שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המלחמה בחוף השנהב: טבח, אונס ושריפת כפרים
  מדו"ח שפרסם ארגון זכויות האדם Human Rights Watch, עולה כי נאמניו של הנשיא הנבחר אואטרה אנסו 20 נשים, הוציאו להורג מאות אזרחים והציתו 10 כפרים. במקביל, מגורי הנשיא המכהן גבאגבו נהרסו חלקית בהפצצת מסוקי האו"ם וצרפת

  מימדי הזוועה במלחמת האזרחים נחשפים: חיילים הנאמנים לנשיא חוף השנהב הנבחר הרגו מאות אזרחים, אנסו לפחות 20 נשים והעלו באש עשרה כפרים במערב המדינה האפריקנית. כך טען בסוף השבוע ארגון זכויות האדם Human Rights Watch.

   

   

  על פי דו"ח שפרסם ארגון זכויות האדם שבסיסו בניו יורק, חייליו של אלאסן אואטרה תקפו הוציאו להורג אזרחים שאינם לוחמים, בשל השתייכותם לקבוצה אתנית הנאמנה ליריבו של אואטרה, לורן גבאגבו, הנשיא המכהן. גבאגבו מסרב לעזוב את כסאו מאז הפסדו בבחירות לנשיאות בחודש נובמבר.  


  הפציצו את מגורי גבאגבו. כוח צרפתי באביג'ן (צילום: AFP)

   

  עיקרי הדו"ח של ארגון זכויות האדם התבססו על דיווחים של למעלה מ-120 עדי ראייה שחזו במקרי האונס וההרג. הדו"ח גם מאשים את נאמניו של גבאגבו בהריגתם בחודש שעבר של יותר מ-100 אזרחים, בהם ילדים, בצפון המדינה. 

   

  "מטרת צרפת - להתנקש בגבאגבו"

  ובמקביל, נאמניו של גבאגבו טענו היום כי צרפת, שהצטרפה בשבוע שעבר ללחימה נגד הנשיא המכהן, רוצה להתנקש בגבאגבו. "לצרפת אין מטרה אחרת אלא להתנקש בלורן גבאגבו". טען אואה דון מלו, דוברו של נשיא חוף השנהב המכהן.

   

  יחד עם זאת, דוברו של גבאגבו מסר כי כוחות של האו"ם וצרפת הפציצו את מגוריו של הנשיא המכהן בעיר הבירה אביג'ן, וגרמו לנזק רב למקום. על פי הדיווחים בימים האחרונים גבאגבו מסתתר בבונקר תת-קרקעי באזור בית מגוריו.  


  גם הם היו שותפים להרג המוני של אזרחים. נאמני גבאגבו (צילום: רויטרס)

   

  "מסוקים של האו"ם וצרפת ממשיכים לירות על מגורי גבאגבו שנהרסו בחלקם", אמר הדובר דון מלו בשיחת טלפון עם סוכנות הידיעות רויטרס. "עשן סמיך עולה מהמקום, אבל אין לנו פרטים נוספים על מידת הנזק שנגרם", אמר דון מלו שסירב לומר אם גבאגבו היה במקום בשעת ההפצצה.

   

  דובר האו"ם סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס כי יעד התקיפה באביג'ן היה מאגר של כלי נשק השייכים לנאמניו של גבאגבו. "מטרת הפעולה שלנו היא לנטרל את כלי הנשק הכבדים של גבאגבו". לדברי דובר האו"ם, המדון טורה, התקיפה בוצעה לאחר שלצרפת ולאו"ם נודע כי כוחותיו של נשיא חוף השנהב השתמשו בכלי הנשק שנמצאים במאגר נגד אוכלוסייה אזרחית ונגד אנשי האו"ם במדינה".

   

  הלחימה באביג'ן היא ההידרדרות הביטחונית הקשה ביותר מאז פרץ "משבר שני הנשיאים" בנובמבר אשתקד - דבר המעמיד את חוף השנהב על סיפה של מלחמת אזרחים חדשה. המשבר הפוליטי החל מיד עם סיום הבחירות לנשיאות, כשהנשיא גבאגבו סירב להכיר בהפסדו לאואטרה, שזכה לגיבוי מיידי הן מוועדת הבחירות המרכזית והן מהקהילה הבינלאומית והאיחוד האפריקני. מניין ההרוגים במדינה מאז פרץ המשבר נאמד בכ-1,500. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "הוציאו להורג אזרחים שאינם לוחמים". נאמני אואטרה באביג'ן
  צילום :רויטרס
  כוחותיו אנסו נשים? אואטרה
  צילום: AFP
  מסתתר בבונקר תת-קרקעי. גבאגבו
  צילום: AFP
  מומלצים