שתף קטע נבחר

כללי הנימוס למתנות: למשפחה, לחברים ולקולגות

בחירת המתנה לפסח מעוררת מערכת של לבטים וחששות: למי להביא ועל מי לדלג, כמה להוציא, ואיך לקלוע בול?תמי לנצוט ליבוביץ, יועצת תדמית, נימוס ונוהג בינלאומי, מציגה לקראת החג את המדריך השלם להענקת מתנות. כדי שהכל יהיה בסדר

 

חג הפסח כבר בפתח, ומומלץ שלא להשאיר את קניית המתנות לרגע האחרון. מי שמתלבט למי לקנות, מה להביא ואיך לכסות את כל הפינות, בעסקים ובחיים האישיים, יוכל להסתייע בטיפים חשובים מפיה של תמי לנצוט ליבוביץ, המייסדת של המרכז הבין-לאומי TLL - לתדמית, תקשורת בין אישית, נימוס ונוהג בעסקים.

 

 

בספרה "הקוד" לשפת העסקים הבינלאומית (IBL Code), מציגה לנצוט מדריך מלא לנוהג המתנות הישראלי, שיעמוד לצדכם ברגעים הקשים כל הדרך אל ליל הסדר. קבלו טעימה מהעצות של לנצוט - בכתבה שלפניכם.

 

 

עצות כלליות לרכישת המתנה

מתי קונים את המתנה? כמו בכל תחום, הרגע האחרון הוא המלחיץ ביותר, הגרוע ביותר, וכמובן גם היקר ביותר. בכדי לקבל את החג בצורה נינוחה וחגיגית באמת כדאי לסגור את נושא קניית המתנות זמן מה לפני החג. זמן סביר הוא בין עשרה ימים עד שלושה שבועות קודם. זאת, בגלל שקנייה מוצלחת לא מתחילה בכניסה לחנות, אלא מתרחשת תוך כדי סיור בחנויות: כאשר אנחנו סופגים את ההיצע, מקבלים רעיונות חדשים, ולומדים לאמוד את טווחי מחירים.

 

האם לעשות רשימה? כדאי להכין רשימת מתנות בבית ולקבוע מסגרת תקציבית. במילים אחרות, להחליט מה לקנות, למי לתת, וכמה להוציא?

 

את מי לכבד במתנת חג? נחמד להעניק מתנה גם לאנשים שנמצאים אתכם בקשר שוטף, כמו הספרית הקבועה, העוזרת, הגנן וכולי. נחמד גם להכין רשימה עבור ועד הבית כמו הדוור הקבוע, מנקה המדרגות ועוד.

 

איך שומרים על המתנה? על מנת להגן על המתנה מפגיעה או נזק וכדי שיהיה קל לקחת אותה הביתה, שימו אותה בשקית ניילון. כל עוד היא ברשותכם, יש לאחסנה במקום טוב ולא להשאירה בתא המטען של המכונית. כלל חשוב: בעת ההגשה תנו את המתנה ללא השקית!

 

הערות אחרונות לפני המסירה: הקפידו לבדוק את המתנה לפני שאתם מעניקים אותה (לא כדאי שהמארח יגלה שכוסות היין שהבאתם שבורות), ולבחור עטיפה יפה. לפני המסירה מומלץ גם לקנות כרטיסי ברכה ומעטפות (ולא לרשום ברכה על פתקאות קטנות), ואל תשכחו לבדוק את פתק ההחלפה - יש להקפיד כי התאריך האחרון להחלפה יהיה כשבועיים לאחר החג.

 

מתנות למארחים - מה נותנים ואיך מקבלים?

על תקנו על "עיוור": אלא אם כן אתם מכירים את טעמו של המקבל ואת צרכיו, השיטה הטובה ביותר היא לערוך מחקר קטן ולהשתמש בחכמה כדי לדעת מהם צרכיו או רצונו. למשל, שני הצדדים יהיו במבוכה אם תעניקו שוקולד לאדם החולה בסוכרת או למישהו בדיאטה חריפה. יהיה מתאים יותר להביא מתנה המתאימה לתחביביו, לביתו, או למערכת הלבוש שלו.

 

השאירו את הציניות בבית: זכרו תמיד שרוב האנשים רגישים יותר מאשר הם נראים כלפי חוץ. לעתים הם יכולים להתייחס למתנה כאל ביקורת. למשל, אם את יודעת שחברתך אוהבת לבשל, מתנתך יכולה בהחלט להיות ספר בישול. אולם אם הבישול הוא משימה בלתי אפשרית עבורה, הימנעי מכל מתנה הקשורה לבישול או למטבח.

 

צניעות היא שם המשחק: מתנות מנקרות עיניים מביישות את הנוכחים ולעתים אפילו את מעניק המתנה. חשוב מאוד לצרף פתק לכל מתנה. מקבל המתנה יזהה את נותן המתנה, ולעתים, אנשים שומרים את הפתקים למזכרת. במקרה של מתנה לבית, בדרך כלל אין צורך בפתק, מאחר והמתנה מוגשת לידי המקבל.

 

מתנה היא קודם כל תשומת לב: פסח נתפש כחג המתנות ואי אפשר להתחמק ממנו. במקום להיכנס לפאניקה, חשוב לזכור כי המטרה הראשונית והאמיתית של מתנה היא גילוי תשומת לב, הבעת הערכה או ברכה. לכן, המתנה צריכה להיות צנועה ובלבד שתעיד על השקעת מחשבה ותשומת לב.

 

מותר גם מתנה קולקטיבית: פסח הוא חג משפחתי ולכן, כשמגיעים לארוחת חג או סתם להתארח, בהחלט אין צורך להביא מתנה אישית לכל אחד מבני המשפחה וניתן להסתפק במתנה אחת לכולם, כזו אשר תשמש את כולם. מאוד מקובל להביא לחג משהו מתוק ובכלל זה שוקולד, כלי דקורטיבי עם מיני מתיקה. כמו כן, נהוג להביא כלי בית, חפצי נוי ושאר מתנות "כלל משפחתיות" דוגמת ספרים, דיסקים וכדומה.

 

מתנות לארוחת החג: כשבאים לארוחת חג, יש מתנות שדורשות תאום מוקדם עם המארחת. בכלל זה, אין להביא יין או תבשילים ללא תאום. אם רוצים להביא סידור פרחים מרכזי לשולחן - גם זה דורש תאום. אם רוצים להביא פרחים, עדיף לשלוח אותם בבוקר החג, כך שהמארחת תספיק לסדר אותם לקראת האירוח בערב. מאוד מתאים להביא יין דזרט (קינוח) לארוחת החג. יין זה ניתן להביא ללא תאום מוקדם עם המארחת. אם סוכם על תבשיל או עוגה יפה אפשר להביאם בתוך כלי חדש שנקנה כמתנה עבור המארחת, אך חשוב לציין זאת בפניה שהכלי הוא המתנה, כך שלא תטרח לשטוף את הכלי ולהחזיר אותו.

 

אל תנסו לקלוע לטעם: בבחירת המתנה יש להתאים אותה לאופי המשפחה המארחת ולהעדיף מתנות שאינן מהוות שאלה של טעם. לכן, לא כדאי לקנות תמונות, פסלונים או כל דבר אחר שמוצג לראווה, כי אם החפץ לא יהיה לטעם המארחת אנו מעמידים אותה במצב מביך. עדיף לבחור בכלי או חפץ פרקטי שלא נועד להיתלות על הקיר וקל להסתירו בארון אם לא אוהבים אותו.

 

הסתכל בקנקן: אריזת המתנה מהווה חלק מאוד משמעותי ממנה. היא מעידה על תשומת לב והתייחסות נאותה. גם מתנה צנועה שארוזה בצורה מכובדת ויפה מאוד יוצרת את הרושם הרצוי ומסבה הנאה למקבליה. האריזה היפה גם מאפשרת למסור את המתנה לפי הנוהגים - כשהיא בפני עצמה ולא בתוך שקית כלשהי.

 

אל תשכחו להוסיף אמירה אישית: חשוב להקפיד ולצרף למתנה כרטיס ברכה כאשר יש לכתוב את הברכה בכתב יד. כרטיס מודפס מאבד מהמגע האישי. אחרי הכול, לא די להסתפק במתנה יפה שכן הכרטיס הוא זה שמקנה למתנה את ההתייחסות האישית ותשומת הלב, בעיקר כאשר הוא כולל ברכות ואיחולים כנים ואישיים.

 

משלוחים: כמו פרחים, קיימים מקומות שעושים משלוחים של מתנות. זהו רעיון מצוין, שכן נפלא להגיע למקום בו כבר קיבלו את מתנתנו, יעריכו את זה שחשבנו עליהם, המתנה כבר אצלם (אולי בשימוש) והתודה האמיתית והחמה תגיע מייד.

 

פתיחת המתנות: המארח אף פעם אינו פותח את המתנות לעיני כל האורחים, על מנת למנוע מצב שבו אחד האורחים ירגיש לא בנוח בגלל שהמתנה שלו קטנה יותר. את המתנות שמים באחד החדרים הנסתרים או בפינה מיוחדת לכך והן נפתחות בצנעה. כך נחסכת "תחרותיות" בין האורחים על המתנה הגדולה והיקרה ביותר.

 

מותר לכבד את האורחים: מארח אשר קיבל שוקולד, יין או כל דבר מזון אחר, יכבד בו את כל האורחים באותו אירוע עצמו.

 

אומרים תודה משני הצדדים: לאחר האירוע, על המארח להודות לאורח על המתנה שהביא איתו, וכמו כן, האורח צריך להתקשר למארח ולהודות לו על ארוחת הערב הנהדרת. לעולם אין לקחת אירוח, ובמיוחד לא ארוחת בחג, כמובן מאליו.

 

מתנות לקולגות בעסקים

מתנה לקולגות בחו"ל: מתנה קטנה עם לוגו החברה שלכם נתפסת תמיד כמתנה עסקית, ואין בה משום סכנה שתתפרש באופן לא נכון. כשאתם נוסעים למפגש עסקים בחו"ל המתנה הנכונה תהיה קטנה, איכותית, ייצוגית ותוצרת ארץ מוצאכם. כמו כן הקפידו להביא מתנות באיכות הגבוהה ביותר. אם זה יין - יהיה זה היין המשובח ביותר. כשאתם מביאים מתנות תוצרת ארץ מוצאכם, השתדלו לקנות מותגים בעלי שם ומוניטין בין-לאומי.

 

יש מקום למחקר מקדים: לכל אחת ממדינות העולם ישנה רגישות בנושאים אחרים. מה שיתקבל בברכה במדינה אחת עלול להיות עלבון אמיתי במדינה אחרת. לכן, לפני שאתם בוחרים את המתנה, שימו לב למתנות שהן טאבו במדינה שאתם נוסעים אליה.

 

תמיד הצטיידו בשוקולד כאלטרנטיבה: אם אתם נוסעים לפגישת עסקים בחו"ל היישר משדה התעופה, שתפגשו וצפויים להיפגש מיד עם קבוצת אנשים, מובן שלא תיתנו את המתנה שהבאתם למארח שלכם לפני כולם. מאידך, יהיה נחמד מאוד אם תביאו אתכם קופסת שוקולד משובח מארץ מוצאכם, ותכבדו בו את כל הנוכחים בישיבה. זהו סוג המחוות הקטנות מאוד, שעשויות להיות להן השלכות משמעותיות להמשך מהלך העסקים.

 

לא בושה לרשום - כלכלת המתנות: אל תשכחו לתעד בכתובים איזו מתנה הענקתם, איזו מתנה קיבלתם, ממי ומתי, על מנת להפוך את השנה הבאה לקלה יותר - והסיבה לכך ברורה.

 

מתנות עם טאבו עסקים: למרות שכיום מציעים לכם מבחר של מתנות לעובדים, זיכרו שיש כמה טאבו בכל הנוגע לעסקים: פרחים, תכשיטים והלבשה תחתונה משדרים אינטימיות ועלולים להתפרש בצורה לא נכונה. מתנות עם קונוטציה פוליטית או דתית (ספרים, סמלים) עלולים לפגוע ברגשות המקבל בטעות, ותכשיטים ותכשירי טיפוח למיניהם (כולל בושם ודאודורנט) עלולים להתפרש כאישיים מדי או כרומזים על בעיה מסוימת. לכן עדיף להימנע.

 

מתנות הומריסטיות: מתנות הומוריסטיות יכולות גם הן להיות מוקש. יש להימנע מכל מתנה מצחיקה המתייחסת למראהו של אדם או מנהגיו - אלא אם כן אתה בטוח בקהל שלך, צמצם למינימום את סוג המתנות האלו ותן מתנה שיעריכו אותה.

 

גם לבוס מותר לומר תודה: לקראת החגים נהוג לתת מתנה לפחות לממונה הישיר - עמו אתם נמצאים בקשרי עבודה שוטפים ויומיומיים. הקפידו לבחור במתנה צנועה והולמת לחג - כדי שלא תתפרש חס וחלילה באופן לא נכון בקרב המעביד או שאר הצופים מהצד. כמו כן ניתן לקנות זר פרחים או שוקולד, לכתוב ברכת חג ולהחתים בין כל עובדי המחלקה.

 

תפרגנו לקולגות בחג: חגים הם הזדמנות לזכור את כול העובדים הלא ישירים שלנו, אלה שמשרתים אותנו במשך השנה, ובכלל זה המנקים, עובדי החניון, עובדי הדואר וכדומה. בהחלט יש מקום לתת גם להם שי לחג ובכך להביע הערכה ותודה. עם זאת אין לראות שי זה כמובן מאליו, ויש לצרף גם אליו כרטיס ברכה ואיחולים לשנה החדשה.

 

בונוס זה לא כמו לומר תודה. בונוסים בסוף שנה אינם נחשבים כמתנה, גם אם מקובל לתת אותם בסוף השנה. את הבונוס הרוויחו העובדים תוך מאמץ והשקעה רבה בתפקידם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים