שתף קטע נבחר
צילום: אבי מועלם

משכורות עתק או רעב? מה כולל שכרו של רופא

באוצר טוענים כי אין כל סיבה לשביתת הרופאים, מאחר שהם מרוויחים עשרות אלפי שקלים בחודש. הרופאים, לעומתם, טוענים כי השכר שלהם מגוחך ומבקשים העלאה של 50%. לא יודעים למי להאמין? בדקנו מה כוללת משכורת של הרופא

השביתה שהחלה היום (ג') במערכת הרפואית נועדה, לדברי ההסתדרות הרפואית, לבצע שינוי רדיקלי במצבה הקשה של הרפואה הישראלית הקורסת. הרופאים דורשים לא רק העלאה בשכר, אלא גם הוספת מיטות ורופאים למערך האישפוז ולרפואה בקהילה. לעומתם טוענים פקידי האוצר, ועימם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן המתנגד לשביתה, כי הרופאים אוחזים במשכורות עתק וכי אין כל סיבה אמיתית לשביתה. ליצמן אף הגדיל לעשות כשאמר בראיון בגלי צה"ל, כי כאשר רופאים שובתים - מתים פחות אנשים.

 

מי צודק? את ההחלטה על כך נשאיר לכם. אבל לפני שתחליטו בדקנו עבורכם מה בדיוק כולל תלוש השכר של הרופאים. מצאנו כי אמנם ישנם רופאים ששכרם נשמע גבוה באופן יחסי, אלא שאותם רופאים נאלצים לעבוד לשם כך שעות נוספות רבות, לבצע תורנויות הנמשכות 26 שעות ברציפות או להיות בכוננות, במרחק שיאפשר לו הגעה לבית החולים בתוך 20 דקות. ומה קורה לרופאות בהריון, שאסור להן לעבוד שעות רבות כל כך, או לרופא שנמצא בחופשת מחלה? הם ייאלצו להסתפק במשכורת בסיס מצומקת.

 

מתמחה: מרוויח 31 שקלים ברוטו לשעה

משכורת הרופא מורכבת משכר בסיס לשעה, אליו מתווסף תשלום עבור שעות נוספות, אם הן מתבצעות, או על תורנויות, שכאמור נמשכות 26 שעות ברציפות. אולם רופא שאינו מבצע אותן מקבל אך ורק את שכר היסוד. מלבד העובדה שמדובר בשכר נמוך, זהו גם השכר לפיו הוא מקבל הפרשות לפנסיה, לאובדן כושר עבודה ולימי מחלה.

 

ומהו אותו שכר בסיס, שעל פי משרד האוצר מעשיר את כיסיהם של הרופאים? שכרו של רופא מתחיל (סטאז'ר) עומד על 23 שקלים לשעה. שכרו של מתמחה במשרה מלאה

עומד על 31 שקלים ברוטו לשעה. מומחה בכיר, לאחר שבע שנות לימוד וחמש-שש שנות התמחות, מרוויח 46 שקלים ברוטו לשעה. שכרם של מנהלי מחלקות ובתי חולים עומד על 55 שקלים ברוטו לשעה. השכר הוא, כאמור, ברוטו מה שמותיר למתמחה, למשל, שכר נטו של 22 שקלים לשעה.

 

כאמור, אל שכר הבסיס מתווסף תשלום עבור תורנויות בנות 26 שעות רצופות. מתמחה יבצע בדרך כלל בין ארבע לעשר תורנויות שכאלה בחודש, חלקן בשבת. התשלום עבור תורנות שכזו עומד על כ-700 שקלים ברוטו.

 

אפשרות נוספת שיכולה להגדיל מעט את השכר היא ביצוע כוננויות. במהלך הכוננות, שיכולה להתבצע בין פעם בחודש לפעמיים בשבוע, על הרופא להישאר במרחק שיאפשר לו להגיע בתוך 20 דקות נסיעה לבית החולים והוא צריך להיות זמין לטלפון או להקפצה לבית החולים. התשלום עבור הכוננות דומה לתשלום עבור תורנות - 700 שקלים ברוטו.

 

כך, למשל, תיראה משכורת ממוצעת של רופא מתמחה ברפואה פנימית, העובד 96 שעות בממוצע בשבוע, כשכר הבסיס שלו עומד על 31 שקלים לשעה. משכורת הנטו החודשית שלו, ללא תורנויות, תעמוד על כ-4,200 שקלים נטו. לאחר תוספת של שבע תורנויות או כוננויות הוא יקבל בסוף החודש כ-9,000 שקלים נטו.

 

חשוב לציין כי קיימת שונות רבה בין מקצועות הרפואה בשכר בגלל השוני במספר התורנויות החודשי, במחלקה בה עובד הרופא ובמיקום התורנות. בנוסף, רופאים שעובדים במרפאות בקהילה אינם מבצעים תורנויות או כוננויות, ולכן הן אינן מתווספות לשכרם.

 

רופאות בהריון: מרוויחות רק את משכורת הבסיס

נקודה נוספת אותה חשוב להדגיש היא הפנסיה. מאחר ששכר הבסיס הוא השכר המחושב לפנסיה רופאים רבים, על פי נתוני ההסתדרות הרפואית, מגיעים למצב כלכלי קשה בהגיעם לגיל פרישה, כאשר הסכום החודשי אותו הם מקבלים עומד על כ-4,700 שקלים לחודש.

  

מי שעוד סובלות מכך ששכר הבסיס לשעה הוא המרכיב הקבוע היחיד בשכרם של הרופאים הן הנשים. מדוע? כיוון שהחל מהשבוע ה-20 להריון הרופאות מפסיקות לבצע תורנויות ושעות נוספות, עד לשובן מחופשת לידה. מרגע זה משכורתן חוזרת למשכורת הבסיס, קרי 31 שקלים לשעה.

 

כיוון שמדובר בשכר נמוך ביותר רופאות רבות בהריון פעמים רבות "עוברות על החוק", וממשיכות לבצע תורנויות של 26 שעות רצופות, מבוקר עד בוקר, בעודן בהריון מתקדם, רק כדי לגמור את החודש. משכורת הבסיס היא מנת חלקם גם של רופאים ורופאות הנמצאים בחופשת מחלה.

 

הפער גדול: צפויה שביתה ממושכת

נראה כי הסכסוך לא עומד להסתיים בקרוב. ההסתדרות הרפואית כבר הודיעה כי המשא ומתן עם משרד הבריאות והאוצר הגיע למבוי סתום וכי שביתת האזהרה בת היומיים תתקיים בכל בתי החולים בקופת חולים כללית ולאומית, ולמחרת בבתי החולים. הפער בין דרישות הרופאים לאוצר הוא גדול, ולפיכך, אומרים גורמים בהסתדרות הרפואית, נראה כי שביתה ממושכת היא לא מן הנימנע.

 

הכותב הוא מומחה ברפואת ילדים וכתב הבריאות של ynet


פורסם לראשונה 04/04/2011 23:08

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלוש משכורת של רופא מתחיל. שכר בסיס נמוך במיוחד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים