שתף קטע נבחר

גיבור הקומיקס: הרב מרדכי אליהו

אחרי סופרמן, ספיידרמן ואחרים, הגיע הזמן לגיבור קומיקס מציאותי יותר. ספר חדש מגולל בציורים את סיפור חייו של הרב מרדכי אליהו - עצותיו לחולים, הנהגותיו כדיין ומאבקו ברפורמה

כשמדברים על קומיקס בדרך-כלל חושבים על ספיידרמן, סופרמן או באטמן. לפעמים זה יכול להיות משהו מקומי יותר, אולי אורי פינק או שי צ'רקה, אבל בספר "אביהם של ילדי ישראל" מככב גיבור אחר לגמרי: הרב הראשי לישראל לשעבר מרדכי אליהו זצ"ל.

 

 

 

הספר - ששמו נגזר מסדרת הספרים למבוגרים על מורשת הרב, שנקראים "אביהם של ישראל" - עוסק בחייו של הרב אליהו, החל מגיל 11 שהיה מוכר תורמוסים בשוק ועד שהפך לרב מוכר ודמות תורנית בעלת השפעה. סיפור חייו מתומצת באמצעות עשרה סיפורים אמיתיים, שבהם מופיעות גם דמויותיהם של בני משפחתו, כמו בנו הרב שמואל אליהו, בנו הבכור שלמה בן אליהו, ואשתו הרבנית.

 

בשביל הילדה

את כתיבת הספר יזם הרב משה יניב, שרצה לקרב את דמותו של הרב אליהו גם לילדים, ולהוסיף לו חיוך. "כשקוראים את הסיפור על הרב בקומיקס זה מחייה את דמותו", הוא מסביר. "למעשה, ההחלטה לכתוב את הספר נולדה בגלל הבת הקטנה שלי. האחיות הגדולות קראו את כל הכרכים בסדרה 'אביהם של ישראל' שיצאה אחרי פטירתו, אבל הבת שלי שהייתה בכיתה א' לא הצליחה לצלוח אותו והיא מאוד רצתה גם.


מתוך הקומיקס "היולדת" (באדיבות ספריית בית אל)

  

"כשראיתי את זה החלטתי להוציא על דמותו ספר לילדים. אבל ספר ילדים רגיל זה שבלוני וקצת חרדי. רצינו ליצור משהו שיש בו שובבות ולא רק סיפור חינוכי, כי דמותו של הרב, מעבר לכך שיש כאלה שחושבים שהוא היה קוסם, הייתה בו פקיחות ושנינות שיכולים לעבור מצוין בקומיקס".

 

הבעיה עם קומיקס שהוא הולך מצוין עם דמויות כמו סופרמן וטרזן, וקצת פחות עם רבנים עם זקן וכיפה.

 

"בגלל זה הלכנו בין הטיפות. בקומיקס נוהגים לשחק עם הדמויות של הגיבורים להאריך להם את האף לעשות פנים מצחיקות או עקומות, אבל בדמות של

הרב לא נגענו. לא התעללנו בה. לפני כן התייעצתי עם שניים מבניו של הרב - שלמה בן אליהו והרב שמואל אליהו.

 

"יש להודות שהמשפחה קצת חששה בהתחלה כי היה להם קשה לראות את אבא שלהם בתור גיבור קומיקס, שנתפס כמשהו שובב וחצוף, ולכן המעשה שלנו באמת דרש אומץ, אבל בסופו של דבר הם שמחו בספר כי המטרה שלנו היא שיצמח מתוך ילדי ישראל עוד הרב מרדכי אליהו, ולצורך כך היה צריך להגיש את הרב בלבוש של ילדים. כדי להגיע אל ילדים צריך להתמודד מול הפייסבוק ומשחקי מחשב וסתם ספר לא היה מגיע למה שקומיקס יכול לעשות".

 

טבילה לפני הציור

כדי להוציא את הרעיון אל הפועל, חבר יניב לבני הזוג נתנאל ובתאל אפשטיין, שכבר הוציאו מספר ספרי קומיקס יהודיים, אולם לראשונה התבקשו להתמודד עם דמות אמיתית.

 

"זה היה הרבה יותר קשה ממה שחשבנו בהתחלה, האמת שלא ידענו לאן אנחנו הולכים", מודה יניב. "נתנאל, מרוב התרגשות שהוא צריך לצייר את הרב מרדכי אליהו, הלך לטבול במקווה כל פעם לפני שהתיישב לצייר, כאילו הוא כותב ספר תורה. בתמונות הראשונות היה לו מאוד קשה לצייר. אבל בהמשך הוא התגבר על זה".


מה לעשות?! (באדיבות ספריית בית אל)

 

הבחירה בסיפורים המופיעים בספר אינה מקרית. הרבה מחשבה הושקעה בטקסט מתוך כוונה להציג את פועלו של הרב, שלא היה רק ספון בלשכתו. אחד הסיפורים מתאר את הרב כשהוא התארח אצל משפחה בארגנטינה בשבת. במהלך הארוחה אחד האורחים רצה להביך את המארח וסיפר לרב שבעל הבית נוהג לתרום ביד רחבה לרפורמים. כשהרב שמע זאת הוא סיפר לנוכחים שבאחד הביקורים שלו בצרפת התקרבה התקרב זמן מנחה והרב ביקש מהנהג המקומי להביא אותם לבית כנסת. מאחר והם היו קבוצה של שמונה אנשים, היו זקוקים לשניים בלבד שישלימו מניין.

 

הנהג הביא אותם לבית כנסת, אולם כשהגיעו התברר שמדובר בבית כנסת רפורמי. עמדו האנשים בחוץ נבוכים, כשלפתע יצאו מבית הכנסת הרבי ואיש התחזוקה. הרב אמר כי איש התחזוקה יכול להשלים מניין. שאל הרב הרפורמי מדוע הוא אינו יכול להצטרף למניין. ענה לו הרב שאיש התחזוקה עובד אצל הרפורמים רק בגלל הכסף. ענה הרב "גם אני".

 

סיפור אחר נוגע לטלפון דחוף שקיבל הרב מאיטליה. בצד השני של הקו היה אדם שהרופאים אמרו שאשתו צריכה לעבור ניתוח כדי להימנע מסיבוך בלידה. הרב הורה לבעל שלא לעבוד את הניתוח, על אף ההוראה המפורשת. הרופאים הנדהמים זעמו על הרב שנמצא בישראל, אך לבסוף הכל הסתיים בטוב.

 

דמות חיה

"היה לנו חשוב להראות את הרב במספר רבדים", אומר יניב, "בחרנו סיפורים שמעידים על דאגה לעם ישראל וגם סיפורים משעשעים. רק באמצע העבודה

נפל לנו האסימון והבנו את העוצמה שיש לספר שאנחנו עושים. היה שלב שכל יום כשחזרתי הביתה הבנות שלי רצו לראות במחשב הנייד אם הגיעו עמודים חדשים. הילדים בבית הספר שבו אני משמש כרב התאהבו בסיפורים. כשראינו את זה הבנו שאנחנו חייבים לדקדק בסיפורים. ילדים מאוד רגישים למילים ולכן כל מילה שנכתבה היא מילה מחושבת.

 

"בסוף, שהסתיימה העבודה והיה לנו כבר ספר ביד, גילינו שזה ספר שמדבר לא רק לילדים, אלא גם מבוגרים אוהבים לקרוא בו, ואולי בגלל שהוא מצליח להציג את הרב מרדכי אליהו כדמות מרגשת, שנונה ויותר מהכל - חיה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אליהו. לא עוּות בציור
איור: נתנאל ובת אל אפשטיין
הרב מרדכי אליהו זצ"ל
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים