שתף קטע נבחר

יפן: רעש אדמה בעוצמה 7.4 בצפון המדינה

הטלוויזיה ביפן קראה לתושבים באזורים שניזוקו כבר ברעש האדמה הקודם להתפנות מקרבת החוף ולהגיע במהירות לאזורים גבוהים. חברת החשמל הודיעה כי היא בודקת את מצב הכורים. לאחר כשעה בוטלה אזהרת הצונאמי

כמעט ארבעה שבועות לאחר רעש האדמה והצונאמי שהרסו את אזור צפון-מערב יפן, הכתה היום (יום ה') רעידת אדמה עוצמתית נוספת באותו אזור ממש. רעש בעוצמה של 7.4 בסולם ריכטר פקד את האזור ואזהרת צונאמי פורסמה. לאחר כשעה בוטלה האזהרה.

 

בעקבות הרעידה, הודיעה חברת החשמל של יפן, טפקו, כי היא בודקת מה המצב במתחם הכורים בפוקושימה שניזוקו ברעש האדמה הקודם ועודם פולטים קרינה רדיואקטיבית. כעבור זמן קצר הודיעו משרדיה בטוקיו כי לא נמצאה השפעה כלשהי על הכורים.


תושבים ביפן אחרי הרעידה (צילום: AP)

 

באזור איצ'ינוסקי במזרח המדינה, שאיננו סמוך לחוף, רעדו הבניינים בחוזקה וגרמו לריהוט לזוז ולפריטים ליפול מהמדפים. עם זאת, לא נגרם נזק חמור למבנים עצמם. מייד לאחר הרעש, נותק זרם החשמל בעיר. על אף החושך והשעה המאוחרת, התקבצו אנשים ברחובות.    

 

הרעידה אירעה בעוד הרשויות ביפן מנהלות מירוץ נגד הזמן בניסיון לאתר ולהביא לקבורה את גופותיהם של כ-15 אלף הנעדרים מהרעש. הקרינה באזור הקרוב לתחנת הכוח הגרעינית גרמה להאטה בחיפושים. "אנחנו חייבים למצוא את הגופות עכשיו מכיוון שהן נרקבות", אמר דובר המשטרה במחוז פוקושימה, ריואיצ'י טסונודה, "זה מירוץ נגז הזמן ונגד הקרינה הרדיואקטיבית".

 

במקביל, בתחנת הכוח נמשכים המאמצים לשים קץ לדליפה. אתמול הצליחו הטכנאים במקום לאטום סדק שדרכו זרמו כמויות גדולות של מים מזוהמים לאוקיינוס. מאז צנחו רמות הקרינה מול החוף, על אף שמים ממשיכים להצטבר במתחם ומקשים על העבודה. היום הגיע לנמל בטוקיו מתקן אגירה בצורת אי צף שאמור להכיל את המים הרדיואקטיביים.

 

לאחר ההצלחה הנדירה אתמול, החלו היום העובדים להזרים גז חנקן

 לתוך הכור כדי להוריד את הסיכון לפיצוץ מימן. בימים שלאחר הצונאמי אירעו שלושה פיצוצי מימן במתחם והוציאו את מערכת הקירור מכלל תפקוד.

  

השבוע אמר דובר סוכנות הבטיחות הגרעינית ביפן כי ייתכן שחודשים רבים יעברו עד שתושג שליטה על תחנת הכוח ההרוסה. "זה עלול לקחת כמה חודשים עד שנשתלט על העניינים ונקבל מושג טוב יותר לגבי העתיד. בחודשים הקרובים נתמודד עם נקודת מפנה קריטית, אבל זה לא הסוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחוז מיאגי עומד שוב בפני אזהרת צונאמי
צילום: AP
מומלצים