שתף קטע נבחר

הגלגל זז: קטע ראשון בשביל ישראל לאופניים

באירוע רכיבה מיוחד שייערך מחר, ייחנך המקטע הראשון של שביל ישראל לאופניים - 85 ק"מ של רכיבה אתגרית בין מעלה שחרות לאילת. הציבור מוזמן להתנסות כבר בסופ"ש הקרוב

בשורה משמחת למטיילים ולרוכבים: לאחר כחמש שנות תכנון ייחנך מחר (ה') המקטע הראשון של שביל ישראל לאופניים, 85 ק"מ של רכיבה אתגרית אשר מקשרים בין מעלה שחרות, דרך תמנע ועד לאילת. עלות הכוללת של המקטע עומדת על כחצי מיליון שקלים מתקציב משרד התיירות, זאת מתוך כ-100 מיליון שקלים שהוקצו ליישום תכנית לקידום ענף רכיבת האופניים בישראל.

 

במסגרת התוכנית, יוקם שביל ישראל לאופניים לאורכה של המדינה, מהחרמון בצפון ועד מפרץ אילת.

השביל מתוכנן כך שיתאים לרוכבים ברמה בינונית ויכיל את המיטב שיש לארץ להציע. השותפים לפרויקט הם רשות הטבע והגנים, קרן קיימת לישראל, משרד התיירות, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, המשרד להגנת הסביבה, החברה להגנת הטבע, מועצות מקומיות בתוואי המסלול, איגוד רוכבי האופניים ומתנדבים רבים שביקשו לסייע. עבודת ההכנה רוכזה על ידי יובל פלד, מנהל חטיבת תכנון ופיתוח של רשות הטבע והגנים, והלל זוסמן, מנהל פרויקט שביל ישראל לאופניים ברשות הטבע והגנים.

 

במקטע הדרומי הראשון הרכיבה היא בדרגת קושי בינונית, כאשר השביל עובר בשטחי שמורת טבע הרי אילת וצוקי שיירות. את הקמתו ליוו מקרוב פקחי רשות הטבע והגנים. הרוכבים שיגיעו להתנסות במקטע ייהנו מסינגל מדברי הררי מרהיב, עם נקודות לתצפית על הערבה ובקעת תמנע; יחלפו בבאר מלחן ובנחל מתק, ויחזו בתופעות גיאולוגיות הייחודיות לאזור; ימשיכו למעלה סיירים עד למבואה וילונו בחניון הלילה שבתמנע; יום הרכיבה השני מתחיל בקטע רכיבה נוח מתמנע, ממשיך דרך נחל שחמון ומסתיים במפרץ אילת.

 

"משרד התיירות מוביל את התוכנית לקידום ענף רכיבת האופניים, במטרה להפכו למרכיב מהותי בתרבות הבילוי והפנאי, כאמצעי תחבורה נגיש, חסכוני המשתלב עם הסביבה וכתחום נוסף המעשיר את המוצר התיירותי של ישראל", אמר שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב. "מיקומם של 80 אחוז מהשבילים בפריפריה, בעלות של עשרות מיליוני שקלים, מיועד לסייע לפיתוח התיירות, התעסוקה והכלכלה בישובים בהם יעבור".

 

אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אמר כי "האופניים הם כלי מבורך לטיול בשטחים הפתוחים ובציבור המטיילים והרוכבים כציבור שיסייע בשמירת הטבע, הנוף והמורשת".


הכוונה להקים שביל אופניים מצפון ועד דרום (צילום: ארכיון הצילומים, קק"ל)

 

הלל זוסמן, מנהל פרויקט שביל ישראל לאופניים, הזמין את ציבור הרוכבים לשביל החדש: ""לאחר שנים של תכנון, לימוד הנושא וקיום עשרות סיורים בשטח,

התייעצויות עם מומחים מהארץ ומהעולם, ועבודת הקמה שנמשכה מספר שבועות, אנחנו מגיעים ליום החגיגי הזה".

 

"תכנון שביל לאופניים בשטחי שמורות טבע אינו דבר מובן מאליו, לא מבחינת שמירת הטבע ולא מבחינת בטיחות הרוכבים והשפעתם על המטיילים האחרים, ולכן נדרשנו, ועוד נידרש, לעבודה מאומצת ורבה. התוצאה מקצועית ביותר ואני מקווה שהרוכבים יקפידו על כללי הרכיבה ושמירת הטבע, ובעיקר ייהנו מכל מה שיש למדינה להציע לרוכבי האופניים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעכשיו שביל מסודר לרכיבת אופניים. רוכבים בשטח
צילום: ארכיון הצילומים, קקל
מומלצים