שתף קטע נבחר

החשבת החדשה - חברת מרכז ליכוד לשעבר

מיכל עבאדי-בויאנג'ו, ראש אגף החשבות בבנק הבינלאומי, תחליף את שוקי אורן כחשבת הכללית באוצר, ותהיה האישה הראשונה בתפקיד. בעבר מונתה בידי נתניהו לשני תפקידים, בהם עסקה ברפורמות בקופות החולים ובמכירת מניות הבנקים. בעלה נחשב למקורב לליברמן

מיכל עבאדי בויאנג'ו תהיה החשבת הכללית הבאה של מדינת ישראל - כך הודיע הבוקר (ד') שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ. עבאדי בויאנג'ו תחליף בתפקיד את שוקי אורן, המסיים שלוש וחצי שנים בתפקיד ו-15 שנים באגף החשב הכללי.

 

 

עבאדי בויאנג'ו, שתיכנס לתפקידה בעוד כחודשיים, תהיה האישה הראשונה שמכהנת בתפקיד החשב הכללי. כיום, מכהנת עבאדי בויאנג'ו כראש אגף החשבות בבנק הבינלאומי האחרון ובתפקידה הציבורי האחרון ניהלה את החברה הממשלתית "נכסים מ.י.". שמה עלה בעבר כמועמדת לתפקיד המפקח על הבנקים בבנק ישראל וראש אגף התקציבים במשרד האוצר.

 

עבאדי בויאנג'ו, עורכת דין ורואת חשבון במקצועה, החלה את דרכה בשירות הציבורי ב-1997 כשמונתה על ידי שר הבריאות דאז, יהושע מצא, ליועצת המשפטית שלו. כעבור זמן קצר קודמה על ידי ראש הממשלה דאז והיום, בנימין נתניהו, לתפקיד סמנכ"לית במשרד המופקדת על קופות החולים.

 

במסגרת תפקיד זה הייתה עבאדי בויאנג'ו אחראית על גיבוש ההסכם לייצוב הקופות, שהיו שרויות אז בגירעונות כבדים ועשתה זאת תוך מאבקים רבים עם ראשי הקופות ועובדיהן על יישום רפורמות וקיצוצים. בעקבות הצלחתה מינה אותה נתניהו ב-2003, כשהפך לשר האוצר בממשלת שרון, לעמוד בראש חברת נכסים מ.י – חברה שדרכה מחזיקה המדינה ברבים מנכסיה.

 

עבאדי-בויאנג'ו מונתה לתפקיד זה על מנת להוציא אל הפועל את מכירת מניות המדינה בבנק דיסקונט ובבנק לאומי, משימה שבאופן מסורתי הייתה אמורה לפעול בתחום אחריותו של החשב הכללי דאז, ירון זילכה. מאבקי הכוח בין זילכה לעבאדי בויאנג'ו הובילו בסופו של דבר לפרישתה מן התפקיד ולמעבר לבנק הבינלאומי. 

 

עבאדי בויאנג'ו נחשבת למזוהה פוליטית עם הימין. היא ובעלה, רופא השיניים ד"ר אנדי בויאנג'ו, היו בעבר חברי מרכז הליכוד ואנדי בויאנג'ו נחשב עד היום למקורב מאוד לשר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. בויאנג'ו אף שימש עד שנת 2000 כמנכ"ל של אחת החברות של ליברמן - "נתיב אל המזרח קפריסין" - שעסקה בייבוא עץ ממזרח אירופה.

 

מורשת אורן: תקציב דו-שנתי

החשב הכללי עומד בראש יחידת מטה במשרד האוצר האחראית על ביצוע התקציב, ניהול נכסי וחובות המדינה וחוזים והתקשרויות של המדינה. החשב הכללי מפרסם את הדו"חות הכספיים של ממשלת ישראל ומטפל בתשלום החובות החיצוניים שלה, מקדם פרויקטים לאומיים ומוודא שמשרדי הממשלה מבצעים את עבודתם בהתאם לתקציב שניתן להם.

 

שוקי אורן עמד בראש יחידה באחת התקופות המאתגרות והחשובות שלה – לאורך ולאחר המשבר הפיננסי בארה"ב. בין היתר, היה אחראי אורן לביצוע הראשון של תקציב דו-שנתי, למכירת מניות המדינה בבנקים, להקמת קרנות אשראי שהקלו על מצוקת העסקים במהלך המשבר ולניצול ההתפתחויות בכלכלה העולמית כדי להקל על מאזן תשלומי החובות של המדינה.


פורסם לראשונה 06/04/2011 10:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים