שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אחרי אשקלון: "כיפת ברזל" תגיע גם לגוש-דן

  במסגרת הניסוי, תוצב מערכת ההגנה מפני טילים גם במרכז הארץ, בעוד כמה שבועות. מדובר בנקודות פרישה שנקבעו מראש, במטרה למקם את המערכת באופן שתוכל להעניק הגנה מרבית לאזורים מאוכלוסים ולמתקנים רגישים

  לבאר-שבע היא כבר הגיעה, באשקלון תוצב היום - ובהמשך תובא גם לגוש-דן. מערכת ההגנה מפני טילים "כיפת ברזל" תעבור בחודשים הקרובים ממקום למקום בארץ, במסגרת הניסוי המבצעי. בין היתר היא אמורה להגיע לאזור גוש-דן. הבוקר (יום ב') תגיע הסוללה השנייה לאזור אשקלון ותחל בשורה של תהליכים ובדיקות, על מנת להביאה לכשירות מרבית בזמן אמת.

   

   

  השקט היחסי בעוטף עזה בימים האחרונים מאפשר לאנשי מערך ההגנה בחיל האוויר להמשיך בתהליך, הבוחן את המערכת באותן נקודות מהן היא אמורה לפעול בזמן אמת. מדובר בהיבטי קשר, בטיחות ושיתוף פעולה מול מערכות אחרות וסוגיות נוספות.

   מרכיבי הסוללה נפרסים בכמה מוקדים שונים, כך המיירטים, המכ"ם וקרון השליטה. החיילים המפעילים את המערכת צריכים לבצע סינכרון מלא ביניהם, תוך בחינת עבודתם החיילים.

   

  הסוללה הראשונה, שנפרסה בשבוע שעבר סמוך לבאר-שבע, נמצאת בעיצומו של התהליך ועשויה כבר בקרוב לנוע ליעד אחר בדרום. גורמים צבאיים הדגישו כי גם כעת, במהלך התהליך, יוכלו הסוללות לבצע יירוט הלכה למעשה, גם אם הן אינן נמצאות בכשירות מרבית.

   

  במערכת הביטחון הקדימו של שלב הפרישה בדרום, במסגרת "הניסוי המבצעי", בשל ההתחממות בגזרה בשבועות האחרונים, מה שגם הביא לשינוי מסוים בגרף הפעילות של שתי הסוללות. במסגרת תהליך הניסיונות במערכת, היא נפרסה לפני כחודש וחצי בחיפה. בשבועות הקרובים היא אמורה להיות מוצבת באזור גוש דן. מדובר בנקודות פרישה שנקבעו מראש, כחלק מתהליך איתור מוקדם, במטרה למקם את המערכת באופן שתוכל לתת הגנה מרבית הן לאזורים מאוכלסים והן למתקנים רגישים.

   

  ההחלטה, נכון לעכשיו, היא לסיים את התהליך במרחב הדרום - הנחשב

   למאוים ביותר מרצועת עזה. אולם, בהמשך יפרסו הסוללות גם באזורים אחרים, כחלק מהניסיון לבחון את יכולתן קודם להפעלתן בזמן אמת. מכל מקום, אין כוונה להשיב את המערכת לבסיס האם, אלא למצות את התהליך שיאפשר לה להפוך למבצעית ומוכנה לזמן אמת.

   

  שתי הסוללות שנמצאות כיום במערך ההגנה האווירית אינן יכולות לספק מענה לכלל האיומים, וההערכה היא בתוך שנה יגדל המספר לשש סוללות. על-פי גורמים במערכת הביטחון, יהיה צורך ב 12-13 סוללות כדי לתת מענה טוב לכל הארץ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מערכת "כיפת ברזל" ליד באר-שבע
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים