שתף קטע נבחר

שביתת העובדים הסוציאליים על סף סיום

נשיאת בית הדין הארצי לעבודה רמזה שתוציא צו מניעה, ומתחה ביקורת על אי-אישור ההסכם עם האוצר. הצדדים נכנסו למו"מ על פרטים אחרונים, ובשעות הקרובות עשויה השביתה להיגמר. מחאה בחוץ: מוותרים על הדרישות שלשמן יצאנו למאבק

אחרי יותר משלושה שבועות, נראה ששביתת העובדים הסוציאליים בדרך לסיום. בעקבות דיון בבית הדין הארצי לעבודה בבקשת המדינה לכפות על העובדים לחזור לעבודה, התכנסו חברי מרכז האיגוד להתייעצות, שבה התקבלו הפעם עקרונות ההסכם שהושגו עוד בשבוע שעבר. הנציגים גם חזרו למעשה למשא ומתן עם האוצר, על פרטים אחרונים בהסכם.

 

 

נשיאת בית הדין, השופטת נילי ארד, כינתה את הליך אי-אישור ההסכם באיגוד "לא דמוקרטי". היא הזכירה שעצם העובדה שהאיגוד נסוג, נותנת לאוצר אפשרות לסגת גם מצדו מכל ההבנות שהושגו מאז מאי 2010. נציגי האוצר אישר שזה יקרה.


העובדים מפגינים מחוץ לבית הדין הארצי לעבודה, הערב (צילום: גיל יוחנן)

 

נוכח זאת, ארד הציגה שתי אפשרויות: האחת - חזרה לטרום משא ומתן, ואז יהיה עליה לבדוק אם השביתה כרגע אינה מידתית וייתכן שתיאלץ להוציא לעובדים הסוציאליים צווי מניעה. השנייה -

 שהצדדים יחזרו לשולחן המשא ומתן מיד במתווה ההסכם הקיים, ללא הכנסת "דרישות כלכליות חדשות", כלומר מסגרת התוספות הכספיות.

 

במהלך הדיון הקשתה השופטת ארד על יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, איציק פרי, וביקשה ממנו לומר מפורשות כי הוא הגורם המוסמך לניהול משא ומתן. זאת, לאור טענות משרד האוצר והמדינה כי החלטות שסוכמו עם פרי סוכלו בהצבעה נגד ההסכם באיגוד בשבוע שעבר.

 

אחרי דבריה פנו חברי מרכז האיגוד להתייעצות ובתום ההתייעצות החליטו כי העובדים הסוציאליים יתמכו בהסכם וככל הנראה, כך מעריכים הצדדים, השביתה תגיע עוד הערב לסיומה. יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, איציק פרי, צפוי להודיע בשעות הקרובות לבית הדין כי האיגוד מקבל על עצמו את עקרונות ההסכם במתווה הקיים.

 

"היו צריכים לקחת את הסיכון"

אך הסיכום המתגבש ממש לא משמח את כולם. לפני הדיון הפגינו מחוץ לבית הדין כמאה עובדים סוציאליים ופעילים, בדרישה להתעקש על דרישות קודמות. דוברת תנועת "עתידנו"' למען עתיד העבודה הסוציאלית בישראל, ענבל חרמוני, אמרה ש"לצערנו חברי מרכז האיגוד החליטו שלא לקחת את הסיכון הקיים במחיקת ההבנות משני הצדדים וקבלת צווי מניעה. אנו סבורים כי צריך היה לקחת את הסיכון שגלום בו גם סיכוי להסכם טוב וראוי יותר, המשקף את הדרישות שלשמן יצאו העובדות למאבק מלכתחילה".

 

דוד גולן, דובר איגוד העו"סים מסר ל-ynet כי נציגי האיגוד ונציגי האוצר התכנסו לדון על תיקונים במסגרת ההסכם הקיים בחסות נשיאת בית המשפט, "וכמו שאני מכיר אותה, היא תרצה שהשביתה תסתיים עוד הלילה".

 

בשבוע שעבר דחה בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב את בקשת המדינה להוציא צו מניעה לשביתת העובדים, הנמשכת כבר יותר משלושה שבועות.

 הבקשה לצו מניעה הוגשה אחרי שאיגוד העובדים הסוציאליים דחה את ההסכמות שהושגו עד לאותה שעה עם משרד האוצר, כשמועצת האיגוד - המונה 30 עובדים - הצביעה נגד ההבנות בתום ישיבה בת תשע שעות.

 

לפי ההסכמות שהושגו עם משרד האוצר עד קיום אותה ישיבה, לכל העובדים הסוציאליים בשירות המדינה הייתה מוענקת תוספת שכר אחידה של 7.25 אחוז, והם היו אמורים לעבוד עוד שעה וחצי בשבוע. עד 2014 אמורים היו כל העובדים לקבל גם תוספת של 1,100 שקלים, וההפרשות לפנסיה שלהם אמורות היו לגדול. בין הטענות שהעלו עובדים נגד הסיכומים, היו שהתוספות היו אמורות להינתן בפעימות לאורך זמן רב.


פורסם לראשונה 28/03/2011 17:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיאת בית הדין, נילי ארד
צילום: באדיבות אתר הרשות השופטת
מפגינים מחוץ לבית הדין, הערב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים