שתף קטע נבחר

"ביביטורס": המבקר קיבל סמכויות חקירה חריגות

אחרי שהזכיר ש"זה לא תקין שאנשי ציבור נוסעים על חשבון נדבנים", ביקש לינדנשטראוס מהכנסת להעניק סמכויות חקירה לאחד מעוזריו, בנימוק שהעניין "קריטי" לצורך זימון עדים ולחייבם להגיע. נתניהו בתגובה ראשונה: מסע הכפשה

מבקר המדינה נכנס לעובי הקורה בפרשת "ביביטורס": המבקר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, קיבל היום (ד') לבקשתו מהוועדה לביקורת המדינה בכנסת סמכויות של ועדת חקירה ממלכתית לאחד מעוזריו, בצעד חריג. מחר הוא צפוי להכריז על פתיחת החקירה בנושא מימון טיסותיו של ראש הממשלה בעבר.

 

 

הבקשה נועדה "לאפשר חקירה יעילה במקרה הצורך של פרשת 'ביבי טורס'", ובוועדה אמרו כי בלשכת המבקר הבהירו שהחלטה זו קריטית ליכולתו לזמן עדים ולחייבם להגיע. עוד אמרו כי טרם הוחלט על חקירת העניין, ואם אכן תהיה חקירה לא ברור אם תתרחב גם לחו"ל. עיקר חשיבות סמכות ועדת חקירה היא באפשרות לזמן עדים ולדרוש מסמכים.

נתניהו ורעייתו. "צביעות", הוא מאשים (צילום ארכיון: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

בעקבות האישור לעוזרו של המבקר במאבק בשחיתות, נחום לוי, יוכל לינדנשטראוס לזמן עדים - גם אם הם אינם שייכים לגוף המבוקר. לינדנשטראוס הגיש את הבקשה לאור העובדה שכדי לחקור את הפרשה החדשה הוא יצטרך להגיע לתורמים רבים, ולכן הזדקק לאישור הוועדה כדי להאציל סמכויות של ועדת חקירה לעוזרו.

 

נתניהו: ראשי ממשלה לא נוסעים באוטובוסים

היום התבטא לינדנשטראוס בהקשר לפרשה, ואמר כי "ברמה העקרונית זה לא תקין שאנשי ציבור נוסעים על חשבון נדבנים ותורמים, והדבר נאמר על ידי מספר פעמים בעבר".

 

גם נתניהו עצמו הגיב הערב לראשונה לפרסומים, וטען ש"שום דבר לא מומן שלא כדין". בראיון לערוץ 2 הוא הוסיף כי "יש פה מסע מאוד מאורגן, מאוד מתוזמר של הכפשה. זה לא פעם ראשונה שזה קורה לי. כל מיני סיפורים, רובם מופרכים ומעוותים ומוגזמים, ובעיקר נגועים בצביעות.

 

"יש סטנדרט מסוים, גם זה צביעות", אמר ראש הממשלה. "הסטנדרט של ראשי ממשלה לשעבר בישראל ונשיאים לשעבר מקובע, והוא לא שונה ממה שקורה עם קלינטון, עם ראש ממשלה לשעבר כמו טוני בלייר או עם אחרים. אנשים לא טסו בצ'ארטר, הם לא נוסעים באוטובוסים, הם לא מתאכסנים באכסניות נוער. הסטנדרט שמקובל לראשי ממשלה לשעבר הוא הסטנדרט שהפעילו עליי, הוא לא שונה. כולל ההצטרפות של אשתי".

 

ביקש להתקין חדר שינה במטוס

ברקע הפרשה, שוב עולה על הפרק בקשה חריגה יחסית. נתניהו, שיטוס בשבוע הבא לאירופה,

 ביקש להתקין במטוס חדר שינה. ככל הידוע, בתקופת ראש הממשלה הקודם לא הועברה בקשה דומה בטיסות באורך שעות ספורות.

 

לפי פרסום ב"גלובס", לשכת ראש הממשלה פרסמה מכרז לקראת טיסתו של נתניהו בשבוע הבא לביקור מדיני בלוויית רעייתו בגרמניה ובצ'כיה. בטיסה לברלין, שתהיה אחר הצהריים, דורשת הלשכה מחברות הטיסה הישראליות, ש"תצורת המטוס חייבת לכלול חדר שינה". גורמים בענף התעופה העריכו שהבקשה מייקרת את הטיסה בעשרות אלפי דולרים.

 

ממשרד ראש הממשלה הגיבו לבקשה להתקנת חדר שינה במטוס: "מדובר בנסיעת בזק מיום רביעי בלילה עד שישי בבוקר, הכוללת שתי מדינות ומספר פגישות מרתוניות".

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ורעייתו. "בכל העולם זה הסטנדרט"
צילום: משה בן גרשום לע"מ
לינדנשטראוס. לעובי הקורה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים