שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

חודש המו"מ עם הרופאים: מאמץ למנוע שביתה

נציגי האוצר וההסתדרות הרפואית ממשיכים בדיוניהם על שיפור תנאי שכר הרופאים, במטרה למנוע את המשך העיצומים. לפני הפגישה אמר יו"ר ההסתדרות הרפואית: "אם תהיה פריצת דרך בשיחות, אנחנו בהחלטת נשקול לבטל את הצעדים האירגוניים"

המשא ומתן בין ההסתדרות הרפואית לבין משרד האוצר שהחל אמש אחרי הפסקה של שבוע, חודש הבוקר (יום ג') במשרדי שירותי בריאות כללית בתל אביב. במהלך הפגישה מנסים נציגי האוצר למנוע את המשך העיצומים ואת השביתה הכללית מחר.

 

 

לפני חידוש השיחות הבוקר אמר יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, כי "אם תהיה פריצת דרך בשיחות, אנחנו בהחלטת נשקול לבטל את הצעדים האירגוניים". לדבריו, בהסתדרות עדיין לא התקבלה החלטה בנוגע לעיצומים ולהשבתות במהלך חג הפסח.


הרופאים מקווים לקבל מענה להצעות הבוקר (צילום: צפריר אביוב)

 

אמש אחרי הפסקה של שבוע נפגשו הצדדים ודנו בצעדים להקל על הרופאים המתמחים, כגון הפחתת מספר התורנויות וחיוב רופאים מומחים בביצוע תורנויות. כמו כן, נדונה תוספת של תקני מתמחים. עם זאת, בהסתדרות הרפואית לא הציעו מתן של תוספות שכר ייחודיות למתמחים. כיום חלק ניכר משכר המתמחים נובע ממספר התורנויות שהם מבצעים. בפגישה

לא עלתה האפשרות לתת תוספות שכר למתמחים כדי "לפצות" על הירידה במספר התורנויות.

 

בסיום הפגישה השמיעו מסרים סותרים. בעוד שהרופאים הביעו "אופטימיות זהירה", באוצר הבהירו כי אין כל סיכוי להתקדמות כל עוד הם מתעקשים על תוספת של 50 אחוז לשכרם. "ישנה התקדמות בדיון, אך אנו נוקטים באופטימיות זהירה", אמרו בהסתדרות הרפואית, "הצענו מספר הצעות הנוגעות להקלת העומס על המתמחים, אך עדיין לא קיבלנו תשובות. מקווים שעד ישיבת המשא ומתן הבאה מחר בבוקר נקבל מענה להצעותינו".

 

באוצר לא נסחפו באווירה האופטימית וציינו ש"כל עוד עומדת בעינה דרישת ההסתדרות הרפואית לתוספות שכר אחידה, אין אפשרות להתקדמות וכדי למנוע שביתה יש צורך לפנות לבוררות". העיצומים בחדרי הניתוח יתקיימו היום כמתוכנן. עם זאת, יתקיימו ניתוחים דחופים וניתוחים להסרת גידולים. ביום רביעי צפויה להתקיים שביתה כללית, כמו זו שהייתה בשבוע שעבר.

 

"הגיע הזמן שהממשלה תבחן את עצמה" 

בתוך כך, ראשי מרכז השלטון המקומי דנים באפשרות לנקוט צעדי מחאה לאות הזדהות עם מאבק הרופאים. בין האפשרויות שעולות על הפרק - קיום צעדת מחאה, אי-קבלת קהל ברשויות המקומיות ואפילו שביתת הזדהות. הדיונים בנושא צפויים להימשך גם מחר.

  

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, שלח לאחרונה מכתב ליו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר לאוניד אידלמן, וציין כי תומך במאבק הרופאים. בדיון שהתקיים אתמול אמר בוחבוט: "הגיע הזמן שהממשלה תבחן את עצמה בנושאים אזרחיים. איך כל יום יש שביתה אחרת צודקת? איך הגענו למצב שבו במדינה מפותחת כל יום יש קריסה בתחום אזרחי אחר, הפעם במערכת הבריאות? איפה הממשלה? איפה האופוזיציה? קולה נדם. אפילו האופוזיציה צריכה טיפול רפואי".

 

"מאבק הרופאים הוא קודם כל על הצלת חיים", אמר בוחבוט, "ראשי הרשויות מחויבים לתושבים שלהם לכל תחומי החיים – רווחה, הגנת סביבה ורפואה. אנחנו חתמנו על הסכם רק לפני ארבעה חודשים שאמור לתת לנו יכולת לחזק את השירותים לתושב. ההסכם עימנו לא מכובד ולא מקויים".


פורסם לראשונה 11/04/2011 22:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרופאים אופטימיים
צילום: מיטל יסעור
יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר אידלמן
צילום: ירון ברנר
מומלצים