שתף קטע נבחר

מאמר: הג'יהאד בעזה על-פי ראש השב"כ הבא

הרחק מעיני התקשורת או השגרירות הישראלית, יורם כהן היה עמית מחקר במכון בוושינגטון, וכתב מאמר שבו הזהיר מפני האיום הנשקף לישראל - וגם לחמאס - מצד ארגוני הג'יהאד בעזה. "הם מחקים את אל-קאעידה, חותרים לחַ'לִיפוּת איסלאמית עולמית", כתב. מנהל המכון ל-ynet: "הוא מקצוען"

ראש השב"כ החדש נודע כביטחוניסט ממדרגה ראשונה - אך גם כאיש מחקר: בשנת 2008 נסע יורם כהן לוושינגטון כדי לשמש עמית מחקר ב"מכון וושינגטון למדיניות ארה"ב במזרח הקרוב". שנה לאחר הצטרפותו למכון, פרסם כהן מאמר על ארגוני הג'יהאד האיסלאמי בעזה ועל האיום שהם מציבים על ביטחונה של מדינת ישראל, בנוסף לאיום שבא מכיוון חמאס ברצועה.

 

 

עבודתו של כהן בוושינגטון נעשתה באופן דיסקרטי והרחק מעיני התקשורת. אפילו בשגרירות הישראלית לא ידעו על עבודתו במכון המחקר.

 מנהל המכון, ד"ר רוברט סטאלוף, אמר ל-ynet כי "יורם כהן הוא מקצוען ממדרגה ראשונה, שקט מאוד וחכם. הוא עמית נחמד ואדם שמח". הוא אף שיבח את "שני המחקרים הרציניים שהוא ערך אצלנו ושאפשר לקרוא אותם באתר של המכון".

 

ד"ר סטאלוף הוסיף כי הוא מאוד שמח על הצלחתו של כהן. "הוא מקצוען שקט שזה להכרה על יכולותיו ואני שמח בתפקיד הקטן שהמכון מילא בדרך של יורם כהן לתפקיד הרם".


"רוצים להחיות את תור הזהב של האיסלאם העתיק" (צילום: AP) 

 

"על אף שהפעולה הצבאית הישראלית הנוכחית מכוונת נגד חמאס, שעלה לשלטון ב-2007, במהלך השנתיים האחרונות צצו ברצועה כמה ארגונים איסלאמיים קיצוניים חמושים נוספים", פתח כהן את מאמרו על ארגוני הג'יהאד.

 

ראש חדש לשב"כ - עוד כתבות ב-ynet

 

כהן התייחס במאמר לעובדה שארגוני הג'יהאד בעזה פועלים בצורה עצמאית וכי הם מנותקים מההנהגה הראשית ברצועה - הנהגת החמאס בראשות איסמעיל הנייה. "הארגונים הסלפיים-ג'יהאדיסטיים האלה קטנים ואין להם קשר ישיר לאל-קאעידה, אך הם צברו כוח ונראה כי הם נוטים לפעול באופן עצמאי ולא נשמעים להנהגת החמאס", כתב כהן. 

 

"מחקים את הטקטיקות של אל-קאעידה בעזה"

ראש השב"כ החדש הזהיר במאמרו מ-2009 כי "אם תנועת החמאס לא תגלה נכונות לפעול נגד ארגוני הג'יהאד בעתיד, האחרונים יהוו בסופו של דבר איום רציני לא רק על חמאס אלא גם על ישראל והאינטרסים של מדינות המערב באזור".

 

במאמרו תיאר כהן את אופן פעולתם של ארגוני הג'יהאד ברצועת עזה ואת מקור ההשראה שלהם. "על אף שהם לא מקבלים הוראות ישירות מאל-קאעידה, ארגונים אלה מזדהים עם אידיאולוגיית הג'יהאד הסלפי של אל-קאעידה ומחקים את הטקטיקות והאסטרטגיה של הארגון".  


תכננו לפגוע בו בעזה מאש צלפים, ישראל סיכלה. טוני בלייר (צילום: AP)

 

מהי מטרתם של ארגוני הג'יהאד בעזה? כהן כתב כי "כמו ארגונים סוניים קיצוניים אחרים, המטרה העיקרית של ארגוני הג'יהאד בעזה היא להחיות את תור הזהב של האיסלאם העתיק (הסלפי) ולכונן חַ'לִיפוּת איסלאמית עולמית שתיישם את השריעה (החוק הדתי האיסלאמי)".

 

"מקדשים את השימוש באלימות"

כהן הסביר במאמרו כי ארגוני הג'יהאד בעזה מקדשים את השימוש באלימות (מלחמת ג'יהאד) כאופן הפעולה העיקרי להגשמת החזון שלהם. "משום כך, לגיטימי מבחינתם להשתמש בכוח נגד לא-מוסלמים (כופרים), נגד משטרים שאינם מספיק איסלאמיים ונגד כל מי שנתפשים כאויבי האיסלאם", הוא כתב.

 

כדי להבהיר עד כמה האיום שמציבים ארגוני הג'יהאד בעזה גדול וממשי, מנה כהן במאמרו כמה מפעולות הארגונים הקיצוניים בשנים האחרונות. ב-2008, כתב כהן, תכננו שני ארגוני ג'יהאד לתקוף - באמצעות ירי צלפים ומטעני נפץ - את שליח הקוורטט למזרח התיכון וראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, בעת שביקר בעזה ביחד עם פמלייתו. ראש השב"כ החדש כתב כי ישראל הצליחה, בסיוע מודיעין איכותי ביותר, לסכל את הפיגוע.

 

פעולות נוספות אליהן התייחס כהן במאמרו שיוחסו לארגוני הג'יהאד בעזה הן: חטיפת עיתונאי רשות השידור הבריטית BBC אלן ג'ונסטון ב-2006 והפצצת ספריית ימק"א בעזה ב-2008.


פורסם לראשונה 28/03/2011 23:57

 

בהכנת הידיעה השתתפו סער הס ורועי סמיוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פועלים באופן עצמאי. פעיל ג'יהאד איסלאמי בעזה
צילום: רויטרס
איום על ישראל והאינטרסים המערביים באזור. יורם כהן
צילום: באדיבות תקשורת שב"כ
לא נשמעים להנהגת תנועתו. איסמעיל הנייה
צילום: AFP
משמש השראה לארגוני הג'יהאד בעזה. אוסמה בן לאדן
צילום: AFP
נחטף ב-2006 על ידי קיצונים איסלאמיים
צילום: איי אף פי
מומלצים