכויותיי, אני אזרח לא נאמן. יש גבול לחוצפה הגזענית. יש גבול". לדבריו, "האזרחות בראי החוק הבינלאומי היא דבר שאי אפשר לגעת בו. התביעה של החוק הבינלאומי היא שאסור שאדם יוותר בלא אזרחות. גם כשמוציאים אדם להורג בארה"ב - לא שוללים את אזרחותו. עכשיו באה המפלגה שהמציאה את הגלגל הגזעני מחדש, ומכניסה לספר החוקים את שלילת האזרחות".

 

ח"כ עפו אגברייה מחד"ש תקף את ישראל ביתנו: "במפלגת ליברמן היום אתה אזרח שם, ומחר שם. יש להם את הביקורים במינסק, בבלארוס ובאוקראינה. אנחנו נולדנו פה ואף אחד לא יכול לבוא ולהגיד זה לא המקום שלך, לא האזרחות שלך, לא האדמה שלך ולא הבית שלך".

 

להגנת ישראל ביתנו יצא שר התשתיות עוזי לנדאו, שתקף את חברי הכנסת הערביים על ביקורם בלוב וקרא להם שלא להטיף מוסר לדמוקרטיה הישראלית. "אנו עדים בשעה האחרונה לקליפ השבועי, והפעם הלהקה בהרכב חסר. זאת הלהקה שלא מפסיקה לדבר על גזענות, פאשיזם ואפרטהייד. אני זוכר את ביקורכם בדמוקרטיה של קדאפי. אתם באים לכאן היום ומלמדים אותנו מה זו דמוקרטיה?". לדברי לנדאו, במדינות רבות "אין למיעוטים זכויות כמו פה, הם נחשבים אזרחים מדרגה שנייה".

 

השב"כ תמך תחילה בהצעת החוק, אולם לאחר מכן שינה את דעתו והתנגד, מפני שמדובר "ביצירת מסלול נוסף לשלילת אזרחות כסנקציה נוספת בהליך פלילי". בשב"כ טענו עוד כי החוק חסר "מנגנונים מאזנים". ח"כ דוד רותם אמר בעקבות אישור התיקון לחוק כי "כל מי שרוצה לבגוד ולבצע מעשה טרור ידע שאזרחות ונאמנות הולכים יחד".

 

ליברמן: "בלי נאמנות אין אזרחות"

יו"ר ישראל ביתנו, שר החוץ אביגדור ליברמן, אמר בעקבות אישור החוק: "עוד הבטחה של ישראל ביתנו לבוחריה מולאה הערב במלואה. בלי נאמנות אין אזרחות. מי שפוגע במדינה לא יכול להנות מאזרחותה ופירותיה". לדברי ליברמן, "החוק שאושר בכנסת יעזור להתמודד עם התופעה בה מנצלים את הדמוקרטיה כדי לחתור תחתיה, ומי שנקרא אזרח משתף פעולה עם האויב. לצערי היינו עדים למקרים כאלה - אפילו מבין חברי כנסת ישראל".

 

ליברמן רמז לעזמי בשארה מבל"ד, שנמלט מהארץ אחרי שנחקר מספר פעמים בחשד כי סייע לחיזבאללה במתן מידע במהלך מלחמת לבנון השנייה. כתב אישום לא הוגש נגדו מעולם,

אך הוא שב ותקף את ישראל בראיונות לתקשורת. בעקבות עתירה שהוגשה, קבע בג"ץ כי בשארה ימשיך לקבל את דמי הגמלה החודשיים המגיעים לו כחבר כנסת לשעבר.

  

מעט אחרי ההצבעה על התיקון לחוק, אישרה מליאת הכנסת לראשונה שלילת התשלומים מבשארה, ברוב של 29 תומכים מול שמונה מתנגדים. 

 

ההחלטה מתבססת על "חוק בשארה" שאושר בכנסת לפני כשבועיים, ומאפשר לשלול קצבאות מחבר כנסת וח"כ לשעבר שהואשמו או נדרשו לחקירה בגין עבירה חמורה ונמלטו מאימת הדין. יוזם החוק, ח"כ יריב לוין: "החגיגה נגמרה, שמנו סוף למצב האבסורדי בו בוגד מקבל כספים מאותם אזרחים שלבתיהם כיוון את טילי החיזבאללה. גם לטירוף יש גבול".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 28/03/2011 20:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלי נאמנות אין אזרחות. ליברמן, אמש
צילום: גיל יוחנן
יוזם החוק. ח"כ דוד רותם
צילום: גיל יוחנן
בשארה. התשלומים נשללו
צילום: איי אף פי
מומלצים